NadirAlphaNA EN · DE · ES · FR · 中文 · PL
Reklama

Akcje PVA TePla TPE.DE

PVA TePla AG · Dokumenty IR · Waluta sprawozdawcza EUR · Raportowanie kwartalne · Dane na dzień Q2 2026 · zaktualizowano 2026-10-10 · sprawdzono 2026-10-08 · ISIN DE0007461006

Akcje PVA TePla (TPE.DE): Wyniki kwartalne i roczne od 2023 z raport kwartalny i dokumentów IR: przychody, wynik, bilans, przepływy pieniężne i guidance zarządu, każda liczba ze źródłem. Stan na 08/2026, raportowanie kwartalne. Analiza akcji od NadirAlpha. Przychody Q2 2026: 66 mln EUR (+8 % r/r). Najnowszy odczyt: Przychody przyspieszają, Guidance obniżony.

Przychody przyspieszają Guidance obniżony

Redakcja NadirAlpha · O nas · Metodologia

Nowy kwartał, monitorowany przez AI. · NadirAlpha śledzi każdą akcję przez jej oryginalne raporty: najnowsze liczby na tle historii, guidance versus dane rzeczywiste; neutralnie, na bieżąco aktualizowane, każda liczba klikalna z podaniem źródła.
Raport generowany przez AI · nie stanowi porady inwestycyjnej · dane wyodrębnione automatycznie; prosimy weryfikować z podlinkowanym oryginałem więcej
Wygenerowane przez AIUtworzono z pomocą AI na podstawie podlinkowanych oryginalnych zgłoszeń spółki (przejrzystość zgodnie z Art. 50 EU AI Act). Więcej o narzędziu: Claude Code.
Nie jest poradą inwestycyjnąNeutralna informacja finansowa; nie stanowi rekomendacji ani analizy inwestycyjnej w rozumieniu MiFID II.
Zweryfikuj samodzielnieDane są wyodrębniane automatycznie, możliwe są błędy. Każda liczba jest klikalna i zawiera odniesienie do źródła; miarodajne są zawsze oryginalne dokumenty emitenta.
RedakcjaTeksty (model biznesowy, aktualny stan, rozwój i inne) są tworzone redakcyjnie przez AI wyłącznie na podstawie oryginalnych raportów, automatycznie weryfikowane i opatrzone źródłami; to opis własny spółki, nie nasza ocena. Metodologia
Research AI · Ta strona służy jako udokumentowana baza danych do dalszego research z asystentami AI takimi jak Claude; każda liczba pozostaje weryfikowalna przez linki do źródeł.
Reklama

Model biznesowy#

Czym zajmuje się spółka i w jaki sposób zarabia; opracowane redakcyjnie przez AI wyłącznie na podstawie oryginalnych raportów spółki, bez własnej oceny. Metodologia

PVA TePla AG jest niemieckim producentem specjalistycznych urządzeń do produkcji zaawansowanych materiałów półprzewodnikowych oraz precyzyjnych systemów pomiarowych. Spółka osiąga przychody za pośrednictwem dwóch segmentów opartych na produktach: Material Solutions, który opracowuje i sprzedaje systemy wzrostu kryształów oraz powiązane urządzenia do produkcji podłoży półprzewodnikowych i materiałów przemysłowych; oraz Metrology, który dostarcza ultradźwiękowe systemy do badań i kontroli jakości w produkcji półprzewodników oraz zastosowaniach przemysłowych. Klientami spółki są producenci półprzewodników, instytucje badawcze oraz przedsiębiorstwa przemysłowe na całym świecie, a popyt jest powiązany z cyklami nakładów inwestycyjnych w branżach półprzewodnikowej, elektronicznej i zaawansowanych materiałów.

Reklama

Aktualny stan#

Podsumowanie ostatniego okresu sprawozdawczego: kluczowe wskaźniki, czynniki wzrostu i wypowiedzi zarządu; opracowane redakcyjnie na podstawie aktualnego raportu oryginalnego, każda liczba potwierdzona numerem źródłowym. Metodologia

Ocena NadirAlpha, stan na Q2 2026.

PVA TePla odnotowała w H1 2026 przychody w wysokości 120,5 mln EUR, nieznacznie powyżej poziomu z roku poprzedniego wynoszącego 119,6 mln EUR, podczas gdy wartość pozyskanych zamówień wzrosła o około 80 % do 186,7 mln EUR, napędzana silnym popytem szczególnie z zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją w obu segmentach 4 5. Drugi kwartał wniósł przychody w wysokości 65,7 mln oraz wynik netto w wysokości -0,7 mln, gdyż rentowność w całym półroczu była obciążona podwyższonymi inwestycjami w personel, działalność badawczo-rozwojową oraz struktury sprzedaży i serwisu 4 5. Na cały rok 2026 zarząd oczekuje EBITDA w dolnej połowie przedziału docelowego wynoszącego od 26 do 31 mln EUR 4.
Komentarz zarządu do wyników 2026-Q1 (kwartał IR, 2026-05-06):
„Nasze technologie odpowiadają na kluczowe wymagania w strukturalnych rynkach wzrostowych, na przykład w obszarze zastosowań AI i centrów danych AI.” Jalin Ketter, CEO 7 (tłumaczenie, oryginał po najechaniu)
„Grupa PVA TePla rozpoczęła rok obrotowy 2026 z bardzo silnymi zamówieniami. Z wartością EUR 121,6 Mio. odnotowaliśmy jeden z najwyższych kwartalnych napływów zamówień w historii spółki.” Jalin Ketter, CEO 7 (tłumaczenie, oryginał po najechaniu)
Przychody · 2026-Q266mln €+8,1 % vs. 2025-Q2
Zysk netto · 2026-Q2-1mln €−125,9 % vs. 2025-Q2
EPS · 2026-Q2-0,03€−123,1 % vs. 2025-Q2
Trend przychodów
Guidance
Na FY2026 spółka prognozuje Przychody 255 do 275 mln € (potwierdzony); EBITDA 26 do 31 mln € (potwierdzony); EBIT roughly on par with that of the 2025 fiscal year (potwierdzony). 6
Rentowność
EBITDA w H1 2026 spadła do 4,4 mln EUR z 14,9 mln EUR w analogicznym okresie roku poprzedniego, a marża brutto obniżyła się do 29,3 % z 33,3 %, głównie wskutek niższego stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych oraz zmian w strukturze produktów w segmencie Material Solutions 4 5. Na poziomie samodzielnego Q2 wynik operacyjny wyniósł -0,1 mln, a rozwodniony EPS wyniósł -0,03 5. Wolne przepływy pieniężne w Q2 wyniosły 0 mln, gdyż operacyjne przepływy pieniężne w wysokości 3,6 mln zostały zrównoważone nakładami inwestycyjnymi w wysokości 3,6 mln.
Zadłużenie
Dług netto na koniec H1 2026 wyniósł 38,3 mln, więcej niż 30,5 mln na koniec roku 2025 4. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty spadły do 6,3 mln z 17,9 mln na koniec roku 2025 4. Aktywa ogółem wzrosły do 310,2 mln EUR z 284,5 mln EUR, natomiast wskaźnik kapitału własnego obniżył się do 45,4 % z 50,2 % na koniec roku 2025 4.
Perspektywa zarządu
Wartość pozyskanych zamówień segmentu Metrology wzrosła o 83 % do 97,7 mln EUR, a segmentu Material Solutions o 77 % do 89,0 mln EUR w H1 2026, przy czym oba segmenty odnotowały silny popyt z zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją 4 5. Przychody segmentu Metrology wzrosły o 20,0 % do 53,0 mln EUR w H1 2026, a zarząd oczekuje stopniowej poprawy ogólnej rentowności w drugiej połowie roku, ze znaczącym wkładem przewidywanym w czwartym kwartale 4 5. Podwyższony portfel zamówień zapewnia spółce warunki do wyższej konwersji przychodów w kolejnych okresach wraz z poprawą wykorzystania mocy produkcyjnych 5.
Zmiana
Począwszy od 2026 roku PVA TePla zrezygnowała z dotychczasowej struktury sprawozdawczej obejmującej segmenty Semiconductor Systems i Industrial Systems, zastępując je segmentami opartymi na produktach; przychody Material Solutions w H1 spadły o 10,5 % do 67,6 mln EUR wskutek niskiego stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych i niekorzystnej struktury produktów 4 5. Zatrudnienie wzrosło do 1 043 z 928, przy czym przyrosty skoncentrowały się w obszarach serwisu, sprzedaży oraz badań i rozwoju, przyczyniając się do podwyższonych kosztów operacyjnych 4. Wynik netto za H1 był stratą w wysokości 2,8 mln EUR w porównaniu z zyskiem 6,2 mln EUR w analogicznym okresie roku poprzedniego; spółka odnotowała, że wyniki ukształtowały się poniżej oczekiwań 4 5.
Ryzyka (aktualne)
Amerykańskie cła importowe, ograniczenia eksportowe oraz napięcia geopolityczne stanowią zagrożenie dla międzynarodowych łańcuchów dostaw i mogą wpływać na decyzje inwestycyjne klientów na rynkach docelowych PVA TePla 4 5. Wyższe ceny energii i inflacja ograniczają skłonność przedsiębiorstw do inwestowania oraz realne dochody w Europie, co może negatywnie wpłynąć na popyt na urządzenia spółki 5. Ograniczona dostępność wykwalifikowanych pracowników może hamować ekspansję, a zmiany regulacyjne na rynkach docelowych stanowią dodatkową niepewność dla działalności 4 5.
Nowości w tym okresie sprawozdawczym
PVA TePla planuje systemy High-Bandwidth Memory (HBM) skierowane do zastosowań półprzewodnikowych związanych ze sztuczną inteligencją jako nową kategorię produktów w swoim portfolio 5. Systemy wzrostu kryształów fosforku indu przeznaczone do optycznej transmisji danych są w fazie rozwoju i stanowią planowany dodatek do oferty segmentu Material Solutions 5. Ultradźwiękowe systemy inspekcji do zaawansowanej kontroli jakości półprzewodników są również planowane w ramach ekspansji produktowej spółki 5.
Reklama

