NadirAlphaNA EN · DE · ES · FR · 中文 · PL
Reklama

Akcje Evonik EVK.DE

Evonik Industries AG · Dokumenty IR · Waluta sprawozdawcza EUR · Raportowanie kwartalne · Dane na dzień Q2 2026 · zaktualizowano 2026-10-09 · sprawdzono 2026-10-08 · ISIN DE000EVNK013

Akcje Evonik (EVK.DE): Wyniki kwartalne i roczne od 2023 z raport kwartalny i dokumentów IR: przychody, wynik, bilans, przepływy pieniężne i guidance zarządu, każda liczba ze źródłem. Stan na 08/2026, raportowanie kwartalne. Analiza akcji od NadirAlpha. Przychody Q2 2026: 3,9 mld EUR (+11 % r/r). Ostatnio raportowane (Q2 2026): ROCE, Dźwignia, Wskaźnik konwersji gotówki. Najnowszy odczyt: Przychody przyspieszają, Guidance podwyższony, Zmiana strategiczna.

Przychody przyspieszają Guidance podwyższony strategia: Zmiana strategiczna

Redakcja NadirAlpha · O nas · Metodologia

Nowy kwartał, monitorowany przez AI. · NadirAlpha śledzi każdą akcję przez jej oryginalne raporty: najnowsze liczby na tle historii, guidance versus dane rzeczywiste; neutralnie, na bieżąco aktualizowane, każda liczba klikalna z podaniem źródła.
Raport generowany przez AI · nie stanowi porady inwestycyjnej · dane wyodrębnione automatycznie; prosimy weryfikować z podlinkowanym oryginałem więcej
Wygenerowane przez AIUtworzono z pomocą AI na podstawie podlinkowanych oryginalnych zgłoszeń spółki (przejrzystość zgodnie z Art. 50 EU AI Act). Więcej o narzędziu: Claude Code.
Nie jest poradą inwestycyjnąNeutralna informacja finansowa; nie stanowi rekomendacji ani analizy inwestycyjnej w rozumieniu MiFID II.
Zweryfikuj samodzielnieDane są wyodrębniane automatycznie, możliwe są błędy. Każda liczba jest klikalna i zawiera odniesienie do źródła; miarodajne są zawsze oryginalne dokumenty emitenta.
RedakcjaTeksty (model biznesowy, aktualny stan, rozwój i inne) są tworzone redakcyjnie przez AI wyłącznie na podstawie oryginalnych raportów, automatycznie weryfikowane i opatrzone źródłami; to opis własny spółki, nie nasza ocena. Metodologia
Research AI · Ta strona służy jako udokumentowana baza danych do dalszego research z asystentami AI takimi jak Claude; każda liczba pozostaje weryfikowalna przez linki do źródeł.
Reklama

Model biznesowy#

Czym zajmuje się spółka i w jaki sposób zarabia; opracowane redakcyjnie przez AI wyłącznie na podstawie oryginalnych raportów spółki, bez własnej oceny. Metodologia

Evonik Industries AG jest niemiecką firmą specjalistycznej chemii, która opracowuje i produkuje produkty chemiczne oraz rozwiązania dla szerokiego zakresu przemysłowych rynków końcowych, w tym odżywiania, zdrowia zwierząt, powłok, klejów, pielęgnacji osobistej, motoryzacji i elektroniki. Przychody generowane są przede wszystkim ze sprzedaży specjalistycznych półproduktów chemicznych, dodatków i materiałów funkcjonalnych, zorganizowanych w segmenty działalności obejmujące Specialty Additives oraz Advanced Technologies. Wyniki Evonik kształtowane są przez dynamikę wolumenów, cen i miksu produktowego w całym portfelu, a ich poziom wyznaczany jest przez cykle popytu na rynkach końcowych, koszty surowców oraz efektywność produkcji w globalnej sieci zakładów wytwórczych. Spółka realizuje strukturalną redukcję kosztów w ramach trwającego programu efektywności Evonik Tailor Made, kierując jednocześnie inwestycje w kierunku zastosowań specjalistycznych o wyższej wartości.

Reklama

Aktualny stan#

Podsumowanie ostatniego okresu sprawozdawczego: kluczowe wskaźniki, czynniki wzrostu i wypowiedzi zarządu; opracowane redakcyjnie na podstawie aktualnego raportu oryginalnego, każda liczba potwierdzona numerem źródłowym. Metodologia

Ocena NadirAlpha, stan na Q2 2026.