Kurs i wykres#

Interaktywny wykres kursowy (TradingView) oraz przebieg kluczowych wskaźników z tabel głównych. Metodologia

Dzienne świece z markerami newsów i wyników. Ładuje się dopiero po kliknięciu.

Reklama · linki afiliacyjne; możemy otrzymać prowizjęPartnerstwa afiliacyjne pomagają nam udostępniać te raporty bezpłatnie i regularnie je aktualizować.
Reklama

Czynniki kursowe#

Czynniki, które sama spółka wskazuje jako istotne dla swojego rozwoju biznesowego (na podstawie materiałów IR); odtworzone neutralnie, bez prognoz kursowych i bez własnej oceny. Metodologia

Przesunięcie przychodów grupy w kierunku segmentu półprzewodników i metrologii, gdzie PVA TePla pozycjonuje systemy do zaawansowanych zastosowań (inspekcja HBM, węglik krzemu, fosfidek indu)
Przychody segmentu Metrology osiągnęły wolumeny półroczne na poziomie 65,7 mln EUR przy 53,0 mln euro w segmencie Metrology w 2026-H1 i marży segmentowej wynoszącej 10,9 %, podczas gdy cała grupa odnotowała straty operacyjne, a wzrost i rentowność tych segmentów kształtują łączny wynik 5
Popyt w segmencie Metrology
Przychody segmentu Metrology wyniosły 53,0 mln euro w 2026-H1, przy raportowanym wzroście o 20,0 % i marży segmentowej na poziomie 10,9 %, co czyni go najbardziej rentownym obszarem grupy 5
Segment Material Solutions
Przychody segmentu Material Solutions wyniosły 67,6 mln euro w 2026-H1, przy raportowanym wzroście o 10,5 %, choć przy niskiej marży segmentowej wynoszącej 3,0 % 5
Przebicie zaawansowanych produktów półprzewodnikowych (inspekcja HBM, węglik krzemu, fosfidek indu)
Ultradźwiękowe systemy inspekcji do zaawansowanej kontroli jakości półprzewodników, systemy HBM do zastosowań AI oraz systemy hodowli kryształów fosfidku indu są wskazywane jako planowane premiery na rok 2026, jeszcze nieudowodnione przychodowo 5 6 7
Rozwój zdolności produkcji węglika krzemu w Technology Hub
Zakończono hodowlę kryształów węglika krzemu o średnicy 6 cali, a planowany jest proces 8-calowy, rozszerzający platformę materiałową 2 3
Przejęcia poszerzające portfel (desconpro engineering, PVA Vision / DIVE imaging)
desconpro engineering GmbH oraz DIVE imaging systems (przemianowana na PVA Vision GmbH) zostały przejęte w 2025 roku, wnosząc kompetencje inżynieryjne i hiperspektralną wizję maszynową 2 3
Wyniki grupy i dynamika zamówień
Grupa odnotowała wynik operacyjny w wysokości -0,1 mln euro oraz wynik netto w wysokości -0,7 mln euro w 2026-Q2 przy obniżeniu prognozy i spowolnieniu wzrostu; zadłużenie netto wzrosło do 38,3 mln euro 105

trend sektorowy: Popyt przechyla się w kierunku zaawansowanych zastosowań półprzewodnikowych, takich jak pamięć o dużej przepustowości, węglik krzemu i fosfidek indu, gdzie spółka kieruje nowe systemy 5 6. W krótkim terminie wykorzystanie mocy i marże grupy osłabły, a grupa przeszła do straty operacyjnej i obniżyła prognozę, mimo że segment metrologii utrzymał dwucyfrową marżę 105 5.

Reklama

Oś czasu wydarzeń#

Ta oś czasu gromadzi istotne zdarzenia z oryginalnych raportów: zmiany guidance, sygnały przychodowe i marżowe, zwroty strategiczne, komunikaty o produktach i M&A. Metodologia

Przegląd: jedna kropka na zdarzenie · kliknięcie przeskakuje do okresu
wynikprzychodymarżaGuidancestrategiafinanse2025-Q4FY20252026-Q12026-Q22026-H1
2026 · 7 zdarzeń

2026-H1 · Sty do Cze 2026

Rozbieżność segmentów 2026-08-06
Przychody segmentu Metrology wzrosły o +19,9 % do 53,0 mln EUR w 2026-H1 (44 % przychodów grupy), podczas gdy przychody grupy zmieniły się o +0,8 %. 5

2026-Q2 · Kwi do Cze 2026

wynik 2026-08-06
Strata netto za H1 wyniosła 2,8 mln EUR wobec zysku netto w wysokości 6,2 mln EUR w roku poprzednim; EBITDA za H1 spadła do 4,4 mln EUR z 14,9 mln EUR 5
Przychody przyspieszają 2026-08-06
Przyjęte zamówienia za H1 wzrosły o 80 % rok do roku do 186,7 mln EUR, napędzane silnym popytem w obu segmentach, w szczególności ze strony zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją 5
Guidance obniżony 2026-08-06
Oczekuje się, że EBITDA za FY2026 znajdzie się w dolnej połowie przedziału 26-31 mln EUR 4

2026-Q1 · Sty do Mar 2026

Wynik operacyjny stał się ujemny 2026-05-06
Strata operacyjna w wysokości 1,3 mln EUR wobec zysku operacyjnego w wysokości 5,9 mln EUR w roku poprzednim; strata netto w wysokości 2,1 mln EUR 6
przychody 2026-05-06
Przyjęte zamówienia wzrosły o 164 % do 121,6 mln EUR, co jest jednym z najwyższych kwartalnych poziomów zamówień w historii spółki, a wskaźnik book-to-bill poprawił się do 2,22 z 0,78 6
Marża spada 2026-05-06
Marża brutto spadła do 28,5 % z 33,1 % wskutek niepełnego wykorzystania mocy produkcyjnych i niekorzystnej struktury produktów 6
2025 · 8 zdarzeń

FY2025 · Sty do Gru 2025

Wynik operacyjny zmniejszony o połowę
Wynik operacyjny zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (z 39,6 do 15,1 mln EUR, -62 %). 103
Wynik netto zmniejszony o połowę
Zysk netto zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (z 27,1 do 7,6 mln EUR, -72 %). 103

2025-Q4 · Paź do Gru 2025

„W roku obrotowym 2026 oczekujemy stopniowej stabilizacji wyników działalności oraz umiarkowanego wzrostu.” Jalin Ketter, CEO 2 (tłumaczenie, oryginał po najechaniu)
Gotówka netto do długu netto 2026-03-11
Pozycja finansowa netto zmieniła się z gotówki netto w wysokości 6,8 mln EUR na zadłużenie netto wynoszące 30,5 mln, co było spowodowane wzrostem inwestycji, odkupem akcji własnych oraz zmianami w kapitale obrotowym 3
Przychody zwalniają ◦ 2026-03-11
Przychody spadły do 244,3 mln z 270,1 mln EUR w roku poprzednim, co wynikało z niższych wolumenów zamówień na początku roku oraz opóźnień we wdrażaniu projektów spowodowanych niepewnością w zakresie polityki handlowej i regulacyjnej 1
Marża spada 2026-03-11
Marża EBITDA obniżyła się z 17,7 % do 10,4 %, ponieważ niższy wolumen przychodów oraz wyższe koszty strukturalne w obszarze sprzedaży, administracji i badań i rozwoju obciążyły rentowność 1
Przejęcie 2026-03-11
Nabyto desconpro engineering GmbH w dniu 29 stycznia 2025 r. oraz DIVE imaging systems GmbH (przemianowane na PVA Vision GmbH) w dniu 29 kwietnia 2025 r. w celu wzmocnienia portfela Metrology 1
Guidance obniżony 2026-03-11
Wytyczne obniżone w dniu 24 października 2025 r.: przychody za cały rok zrewidowano do 235-255 mln EUR, a EBITDA do 25-30 mln EUR 3
Guidance po raz pierwszy 2026-03-11
Wprowadzono perspektywę na FY2026: skonsolidowane przychody w wysokości 255-275 mln EUR oraz EBITDA w wysokości 26-31 mln EUR 2
Reklama

Wskaźniki kluczowe (mln €)#

Kluczowe wskaźniki finansowe spółki w trzech ujęciach, jedno pod drugim: lata obrotowe (tak jak raportowane; w przypadku korekt/restatements tabela pokazuje najnowszą wersję zgłoszenia, oznaczoną), półrocza (podstawa 6-miesięczna, H2 = samo drugie półrocze) oraz kwartały (podstawa 3-miesięczna, nie skumulowane). Wszystkie wartości są ekstrahowane automatycznie z dokumentów zgłoszeniowych; błędy są możliwe; decyzyjnie istotne liczby należy samodzielnie zweryfikować, klikając w powiązany oryginał. Metodologia

Wszystkie informacje służą wyłącznie wsparciu Państwa własnej decyzji inwestycyjnej i nie stanowią rekomendacji; wiążące są oryginalne raporty spółki.

Przychody (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2025-Q12025-Q1: 59592025-Q22025-Q2: 61612025-Q42025-Q4: 2442442026-Q12026-Q1: 55552026-Q22026-Q2: 6666
Zysk netto (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2025-Q12025-Q1: 442025-Q22025-Q2: 332025-Q42026-Q12026-Q1: -2-22026-Q22026-Q2: -1-1
EPS (€) · kwartalnie, jak raportowano
2025-Q12025-Q1: 0,170,172025-Q22025-Q2: 0,130,132025-Q42026-Q12026-Q1: -0,10-0,102026-Q22026-Q2: -0,03-0,03
Operacyjne przepływy pieniężne (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2025-Q12025-Q1: 882025-Q22025-Q2: -3-32025-Q42026-Q12026-Q1: -2-22026-Q22026-Q2: 44
Gotówka (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2023-Q42024-Q42024-Q4: 31312025-Q12025-Q1: 18182025-Q22025-Q2: 15152025-Q42025-Q4: 18182026-Q12026-Q1: 772026-Q22026-Q2: 66
Zadłużenie (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2023-Q42024-Q42024-Q4: 25252025-Q12025-Q22025-Q42025-Q4: 48482026-Q12026-Q1: 44442026-Q22026-Q2: 4545
Dług netto (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2023-Q42024-Q42024-Q4: -7-72025-Q12025-Q22025-Q42025-Q4: 30302026-Q12026-Q1: 37372026-Q22026-Q2: 3838
Capex (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2023-Q42024-Q42025-Q12025-Q1: 12122025-Q22025-Q2: 552025-Q42026-Q12026-Q1: 332026-Q22026-Q2: 44
FCF (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2023-Q42024-Q42025-Q12025-Q1: -3-32025-Q22025-Q2: -7-72025-Q42026-Q12026-Q1: -5-52026-Q22026-Q2: 00

Lata obrotowe

Kwoty w mln € · EPS w € na akcję · jak raportowano
OkresPrzychodyZysk operacyjnyZysk nettoEPS (€)Przepływy op.Źródło
FY2025244,3°15,1°EBIT7,6°0,3711,8103
FY2024270,1°39,6°EBIT27,1°1,2546,2103

Kwartały

Kwoty w mln € · EPS w € na akcję · jak raportowano
OkresOpublikowanoPrzychodyZysk operacyjnyZysk nettoEPS (€)FCFGotówkaDług nettoŹródło
2026-Q2*2026-08-0665,7-0,1-0,7-0,03*≈06,338,3105
2026-Q1*2026-05-0654,9-1,3-2,1-0,10-57,137,2106
2025-Q4*–244,3––––17,930,51
2025-Q2*2026-08-0660,84,22,70,13*≈-7,215,2–105
2025-Q1*2026-05-0658,85,93,50,17-3,218,4–106
* derived: wartości z proweniencją formuły (najechanie); Q4 = FY − 9M · H2 = FY − H1 · EPS przez implikowane akcje · dług netto = dług finansowy − gotówka · FCF = OCF − |capex|.
Ukryto kolumny bez danych w tym rytmie raportowania: Wynik operacyjny (adj.), EBITDA (adj.), EPS adj. (nieraportowane w żadnym źródle dla tych okresów).
Reklama

Bilans i przepływy pieniężne (mln €)#

Bilansowe wartości punktowe (np. Wszystkie wartości są ekstrahowane automatycznie z dokumentów zgłoszeniowych; błędy są możliwe; decyzyjnie istotne liczby należy samodzielnie zweryfikować, klikając w powiązany oryginał. Metodologia

Lata obrotowe

Kwoty w mln € · jak raportowano
OkresGotówkaZadłużenieDług nettoPrzepływy op.CapexFCFŹródło
FY202517,948,430,511,825,5-13,7103
FY202431,424,6~-6,8~46,224,222103
FY2023–––––––

Kwartały

Kwoty w mln € · jak raportowano
OkresOpublikowanoGotówkaZadłużenieDług nettoPrzepływy op.CapexFCFŹródło
2026-Q22026-08-066,344,738,33,63,60105
2026-Q12026-05-067,144,437,2-1,73,3-5106
2025-Q4–17,948,430,5–––1
2025-Q22026-08-0615,2––-2,64,6-7,2105
2025-Q12026-05-0618,4––8,411,6-3,2106
2024-Q4–31,424,6-6,8–––102
2023-Q4––––––––
Dług = długoterminowy + bieżący · zadłużenie netto = dług − gotówka · FCF = OCF − capex.
Reklama

Przychody według typu (stan na 2026-Q2 · mln EUR · 12/12)#

Podział przychodów według segmentów lub typów produktów, dokładnie tak jak raportuje to sama spółka. Metodologia

SegmentOdOkresPodstawaPrzychodyWzrostMarżaŹródło
Material Solutions2025-H12026-H16M67,610,5%3%5
Metrology2025-H12026-H16M5320%10,9%5
Anlagen/SystemeFY2025FY202512M197––3
SystemsFY2025FY202512M197––2
AzjaFY2025FY202512M99,6––2
Europa (bez Niemiec)FY2025FY202512M71,2––2
After-Sales-ServiceFY2025FY202512M38,4––3
Ameryka PółnocnaFY2025FY202512M37,4––2
NiemcyFY2025FY202512M33,9––2
Przetwarzanie kontraktoweFY2025FY202512M6,9––3
Semiconductor SystemsFY2024FY202512M159,1––3
Industrial SystemsFY2024FY202512M91,4––3
Reklama