Evonik zaraportował przychody za Q2 2026 w wysokości 3 893 mln, co oznacza wzrost o 11 % rok do roku, napędzany zarówno wyższymi wolumenami, jak i cenami 29. Skorygowana EBITDA osiągnęła 630 mln EUR, rosnąc o 24 % rok do roku i przekraczając oczekiwania przede wszystkim dzięki silnemu wynikowi segmentu Advanced Technologies 29 31. Skorygowany EPS wyniósł 0,65 137. Po udanym kwartale Evonik znacząco podniósł prognozę skorygowanej EBITDA na cały rok 2026 do 2,0-2,2 mld EUR z poprzedniego przedziału 1,7-2,0 mld EUR 29 31.
Komentarz zarządu do wyników za 2024-Q1 (IR-Quarter, 2024-06-25):
„Sekwencyjna poprawa wyników pomimo utrzymującego się trudnego otoczenia” Christian Kullmann, Chief Executive Officer 6 (tłumaczenie, oryginał po najechaniu)
Przychody · 2026-Q23 893mln €+11,3 % vs. 2025-Q2
Zysk netto · 2026-Q285mln €−31,5 % vs. 2025-Q2
EPS · 2026-Q20,18€−30,8 % vs. 2025-Q2
Trend przychodów
Guidance
Na FY2026 spółka prognozuje Przychody ~15 000 mln € (podwyższono); Efektywna stopa podatkowa ~25% (obniżony); EBITDA (skorygowana) 2 000 do 2 200 mln € (podwyższono). 29
Rentowność
Zysk operacyjny za Q2 2026 wyniósł 163 mln, a zysk netto osiągnął 85 mln 137. Marża skorygowanej EBITDA wzrosła do 16,2 % w Q2 2026 z poziomu 14,5 % w Q2 2025 29. Wolne przepływy pieniężne znacząco się poprawiły, osiągając 49 mln w Q2 2026 w porównaniu z -211 mln w Q2 2025, przy wsparciu wyższych wyników i niższych wypłat premii 31.
Zadłużenie
Dług netto wyniósł 4 075 mln na koniec Q2 2026, przy środkach pieniężnych w wysokości 390 mln 137. Dług netto wzrósł w stosunku do poziomu z końca 2025 roku, przede wszystkim w wyniku wypłat dywidend w tym okresie 31. Kapitał obrotowy netto pozostał podwyższony na poziomie 19,3 % przychodów, powyżej długoterminowej średniej spółki wynoszącej 16 % 22.
Perspektywa zarządu
Prognoza przychodów na cały rok 2026 została podniesiona do około 15 mld EUR z poprzedniego przedziału 13,5-14,5 mld EUR, odzwierciedlając poprawę warunków rynkowych i wyników operacyjnych 31. Oczekuje się, że ROCE poprawi się do 7,8 % w FY 2026 z poziomu 6,1 % w FY 2025 33. Wolne przepływy pieniężne za FY 2026 szacowane są na 782 mln EUR w porównaniu z 695 mln w FY 2025 33.
Zmiana
Evonik przedłużył program efektywności Evonik Tailor Made do 2029 roku, wyznaczając dodatkowy cel redukcji o 3 200 etatów, dążąc do wymiernego efektu finansowego 29 31. Prognoza skorygowanej stawki podatkowej na FY 2026 została zrewidowana do około 25 % z długoterminowego poziomu zrównoważonego wynoszącego około 30 %, odzwierciedlając wyższy udział zysków generowanych w krajach o niższym opodatkowaniu 31. Intensywność konkurencji w segmencie Crosslinkers nadal wywierała presję na marże głównie w regionie EMEA i Azji, natomiast segment Oxeno C4 zmagał się ze słabym popytem, który istotnie obniżył wyniki segmentu 22.
Ryzyka (aktualne)
Słaby popyt i strukturalne czynniki hamujące nadal stanowią utrzymujące się wyzwania rynkowe 31. Utrzymująca się wysoka intensywność konkurencji w segmencie Crosslinkers wywiera presję na marże w regionie EMEA i Azji 22, a wzrost kosztów stałych o około 4 % przy bazie kosztów stałych wynoszącej około 5 mld EUR jest trudny do skompensowania w warunkach osłabienia popytu 25. Sytuacja geopolityczna na Bliskim Wschodzie przyniosła korzyści marżom w segmencie Oxeno C4 poprzez wyższe ceny, podczas gdy segment Additives jest częściowo wspierany przez zakłócenia w łańcuchach dostaw związane z działaniami wojennymi, wpływające na dostępność produktów dla klientów, co powoduje wrażliwość na wszelkie zmiany tych warunków 31.
Nowości w tym okresie sprawozdawczym
Evonik zakończył integrację wsteczną Oxeno w Mobile w Q2 2026, stanowiącą etap akwizycji w obszarze działalności Oxeno 31. Ogłoszono planowane zamknięcia zakładów w Witten i Hanau w ramach restrukturyzacji portfela i śladu operacyjnego 31. Przeniesienie działalności Polyolefins na skonsolidowany zakład zostało również ogłoszone jako planowany krok restrukturyzacyjny 31.
Reklama