Produkty i M&A (19/19 aktywne+aktualne)#

Komunikaty dotyczące produktów pochodzące z raportów; wprowadzenia na rynek, zatwierdzenia, partnerstwa; z datą pierwszej wzmianki i źródłem. Metodologia

Produkt / liniaOdStatusŹródło
Systemy inspekcji ultradźwiękowej do kontroli jakości półprzewodników (2×)2026-06Planowane6
Systemy wzrostu kryształów fosforku indu dla optycznej transmisji danych2026-06Planowane5
Systemy pamięci HBM (High-Bandwidth Memory) (3×)2026-06Planowane6
Opracowanie procesu syntezy węglika krzemu2026-03Planowane6
Urządzenia produkcyjne do fosforku indu2026-03Planowane7
Systemy produkcji fosforku indu2026-03Planowane6
Planowany proces węglika krzemu 8 cali2026Planowane3
Uruchomienie systemu odzysku ciepła w Jenie2025Wprowadzono1
Ukończenie wzrostu kryształów węglika krzemu 8 cali w Technology Hub (2×)2025Planowane2
Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej Schio (Włochy)2025Wprowadzono1
Nowy system inspekcji węglika krzemu2025Wprowadzono3
Nowe technologie urządzeń do materiałów anodowych baterii2025Planowane1
Wprowadzenie systemu metrologii optycznej węglika krzemu2025Wprowadzono2
Wprowadzenie technologii pomiarowej hiperspektralnej wizji2025Wprowadzono2
Prototyp urządzeń do wzrostu kryształów dla przemysłu fotowoltaicznego2025Planowane1
Wprowadzenie technologii Hyperspectral Vision przez PVA Vision2025Wprowadzono3
Inicjacja projektu wzrostu kryształów azotku glinu2025Wprowadzono2
Uruchomienie projektu wzrostu kryształów azotku glinu2025Wprowadzono3
Pomyślne zakończenie wzrostu kryształów węglika krzemu 6 cali2025Wprowadzono3
Reklama

M&A (7)#

Wszystkie zarejestrowane przejęcia (zakupy) i zbycia/wyjścia z datą, krótkim opisem i źródłem; celowo obejmuje również mniejsze transakcje, które często pomijane są w podsumowaniach. Metodologia

Przejęcia · 5Zbycia/wyjścia · 2
20242025

Przejęcia

Transakcja / udziałDataTypŹródło
Przejęcie PVA Vision GmbH2025-06Sfinalizowano1
Przejęcie PVA Vision GmbH (dawniej DIVE imaging systems) (4×)2025-04Sfinalizowano3
desconpro engineering GmbH (3×)2025-01Sfinalizowano3
Założenie PVA Technology Hub GmbH2024-01Sfinalizowano2
Założenie Technology Hub (2×)2024Sfinalizowano3

Dezinwestycje / wyjścia

Transakcja / udziałDataTypŹródło
Zamknięcie PVA SPA Software Entwicklungs GmbH Coburg (2×)2025-12Zbyte1
Działalność gospodarcza w lokalizacji Xi'an2025Zbyte1
Reklama

Ryzyka (118 od raportu rocznego z 2026-03-11, 118 łącznie zarejestrowanych)#

Czynniki ryzyka, które spółka sama wymienia w swoich raportach, połączone według tematu w kolejnych okresach, z kategorią, pierwszą i ostatnią wzmianką oraz źródłem. Metodologia

RyzykoKategoriaPierwsza wzmiankaOstatnia wzmianka
Dług netto wzrósł do 37,2 mln EUR z 30,5 mln EUR; wykorzystanie linii kredytowej rośnie.Finanse2026-Q1
2026-05-06 6
2026-Q1
2026-05-06 6
Pozycja gotówkowa znacząco spadła do 7,1 mln EUR z 17,9 mln EUR w Q1 2026.Finanse2026-Q1
2026-05-06 6
2026-Q1
2026-05-06 6
Marża EBITDA skurczyła się do 2,5 % z 13,9 % w wyniku niższego wykorzystania mocy produkcyjnych.Finanse2026-Q1
2026-05-06 6
2026-Q1
2026-05-06 6
Negatywny wpływ kapitału obrotowego w Q1 2026 przyczynił się do ujemnych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej w wysokości 1,7 mln EUR.FinanseFY2025
2026-03-11 2
2026-Q1
2026-05-06 6
Celowe preinwestycje w struktury organizacyjne zwiększyły koszty początkowe, wpływając negatywnie na rentowność.Operacje2026-Q1
2026-05-06 6
2026-Q1
2026-05-06 6
Niższe wykorzystanie mocy produkcyjnych negatywnie wpłynęło na wyniki i marże w Q1 2026.Technologia2025-Q4
2026-03-11 1
2026-Q1
2026-05-06 6
Osiągnięcie neutralności emisji CO2e w zakresie emisji Scope 1/2 od 2024 roku stanowi istotne zobowiązanie ESG.ESGFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Cel neutralności emisji CO2e w zakresie Scope 1 i Scope 2 wymaga ciągłych inwestycji i działań.ESG2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Kowenant finansowe wynikające z umowy kredytu konsorcjalnego; zostały spełnione w 2025 roku.FinanseFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Kowenant finansowe wynikające z umowy kredytu konsorcjalnego monitorowane miesięcznie; zgodność potwierdzona dla lat obrotowych 2025 i 2024.FinanseFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Kowenant finansowe zostały spełnione w 2025 i 2024 roku; umowa kredytu konsorcjalnego określa warunki dotyczące wskaźnika zadłużenia.Finanse2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Odpis z tytułu utraty wartości udziału wycenianego metodą praw własności w Scientific Visual SA w wysokości 2 035 TEUR.FinanseFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Projektowe zaliczki od klientów oraz zmienne płatności końcowe podlegają zmienności.FinanseFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Rosnące oczekiwania płacowe wynikające z niedoboru wykwalifikowanych pracowników prowadzą do obciążeń finansowych.Finanse2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Dostępność wykwalifikowanego personelu została oceniona jako istotne ryzyko dla zdolności do wzrostu i innowacji.FinanseFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości 2,7 mln EUR ujęte na inwestycji w Scientific Visual SA oraz na instrumentach pochodnych.FinanseFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Ryzyko zmiany stóp procentowych wynikające ze zmiennie oprocentowanych konsorcjalnych linii kredytowych; wzrost EURIBOR o 1 % = -271 TEUR kosztów odsetkowych.Finanse2025-Q4
2026-03-11 1
FY2025
2026-03-11 3
Straty z tytułu utraty wartości w wysokości 70 tys. EUR ujęte w 2025 roku na należnościach handlowych i aktywach z tytułu umów; zastosowano historyczne wskaźniki niewykonania zobowiązań z korektami prospektywnymi.KlienciFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Klienci odłożyli decyzje inwestycyjne z powodu niepewności w zakresie polityki handlowej i uwarunkowań regulacyjnych.KlienciFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Selektywna i stopniowo powściągliwa gotowość do inwestowania poszczególnych grup klientów.Klienci2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Sfragmentowane międzynarodowe otoczenie handlowe wpływa na zaopatrzenie i produkcjęŁańcuch dostaw2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Ryzyko zakłóceń w łańcuchu dostaw oraz niedoborów u dostawców.Łańcuch dostaw2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Niedobory w dostawach wynikające z nieetycznego postępowania lub braku współpracy ze strony dostawcówŁańcuch dostaw2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Zakłócenia w łańcuchu dostaw zidentyfikowane jako istotne ryzyko wymagające wdrożenia środków wzmacniających odpornośćŁańcuch dostawFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Cła USA i niepewności geopolityczne doprowadziły do opóźnień projektowych wpływających na przychody i wyniki w 2025 roku; na rok 2026 przewidywane jest 10 % podstawowe cło USAMakroFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Napięcia geopolityczne, niepewności dotyczące polityki handlowej oraz ograniczenia eksportowe opóźniły decyzje dotyczące projektów.RynekFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Cła USA i niepewności geopolityczne doprowadziły do opóźnień projektowych w Q3 2025Rynek2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Bariery handlowe i cła USA doprowadziły już w Q3 2025 do opóźnień projektowych; 10 % podstawowe cło USA od 2026RynekFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Opóźnienia związane z projektami w Q3 2025 wpłynęły na terminy ujmowania przychodów na rynkach półprzewodników i rynkach azjatyckichRynekFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Regionalne i geopolityczne uwarunkowania kształtowały decyzje inwestycyjne w branży półprzewodników z różnym harmonogramem.RynekFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Dostępność wykwalifikowanych specjalistów w obszarze wysokich technologiiKadry2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Niedobór wykwalifikowanych pracowników oraz konkurencja o wykwalifikowaną kadrę wpływają na zdolności operacyjne i realizację projektówKadryFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Potencjalna utrata wiedzy wskutek rotacji pracownikówKadry2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Przeciążenie i wypadki przy pracy jako ryzyka w procesach produkcyjnychKadry2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Inwestycja w Scientific Visual SA została odpisana o 2 035 mln EUR w związku ze zmianami warunków ekonomicznych i wyzwaniami operacyjnymiPrawoFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Grupa jest sporadycznie stroną sporów prawnych; kierownictwo nie jest świadome istotnych zdarzeń; utworzono stosowne rezerwyPrawoFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Bariery handlowe, kontrole eksportowe i zmiany regulacyjne wpływają na struktury kosztów i dostęp do rynków w działalności transgranicznejPrawoFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Udział w Scientific Visual SA w związku ze zmienionymi warunkami ekonomicznymi i wyzwaniami operacyjnymiPrawoFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Wycena aktywów finansowych (33,7 mln EUR) i należności od jednostek powiązanych (118,7 mln EUR) zależna od założeń Discounted-CashflowTechnologia2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Wartość firmy (goodwill) w wysokości 90 tys. EUR przypisana do PVA SPA Software Entwicklungs GmbH Coburg została w całości odpisana w wyniku uchwały Zarządu o likwidacji podmiotuTechnologiaFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Sukces Technology Hub zależy od skutecznego przełożenia wyników badań na zastosowania przemysłoweTechnologiaFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Wysoka koncentracja napływu zamówień w Azji na poziomie 62 % łącznego napływu zamówień, wobec 46 % w roku poprzednim.KlienciFY2025
2026-03-11 2
2026-H1
2026-08-06 5
Wyższe ceny energii i inflacja obniżające skłonność przedsiębiorstw do inwestowania oraz realne dochody w Europie.Makro2026-H1
2026-08-06 5
2026-H1
2026-08-06 5
Amerykańskie cła importowe i ograniczenia eksportowe mogą wpływać na łańcuchy dostaw oraz decyzje inwestycyjne klientów.Makro2026-H1
2026-08-06 5
2026-H1
2026-08-06 5
Napięcia geopolityczne wpływają na decyzje inwestycyjne i rynki zbytu.Makro2026-H1
2026-08-06 4
2026-H1
2026-08-06 4
Zapowiedziane cła importowe i ograniczenia eksportowe zagrażają międzynarodowym łańcuchom dostaw.Makro2026-H1
2026-08-06 4
2026-H1
2026-08-06 4
Niemiecki sektor maszynowy i inżynierii przemysłowej pozostaje w zastoju, a prognozy zakładają dalszą stagnację.Rynek2026-H1
2026-08-06 5
2026-H1
2026-08-06 5
Ograniczona dostępność wykwalifikowanych pracowników.Kadry2026-H1
2026-08-06 4
2026-H1
2026-08-06 4
Ograniczona dostępność wykwalifikowanych pracowników hamuje ekspansję.Kadry2026-H1
2026-08-06 5
2026-H1
2026-08-06 5
Zmiany regulacyjne na rynkach docelowych.Regulacje2026-H1
2026-08-06 4
2026-H1
2026-08-06 4
Zmiany regulacyjne mogą wpływać na działalność operacyjną na poszczególnych rynkach.Regulacje2026-H1
2026-08-06 5
2026-H1
2026-08-06 5
Wskaźnik kapitału własnego obniżył się z 50,2 % do 46,5 %; zobowiązania krótkoterminowe wzrosły znacząco.Finanse2026-Q1
2026-05-06 7
2026-Q1
2026-05-06 7
Stan środków pieniężnych spadł z 17,9 mln EUR do 7,1 mln EUR; ujemne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 1,7 mln EUR.Finanse2026-Q1
2026-05-06 7
2026-Q1
2026-05-06 7
Część zamówień z Q1 nie zostanie ujęta jako przychód do następnego roku obrotowego ze względu na dłuższe czasy realizacji.Łańcuch dostaw2026-Q1
2026-05-06 6
2026-Q1
2026-05-06 6
Dłuższe czasy realizacji powodują, że część napływu zamówień stanie się przychodem dopiero w następnym roku obrotowym.Łańcuch dostaw2026-Q1
2026-05-06 7
2026-Q1
2026-05-06 7
Niepewności makroekonomiczne i w zakresie polityki handlowej wpływają na przebieg działalności.Makro2026-Q1
2026-05-06 7
2026-Q1
2026-05-06 7
Utrzymujące się niepewności makroekonomiczne i w zakresie polityki handlowej oddziałują na otoczenie biznesowe.Rynek2026-Q1
2026-05-06 6
2026-Q1
2026-05-06 6
Zamówienia związane z zaawansowanymi zastosowaniami półprzewodnikowymi podlegają zależnościom w łańcuchu dostaw.RynekFY2025
2026-03-11 2
2026-Q1
2026-05-06 6