Kurs i wykres#

Interaktywny wykres kursowy (TradingView) oraz przebieg kluczowych wskaźników z tabel głównych. Metodologia

Dzienne świece z markerami newsów i wyników. Ładuje się dopiero po kliknięciu.

Reklama · linki afiliacyjne; możemy otrzymać prowizjęPartnerstwa afiliacyjne pomagają nam udostępniać te raporty bezpłatnie i regularnie je aktualizować.
Reklama

Czynniki kursowe#

Czynniki, które sama spółka wskazuje jako istotne dla swojego rozwoju biznesowego (na podstawie materiałów IR); odtworzone neutralnie, bez prognoz kursowych i bez własnej oceny. Metodologia

Odbudowa wyników i marż w skoncentrowanym portfelu specjalistycznej chemii
Zysk operacyjny powrócił do wartości dodatniej na poziomie 163 mln w Q2 2026 (przychody 3 893 mln, zysk netto 85 mln, skorygowany EPS 0,65), po kilku kwartałach ujemnego zysku operacyjnego, a prognoza kierownictwa została podniesiona, 137
Specialty Additives
Jednostka o najwyższej marży, raportowana z marżą 21,8 % przy przychodach 923 milionów i wzroście 1 % rok do roku, 19
Nutrition & Care (obejmuje Care biosurfactants i metioninę z działu animal-nutrition)
Przychody 1 007 milionów przy wzroście 12 % rok do roku i marży 19,6 %; marża Care raportowana na poziomie 17 %, 19 28; pierwsza zakłada biosurfaktantów w skali światowej zainaugurowana w maju 2024, linia produktów zyskująca na popularności, 14
Advanced Technologies i Custom Solutions (segmenty po restrukturyzacji)
Marża Advanced Technologies 17 % i marża Custom Solutions 17 % w ramach nowej struktury segmentów, 33
Moce produkcyjne alkoksydanów w Singapurze (katalizatory do recyklingu PET i biodiesla)
Neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla instalacja alkoksydanów w Singapurze uruchomiona w sierpniu 2025, zwiększając moce produkcyjne, 24
Rozbudowa mocy produkcyjnych Smart Materials / Inorganics
Przychody Smart Materials 1 098 milionów przy zasadniczo płaskim wzroście (0 %) i marży 13,6 %; rozbudowa zakładu tlenku glinu (AEROXIDE) w Yokkaichi w Japonii uruchomiona w październiku 2025, 19 25
Infrastructure / Other (wydzielenie SYNEQT i Oxeno)
Wydzielenie Infrastructure SYNEQT planowane na styczeń 2026, a integracja wsteczna Oxeno w Mobile ukończona w Q2 2026, przekształcając bazę działalności niekluczowej, 24 31
Performance Materials
Jednostka towarowa o niskiej marży raportowana z marżą 3,4 % przy przychodach 557 milionów, malejących o 10 % rok do roku, 16

trend sektorowy: Popyt na chemikalia specjalistyczne i rentowność poprawiają się, przy czym wynik operacyjny za Q2 2026 powrócił na terytorium dodatnie na poziomie 163 mln EUR milionów, a kierownictwo podwyższa prognozy, 137. Marże znacząco się różnią w zależności od portfela, przy czym jednostki specjalistyczne, takie jak Specialty Additives, osiągają 21,8 % w porównaniu z towarowym Performance Materials na poziomie 3,4 %, 19 16.