Zapotrzebowanie na wodę w dalszych ogniwach łańcucha wartości, w szczególności w przemyśle półprzewodnikowym.ESG2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Transformacja energo- i zasobochłonnych struktur produkcyjnych.ESG2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Podwyższenie stóp dyskontowych o dwa punkty procentowe mogłoby spowodować konieczność dokonania odpisów z tytułu utraty wartości w M.P.A. Industrie SASFinanseFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Ryzyko kredytowe z tytułu należności; ocena zdolności kredytowej i zarządzanie windykacją stosowane w celu ograniczenia ryzykaFinanseFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Zmienność kosztów energii wpływa na operacyjną zdolność do generowania zysku.Finanse2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Wyższe koszty finansowania obciążają wynik finansowyFinanse2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Wyższe koszty finansowania wywierają negatywny wpływ na wynik finansowyFinanseFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Straty z tytułu różnic kursowych wzrosły do 3,96 mln EUR w 2025 roku z 2,04 mln EUR w 2024 rokuFinanseFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Oprocentowanie oparte na EURIBOR powiększonym o marżę progową; możliwe wyższe koszty odsetkowe i obciążenia finansoweFinanse2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Zmienne stopy procentowe oraz kursy walutowe i akcji wpływają na wyceny i rezerwyFinanse2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Umowa kredytu konsorcjalnego o łącznej wartości 296 mln EUR zapewniająca elastyczność w zarządzaniu płynnościąFinanse2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Zapotrzebowanie na płynność podlega zmienności z uwagi na zaliczki klientów związane z projektami oraz zmienne płatności końcowe; utrzymywany jest kroczący plan płynnościFinanseFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Opóźnienia w realizacji poszczególnych projektów obciążyły przychody i wynik w 2025 rokuFinanseFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Zmienne stopy procentowe, kursy walutowe i kursy akcji wpływają na model biznesowyFinanseFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Ryzyko walutowe wynika przede wszystkim z przychodów denominowanych w USD; walutowe kontrakty terminowe forward stosowane do zabezpieczenia roszczeń płatniczych o łącznej wartości 1,72 mln EURGeopolitykaFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Koniunkturalne i branżowe cykle inwestycyjne mogą opóźniać decyzje inwestycyjneKlienciFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Osiągnięcie średnioterminowego celu przychodowego w wysokości 500 mln EUR jest w znacznym stopniu uzależnione od dynamiki inwestycji klientówKlienciFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Zmienność rynkowa oraz opóźnione decyzje inwestycyjne w sektorze półprzewodników i technologii wpływają na krótkoterminowy rozwój przychodówKlienciFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Okresowo obniżone wykorzystanie mocy produkcyjnych negatywnie wpływa na efektywność operacyjną i rozwój marżŁańcuch dostawFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Restrukturyzacja globalnych łańcuchów dostaw wywiera efekt hamujący na dynamikę gospodarcząŁańcuch dostaw2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Strukturalne niekorzystne czynniki w Chinach, w tym słaby sektor nieruchomości i wysokie zadłużenie przedsiębiorstw, ograniczały skłonność do inwestowania.MakroFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Zyski i straty z przeliczenia transakcji w walutach obcych ujmowane są w rachunku zysków i stratMakro2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Niepewności dotyczące przyszłego kształtowania się cen energii, materiałów i surowcówMakro2025-Q4
2026-03-11 1
FY2025
2026-03-11 3
Znaczące niepewności dotyczące przyszłego kształtowania się cen energii, materiałów i surowcówMakroFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Strefa euro pozostała osłabiona pomimo stopniowej stabilizacji; ryzyka geopolityczne zniechęcały do podejmowania ważnych decyzji inwestycyjnych.MakroFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
PVA TePla nadal działa w makroekonomicznym i geopolitycznym otoczeniu charakteryzującym się znacznymi niepewnościami i ryzykamiMakroFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Globalne konflikty geopolityczne i handlowe wpływają na otoczenie biznesoweMakroFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Globalne niepewności makroekonomiczne wpływają na zachowania inwestycyjne w branżach opartych na technologiiMakroFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Globalne wzrost gospodarczy umiarkowany na poziomie około 3 %, poniżej wcześniejszych faz ożywieniaMakro2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Rosnące restrykcje handlowe wpływają na rozwój rynku.Makro2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Globalna produkcja przemysłowa i światowy handel wykazywały umiarkowane tendencje bez znaczącego przyspieszenia.MakroFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Analiza ryzyk klimatycznych przeprowadzona po raz pierwszy w sposób ukierunkowany; nie stwierdzono zmiany sytuacji w zakresie ryzykaMakroFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Niedobory wody jako ryzyko fizyczne dla zakładów produkcyjnych klientówMakro2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Globalne wzrost gospodarczy pozostał osłabiony na poziomie około 3 %, poniżej historycznych poziomów ożywienia.MakroFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Ogłoszenia dotyczące ceł przez USA oraz konflikt handlowy spowodowały krótkoterminowe straty cenowe i trudności w planowaniu eksportuMakroFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Cykliczne i branżowe cykle inwestycyjne prowadzą do przesunięć czasowychRynek2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Napięcia geopolityczne i niepewności w polityce handlowej wpływają na decyzje inwestycyjneRynek2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Restrykcje w polityce handlowej i niepewności geopolityczne wpływają na decyzje inwestycyjne i harmonogramy projektówRynek2025-Q4
2026-03-11 1
FY2025
2026-03-11 3
Opóźnienia w realizacji projektów spowodowane niepewnościami handlowymi w USA i AzjiRynekFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Zobowiązania finansowe o zmiennej stopie procentowej narażają spółkę na ryzyka stopy procentowej; wzrost EURIBOR o 1 % zmniejszyłby zysk netto o 271 tysięcy EURRynekFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Dynamiczny wzrost biznesu uzależniony od inwestycji na rynkach półprzewodników, energetyki oraz lotnictwa i kosmonautykiRynekFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Regionalne różnice w rozwoju rynku prowadzą do przesunięć czasowych inwestycjiRynek2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Ryzyko walutowe wynikające przede wszystkim ze sprzedaży w USD; zabezpieczenie za pomocą walutowych transakcji terminowychRynekFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Utrzymująca się konkurencja o wysoko wykwalifikowanych pracowników stanowi istotny czynnik wpływający na działalnośćKadry2025-Q4
2026-03-11 1
FY2025
2026-03-11 3
Rosnące wymogi regulacyjne w obszarze bezpieczeństwa IT i ochrony danychPrawo2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Brak wzmianek o konkretnych sporach dotyczących własności intelektualnejPrawo2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
PVA TePla jest sporadycznie stroną w postępowaniach sądowych; brak znanych istotnych skutkówPrawoFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Nowe wymogi regulacyjne, w szczególności w obszarze dekarbonizacji.Prawo2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
MSSF 18 dotyczący prezentacji i ujawnień w sprawozdaniach finansowych, przewidywany do wejścia w życie 1 stycznia 2027 r.; wpływ jest obecnie analizowanyRegulacjeFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Unijne regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz wymogi Taksonomii tworzą obowiązki w zakresie zgodności i sprawozdawczościRegulacjeFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Kontrole eksportowe i niepewność regulacyjna prowadzą do opóźnień w realizacji projektówRegulacje2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Konflikt handlowy związany z cłami USA wpłynął negatywnie na planowanie i dynamikę inwestycjiRegulacjeFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Podatek dochodowy od osób prawnych będzie stopniowo obniżany od 2028 r. z 15 % do 10 % w 2032 r.; aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego wyceniane przy łącznych stawkach między 24,5 % a 29,7 %Regulacje2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Postępująca cyfryzacja zwiększa ryzyko w obszarze cyberbezpieczeństwa i awarii systemów ITTechnologia2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Zagrożenia związane z IT i cyberatakami narastają wraz z cyfryzacją; prowadzona jest ciągła rozbudowa środków bezpieczeństwaTechnologiaFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Zagrożenia cyberbezpieczeństwa i ryzyka cyfryzacji dla systemów i danych o krytycznym znaczeniu dla działalności; wymagana jest stała rozbudowa środków bezpieczeństwaTechnologiaFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Coraz bardziej złożone wymagania dotyczące jakości materiałów i stabilności procesówTechnologiaFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Wymagania dotyczące jakości materiałów i stabilności procesów rosną wraz z zastosowaniem sztucznej inteligencji.Technologia2025-Q4
2026-03-11 1
2025-Q4
2026-03-11 1
Okresowa ostrożność inwestycyjna poszczególnych grup klientów prowadzi do opóźnień w realizacji przychodów projektowychKonkurencjaFY2025
2026-03-11 3
FY2025
2026-03-11 3
Rosnący popyt na jakość i stabilność procesów napędzany przez sztuczną inteligencję zwiększa intensywność konkurencji w obszarze metrologiiKonkurencjaFY2025
2026-03-11 2
FY2025
2026-03-11 2
Reklama