Reklama

Oś czasu wydarzeń#

Ta oś czasu gromadzi istotne zdarzenia z oryginalnych raportów: zmiany guidance, sygnały przychodowe i marżowe, zwroty strategiczne, komunikaty o produktach i M&A. Metodologia

Przegląd: jedna kropka na zdarzenie · kliknięcie przeskakuje do okresu
wynikprzychodymarżaGuidancestrategiafinanse2023-Q12023-Q22023-Q32023-Q42024-Q12024-Q22024-Q32024-Q42025-Q12025-Q22025-Q32025-Q42026-Q12026-Q2
2026 · 5 zdarzeń

2026-Q2 · Kwi do Cze 2026

Przychody przyspieszają 2026-08-04
Sprzedaż w Q2 wzrosła o 11 % do 3 893 mln EUR milionów, napędzana wyższymi wolumenami i cenami, 29
Guidance podwyższony 2026-08-04
Prognoza skorygowanej EBITDA na FY 2026 znacząco podwyższona do 2,0-2,2 miliarda euro z poprzedniej prognozy 1,7-2,0 miliarda euro, 29
Zmiana strategiczna 2026-08-04
Program efektywnościowy Evonik Tailor Made przedłużony do 2029 roku z dodatkowym celem redukcji 3 200 etatów (FTE), 29

2026-Q1 · Sty do Mar 2026

Przychody zwalniają ◦ 2026-05-08
Sprzedaż w Q1 spadła o 9 % do 3 427 mln EUR milionów, przy 5-procentowym negatywnym wpływie kursów walutowych i 3-procentowym organicznym spadku, 26
Guidance potwierdzony 2026-05-08
Prognoza skorygowanej EBITDA na FY 2026 potwierdzona na poziomie 1,7-2,0 miliarda euro w obliczu znacznej niepewności, 26
2025 · 13 zdarzeń

2025-Q4 · Paź do Gru 2025

wynik 2026-03-04
Zrewidowana prognoza wyników za 2025 rok osiągnięta przy skorygowanej EBITDA za pełny rok w wysokości 1 874 mln EUR 25
wynik 2026-03-04
Wolne przepływy pieniężne w Q4 wyniosły 411 mln, napędzane zdecydowanym zarządzaniem kapitałem obrotowym netto 25
Guidance po raz pierwszy 2026-03-04
Prognoza skorygowanej EBITDA na rok FY2026 zainicjowana na poziomie 1,7-2,0 mld EUR, zakładając zasadniczo stabilne wyniki 25

2025-Q3 · Lip do Wrz 2025

wynik 2025-11-04
Odpis z tytułu utraty wartości działalności Oxeno C4 w wysokości 170 mln EUR ujęty w Q3, obliczony przy założeniu wyników w dołku cyklu 24
Marża spada 2025-11-04
Marża skorygowanej EBITDA skurczyła się do 13,2 % w Q3 2025 z 15,1 % w Q3 2024 24
Guidance obniżony 2025-11-04
Prognoza skorygowanej EBITDA na rok FY2025 obniżona do około 1,9 mld EUR z przedziału 2,0-2,3 mld EUR, odzwierciedlając trudniejsze warunki rynkowe 24

2025-Q2 · Kwi do Cze 2025

wynik 2025-08-01
Skorygowana EBITDA w Q2 spadła o 12 % rok do roku do 509 mln EUR, pod wpływem słabszego USD, niskiego zaufania konsumentów oraz słabości w segmencie Oxeno C4 21
FCF stał się ujemny 2025-08-01
Wolne przepływy pieniężne w Q2 stały się ujemne i wyniosły 211 mln, obciążone wyższymi wypłatami premii oraz tymczasowym wzrostem kapitału obrotowego netto 22
Guidance obniżony 2025-08-01
Prognoza sprzedaży na rok FY2025 obniżona do 14-15 mld EUR z poprzedniego poziomu 15-17 mld EUR 21
Przychody zwalniają 2025-08-01
Wzrost przychodów spowolnił do -11,0 % rok do roku (poprzedni okres: -0,5 %). 137

2025-Q1 · Sty do Mar 2025

Wynik skorygowany na plusie 2025-05-12
Skorygowana EBITDA wzrosła o 7 % rok do roku do 560 mln EUR w Q1 2025, przy czym wszystkie trzy dywizje wykazały pozytywny wzrost wolumenów 18
Marża rośnie 2025-05-12
Marża skorygowanej EBITDA rozszerzyła się o 100 punktów bazowych rok do roku do 14,8 % w Q1 2025 18
Guidance potwierdzony 2025-05-12
Prognoza skorygowanej EBITDA na rok FY2025 potwierdzona w przedziale 2,0-2,3 mld EUR 18
2024 · 16 zdarzeń