Raportowane KPI (zgodnie z ujawnieniem) (130)#

Wskaźniki, które spółka ujawnia samodzielnie poza standardowymi danymi finansowymi; m.in. Metodologia

Firmowe KPI przytoczone dosłownie z raportów (po angielsku, zgodnie z ujawnieniem; bez normalizacji). Pozycje bilansowe i standardowe wykluczono.
DataOkresKPIWartość / zmianaŹródło
2026-08-062026-H1Marża zysku netto– 2.3%5
2026-08-062026-H1Pozycja finansowa netto– 38,3295
2026-08-062026-H1Marża EBITDA segmentu Metrology10.9%5
2026-08-062026-H1Marża EBITDA segmentu Material Solutions3.0%5
2026-08-062026-H1Marża brutto29.3%5
2026-08-062026-H1Wskaźnik kapitału własnego45.4%5
2026-08-062026-H1Marża EBITDA3.6%5
2026-08-062026-H1Marża EBIT– 1.1%5
2026-08-062026-H1Wskaźnik Book-to-Bill1.555
2026-05-062026-Q1Wskaźnik R&D (rok poprzedni)6.46
2026-05-062026-Q1Wskaźnik R&D8.26
2026-05-062026-Q1Marża zysku (rok poprzedni)6.06
2026-05-062026-Q1Marża zysku– 3.86
2026-05-062026-Q1Napływ zamówień (rok poprzedni)46,096 (EUR in EUR '000)6
2026-05-062026-Q1Napływ zamówień121,649 (EUR in EUR '000)6
2026-05-062026-Q1marża zysku operacyjnego (rok poprzedni)10.16
2026-05-062026-Q1marża zysku operacyjnego (EBIT)– 2.46
2026-05-062026-Q1Napływ zamówień Metrology (rok poprzedni)21,300 (EUR in EUR '000)6
2026-05-062026-Q1Napływ zamówień Metrology62,700 (EUR in EUR '000)6
2026-05-062026-Q1Marża EBITDA Metrology (rok poprzedni)206
2026-05-062026-Q1Marża EBITDA Metrology106
2026-05-062026-Q1EBITDA Metrology (rok poprzedni)3,400 (EUR in EUR '000)6
2026-05-062026-Q1EBITDA Metrology2,200 (EUR in EUR '000)6
2026-05-062026-Q1Napływ zamówień Material Solutions (rok poprzedni)24,800 (EUR in EUR '000)6
2026-05-062026-Q1Napływ zamówień Material Solutions59,000 (EUR in EUR '000)6
2026-05-062026-Q1Marża EBITDA Material Solutions (rok poprzedni)166
2026-05-062026-Q1Marża EBITDA Material Solutions36
2026-05-062026-Q1EBITDA Material Solutions (rok poprzedni)6,600 (EUR in EUR '000)6
2026-05-062026-Q1Material Solutions EBITDA1,000 (EUR in EUR '000)6
2026-05-062026-Q1Marża brutto (rok poprzedni)33.16
2026-05-062026-Q1Marża brutto28.56
2026-05-062026-Q1Wskaźnik kapitału własnego (rok poprzedni)50.26
2026-05-062026-Q1Wskaźnik kapitału własnego46.56
2026-05-062026-Q1Marża EBITDA (rok poprzedni)13.96
2026-05-062026-Q1Marża EBITDA2.56
2026-05-062026-Q1Wskaźnik kosztów dystrybucji (rok poprzedni)8.66
2026-05-062026-Q1Wskaźnik kosztów dystrybucji10.56
2026-05-062026-Q1Wskaźnik book-to-bill (rok poprzedni)0.786
2026-05-062026-Q1Wskaźnik book-to-bill2.226
2026-03-11FY2025Napływ zamówień267.6 (EUR in EUR millions)2
2026-03-11FY2025order backlog unfulfilled within 12 months130,122 (EUR in EUR '000)2
2026-03-11FY2025order backlog unfulfilled over 12 months44,361 (EUR in EUR '000)2
2026-03-11FY2025Marża brutto32.0%2
2026-03-11FY2025Wskaźnik kapitału własnego50.2%2
2026-03-11FY2025Zużycie energii fotowoltaicznej Schio107,0432
2026-03-11FY2025Przychody z umów POC47,819 (EUR in EUR '000)2
2026-03-11FY2025Aktywa z tytułu umów21,531 (EUR in EUR '000)2
2026-03-11FY2025Wskaźnik book-to-bill1.102
2026-03-11FY2025Akcje własne6.1%2
2026-03-11FY2025Zadłużenie krótkoterminowe95.7 million2
2026-03-11FY2025Kapitał własny akcjonariuszy142,8362
2026-03-11FY2025Kurs akcji - minimum12.312
2026-03-11FY2025Kurs akcji - maksimum30.582
2026-03-11FY2025Kurs akcji na koniec roku22.802
2026-03-11FY2025Wolumen skupu akcji1,327,3982
2026-03-11FY2025Koszt skupu akcji18.9 (EUR million)2
2026-03-11FY2025Marża brutto - Semiconductor Systems37.7%2
2026-03-11FY2025Przychody zewnętrzne - Semiconductor Systems156.6 million2
2026-03-11FY2025EBITDA - Semiconductor Systems22.9 million2
2026-03-11FY2025Koszty badań i rozwoju17.1 million2
2026-03-11FY2025Wskaźnik R&D7.0%2
2026-03-11FY2025Nakłady na B+R17.1 (EUR EUR million)2
2026-03-11FY2025Kapitalizacja rynkowa495.9 (EUR EUR million)2
2026-03-11FY2025Zadłużenie długoterminowe45.9 million2
2026-03-11FY2025Marża brutto - Industrial Systems24.7%2
2026-03-11FY2025Przychody zewnętrzne - Industrial Systems87.6 million2
2026-03-11FY2025EBITDA - Industrial Systems9.9 million2
2026-03-11FY2025Koszty holdingu7.5 million2
2026-03-11FY2025Marża brutto31.9%2
2026-03-11FY2025Wskaźnik kapitału własnego50%2
2026-03-11FY2025Marża EBITDA10.4%2
2026-03-11FY2025Marża EBITDA10.4%2
2026-03-11FY2025Marża EBIT6.2%2
2026-03-11FY2025Zobowiązania z tytułu umów36.2 million2
2026-03-11FY2025Aktywa z tytułu umów21,531 (EUR in EUR '000)2
2026-03-11FY2025Emisje CO2 (Zakres 1 + 2, rynkowy)9102
2026-03-11FY2025Średni dzienny wolumen obrotu78,7802
2026-03-112025-Q4Udział energii odnawialnej69%1
2026-03-112025-Q4Liczba pracownic1961
2026-03-112025-Q4Wskaźnik kosztów administracyjnych9,9%1
2026-03-112025-Q4Wskaźnik kosztów sprzedaży9,4%1
2026-03-112025-Q4Stosunek wynagrodzenia najlepiej opłacanego do mediany7,51
2026-03-112025-Q4Przychody kwalifikowane taksonomicznie – naprawy1,01
2026-03-112025-Q4Przychody kwalifikowane taksonomicznie – części zamienne16,91
2026-03-112025-Q4Przychody kwalifikowane taksonomicznie17,81
2026-03-112025-Q4OpEx kwalifikowany taksonomicznie1,4 (EUR Mio. EUR)1
2026-03-112025-Q4Capex kwalifikowany taksonomicznie4,7 (EUR Mio. EUR)1
2026-03-112025-Q4Emisje Zakresu 2 – podejście rynkowe3451
2026-03-112025-Q4Emisje Zakresu 1 i 2 łącznie – podejście rynkowe9101
2026-03-112025-Q4Emisje Zakresu 15651
2026-03-112025-Q4Liczba pracowników płci męskiej8191
2026-03-112025-Q4Mężczyźni na stanowiskach kierowniczych871
2026-03-112025-Q4Pracownicy powyżej 50. roku życia27,3%1
2026-03-112025-Q4Pracownicy poniżej 30 lat23%1
2026-03-112025-Q4Pracownicy z umowami na czas nieokreślony9441
2026-03-112025-Q4Pracownicy z umowami na czas określony551
2026-03-112025-Q4Pracownicy 30-50 lat49,7%1
2026-03-112025-Q4Aktywa trwałe rok poprzedni94.31
2026-03-112025-Q4Aktywa trwałe112.21
2026-03-112025-Q4Aktywa obrotowe rok poprzedni205.11
2026-03-112025-Q4Aktywa obrotowe172.31
2026-03-112025-Q4Łączna liczba stanowisk kierowniczych1071
2026-03-112025-Q4Kobiety na stanowiskach kierowniczych liczba201
2026-03-112025-Q4Kobiety na stanowiskach kierowniczych18,7%1
2026-03-112025-Q4Wskaźnik rotacji8,7%1
2026-03-112025-Q4Wskaźnik B+R7,0%1
2026-03-112025-Q4Wskaźnik B+R7,0%1
2026-03-112025-Q4Nakłady na B+R17,11
2026-03-112025-Q4Całkowite zużycie energii9.1511
2026-03-112025-Q4Intensywność energetyczna0,000041
2026-03-112025-Q4Wskaźnik kapitału własnego rok poprzedni501
2026-03-112025-Q4Wskaźnik kapitału własnego501
2026-03-112025-Q4Marża EBITDA10,4%1
2026-03-112025-Q4Marża EBIT6,2%1
2026-03-112025-Q4Średni staż pracy7,2 Jahre1
2026-03-112025-Q4Liczba zróżnicowanych pracowników01
2026-03-112025-Q4Marża brutto Semiconductor Systems rok poprzedni37.31
2026-03-112025-Q4Marża brutto Semiconductor Systems37.71
2026-03-112025-Q4Marża brutto Industrial Systems rok poprzedni22.61
2026-03-112025-Q4Marża brutto Industrial Systems24.71
2026-03-112025-Q4Marża brutto32,0%1
2026-03-112025-Q4Book-to-Bill1,101
2026-03-112025-Q4Suma bilansowa rok poprzedni299.51
2026-03-112025-Q4Suma bilansowa284.51
2026-03-112025-Q4Wypadki przy pracy na 1 mln godzin pracy7,61
2026-03-112025-Q4Udział kobiet wśród pracowników19,3%1
2026-03-112025-Q4Udział Capex nowe obiekty0,62 (EUR Mio. EUR)1
2026-03-112025-Q4Udział Capex fotowoltaika0,29 (EUR Mio. EUR)1
2026-03-112025-Q4Udział Capex pojazdy0,98 (EUR Mio. EUR)1
2026-03-112025-Q4Pracownicy tymczasowi161
Reklama

Śledzenie Guidance (najnowsze na metrykę/okres · 5/5)#

Wszystkie prognozy kierownictwa (guidance) i ich późniejszy wynik. Metodologia

Wartości rzeczywiste: przychody w mln €

Za okresWydano dniaWskaźnikCelWykonanieOcenaKierunekŹródło
FY20262026-03-11Przychody255–275–oczekującepotwierdzony6
FY20262026-03-11EBITDA26–31–oczekującepotwierdzony4
FY20262026-03-11EBITroughly on par with that of the 2025 fiscal year–oczekującepotwierdzony2
FY20252026-03-11 °Przychody235–255244,3zgodnieobniżony2
FY20252026-03-11 °EBITDA25–3025,3zgodnieobniżony2
Reklama

Rozwój#

Skrócone podsumowanie każdego okresu sprawozdawczego w formie tekstu ciągłego: co zmieniło się operacyjnie, jakie czynniki wskazuje kierownictwo, jak rozwinęły się wyniki i przepływy pieniężne. Metodologia

FY2026

W pierwszej połowie roku obrotowego 2026 PVA TePla AG wygenerowała przychody w wysokości 120,5 mln EUR, nieznacznie powyżej okresu roku poprzedniego, natomiast portfel zamówień w H1 wzrósł o 80 % rok do roku do 186,7 mln EUR, napędzany silnym popytem w zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją w obu segmentach Material Solutions i Metrology 5. Rentowność znacząco się pogorszyła: EBITDA w H1 spadła do 4,4 mln EUR z 14,9 mln EUR w analogicznym okresie roku poprzedniego, a spółka odnotowała stratę netto w wysokości 2,8 mln EUR wobec zysku netto w wysokości 6,2 mln EUR w roku poprzednim 5. Marża brutto skurczyła się do 29,3 % z 33,3 %, głównie wskutek niższego stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych i zmian w strukturze produktów w segmencie Material Solutions 5. Z dniem 1 stycznia roku obrotowego 2026 PVA TePla zreorganizowała strukturę segmentów, zastępując Semiconductor Systems i Industrial Systems segmentami produktowymi Material Solutions i Metrology 5. Wytyczne dotyczące przychodów na FY2026 w wysokości 255-275 mln EUR zostały utrzymane 6, natomiast EBITDA oczekiwana jest obecnie w dolnej połowie przedziału 26-31 mln EUR, z przewidywaną stopniową poprawą w drugiej połowie roku i znaczącym wkładem spodziewanym w Q4 4 5.

FY2025

W roku obrotowym 2025 PVA TePla AG wykazała skonsolidowane przychody w wysokości 244,3 mln, niższe od poziomu roku poprzedniego wynoszącego 270,1 mln EUR, ponieważ słabszy napływ zamówień na początku roku oraz opóźnienia we wdrażaniu projektów związane z niepewnością w zakresie polityki handlowej i regulacyjnej ograniczyły rozpoznanie przychodów 2 3. EBITDA obniżyła się do 25,3 mln EUR przy marży 10,4 %, w porównaniu z 47,8 mln EUR i marżą 17,7 % w roku poprzednim, co odzwierciedla niższe wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz wyższe koszty strukturalne w obszarze sprzedaży, administracji oraz badań i rozwoju 2 3. Zysk netto wyniósł 7,6 mln, a rozwodniony zysk na akcję wyniósł 0,37 2. Pozycja finansowa netto zmieniła się z gotówki netto w wysokości 6,8 mln EUR na koniec 2024 r. na zadłużenie netto w wysokości 30,5 mln, co wynikało z wyższych nakładów inwestycyjnych, odkupu akcji własnych oraz zmian w kapitale obrotowym 3. Portfel zamówień osiągnął 267,6 mln EUR, co odpowiada wskaźnikowi book-to-bill wynoszącemu około 1,10, a spółka rozszerzyła swój portfel Metrology poprzez przejęcia desconpro engineering GmbH i PVA Vision GmbH w ciągu roku 2.

Reklama

Słowniczek#

  • Przychody: Przychody z umów z klientami po pomniejszeniach, tak jak wykazuje je sama spółka; nie produkcja całkowita, przychody brutto, GMV ani napływ zamówień.
  • Zysk operacyjny: Operacyjna pozycja rachunku zysków i strat, czyli zysk operacyjny; EBIT tylko jako oznaczone zastępstwo, nigdy zysk przed opodatkowaniem ani zysk zwyczajny.
  • Zysk netto: Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, po działalności zaniechanej; bez udziałów mniejszości i bez całkowitych dochodów.
  • EPS: Rozwodniony EPS przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej; wartość opublikowana zawsze ma pierwszeństwo przed wyliczoną, wartości wyliczone są oznaczone.
  • FCF: FCF = przepływy operacyjne minus Capex na rzeczowe aktywa trwałe; własna wartość FCF spółki jest pokazywana osobno.
  • Przepływy op.: Przepływy operacyjne zgodnie z publikacją; spółki MSSF mogą ujmować zapłacone odsetki w przepływach finansowych, więc porównywalność bywa ograniczona.
  • Gotówka: Gotówka i jej ekwiwalenty, bez papierów wartościowych, chyba że spółka ujmuje je w tej pozycji.
  • Dług netto: Dług netto = zadłużenie finansowe bez zobowiązań leasingowych minus gotówka na ten sam dzień; własna pozycja netto spółki może się różnić.
  • *: wyliczone, wzór w dymku
  • ≈: wyliczone, przybliżenie
  • ~: niepewne; wartość pozostaje widoczna, oceny jej nie używają
  • °: poprawione przez zapytanie do dokumentu lub skorygowane na podstawie dowodu
  • EBIT: EBIT jako zastępstwo: rachunek wyników nie zawiera pozycji operacyjnej
  • basic: podstawowy EPS jako zastępstwo, gdy brak rozwodnionego
Reklama

Źródła: raporty kwartalne, raporty roczne i dokumenty relacji inwestorskich#

Wszystkie dokumenty źródłowe, z których NadirAlpha zbudował ten raport, z typem (raport kwartalny, półroczny, roczny, komunikat o wynikach), datą publikacji i bezpośrednim linkiem do zgłoszenia (EDINET/SEC/IR). Metodologia

7 dokumentów · 2026 do 2026 · IR
#Typ dokumentuOpublikowanoLink
#1IR-Report raport–Otwórz
#2 / #102IR-Annual raport roczny–Otwórz
#3 / #103IR-Annual raport roczny–Otwórz
#6 / #106IR-Quarter raport kwartalny2026-05-06Otwórz
#7IR-Quarter raport kwartalny2026-05-06Otwórz
#4IR-Half raport półroczny2026-08-06Otwórz
#5 / #105IR-Half raport półroczny2026-08-06Otwórz

FAQ#

Czy istnieje prognoza zarządu (Guidance) na okres FY2026?

Tak. Zarząd opublikował cele na okres FY2026, w tym Przychody. Rozdział dotyczący Guidance tracking przedstawia wszystkie cele i porównuje je z późniejszymi wynikami rzeczywistymi; neutralnie, bez własnych szacunków.

Gdzie mogę znaleźć oficjalne dokumenty Investor Relations spółki PVA TePla AG?

NadirAlpha podaje w rozdziale źródeł linki do wszystkich 11 wykorzystanych dokumentów oryginalnych (Dokumenty IR): raport roczny, raport kwartalny, raport półroczny, każdy z typem, datą publikacji i bezpośrednim odnośnikiem; każda liczba w raporcie ma numer źródła.

Więcej raportów NadirAlpha#

Wszystkie raporty · Akcje niemieckie (31)

Reklama