2024-Q4 · Paź do Gru 2024

Wynik skorygowany na plusie ◦ 2025-03-05
Skorygowana EBITDA za rok FY 2024 wzrosła o 25 % rok do roku do 2 065 mln EUR przy powszechnym wzroście we wszystkich dywizjach 17
Zmiana strategiczna 2025-03-05
Ogłoszono nową strukturę grupy opartą na dwóch segmentach, Custom Solutions i Advanced Technologies, obowiązującą od Q2 2025 17

2024-Q3 · Lip do Wrz 2024

Guidance potwierdzony 2024-11-06
Prognoza skorygowanej EBITDA na rok FY 2024 potwierdzona w przedziale 1,9-2,2 mld EUR 15
Sprzedaż 2024-11-06
Sprzedaż działalności Superabsorbers sfinalizowana 31 sierpnia 2024 roku 15
Nowy rynek 2024-11-06
Ogłoszono nowe Innovation Growth Areas z dodatkowym celem sprzedażowym na poziomie 1,5 mld EUR do 2032 roku 15

2024-Q2 · Kwi do Cze 2024

wynik 2024-08-01
Skorygowana EBITDA wzrosła o 28 % rok do roku do 578 mln EUR w Q2 2024 13
Marża rośnie 2024-08-01
Marża skorygowanej EBITDA poprawiła się do 14,7 % z 11,6 % w Q2 2023 14
Guidance podwyższony 2024-08-01
Prognoza skorygowanej EBITDA na rok FY 2024 podwyższona znacząco o 200 mln EUR do przedziału 1,9-2,2 mld EUR 13
Zwrot przepływów pieniężnych 2024-08-01
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 360,0 EURm wobec 34,0 EURm w 2023-Q2 (×10,6). 126

2024-Q1 · Sty do Mar 2024

„Realizujemy postępy w planowanej restrukturyzacji naszego portfela. W 2023 roku znaleźliśmy nowego właściciela dla naszego zakładu w Lülsdorf (Niemcy): International Chemical Investors Group, która znacząco inwestuje w tym miejscu. Jesteśmy również na zaawansowanym etapie sprzedaży naszego segmentu Superabsorbents. Po jej zakończeniu zrealizujemy dwa z trzech kroków w ramach zbycia działalności w naszym segmencie Performance Materials. Przygotowania do sprzedaży segmentu chemikaliów C4 przebiegają pomyślnie.” Christian Kullmann, Chairman of the Executive Board 9 (tłumaczenie, oryginał po najechaniu)
wynik 2024-05-08
Skorygowana EBITDA wzrosła o 28 % rok do roku do 522 mln EUR, napędzana przez segmenty Nutrition & Care oraz Specialty Additives 10
Wynik operacyjny stał się dodatni 2024-05-08
Wynik operacyjny osiągnął wartość dodatnią po raz pierwszy po 3 okresach ujemnych (od -51,0 do +252,0 EURm). 124
Zmiana strategiczna 2024-05-08
Uruchomiono program restrukturyzacji Evonik Tailor Made z celem oszczędności w wysokości 400 mln EUR 10
Sprzedaż 2024-05-08
Sprzedaż działalności Superabsorbers podpisana 1 marca 2024 roku; zamknięcie transakcji spodziewane w połowie roku 10
Zysk netto stał się ujemny ◦ 2024-02-26
Strata netto w wysokości 452 mln EUR wobec zysku netto 540 mln EUR w 2022 roku, wynikająca z odpisów z tytułu utraty wartości aktywów w wysokości 736 mln EUR, związanych przede wszystkim z restrukturyzacją i optymalizacją portfela 9
Przychody zwalniają ◦ 2024-02-26
Sprzedaż Grupy spadła o 17 % do 15 267 mln EUR wskutek niższych wolumenów, nieznacznego obniżenia cen sprzedaży oraz negatywnych efektów kursowych 9
Guidance po raz pierwszy 2024-02-26
Wytyczne dotyczące skorygowanej EBITDA na rok obrotowy FY2024 zapoczątkowane na poziomie 1,7 do 2,0 mld EUR; prognoza sprzedaży ustalona na 15 do 17 mld EUR; oczekuje się, że ROCE będzie istotnie wyższy niż poziom 3,4 % z 2023 roku 9
2023 · 12 zdarzeń

2023-Q4 · Paź do Gru 2023

wynik 2024-03-04
Skorygowana EBITDA w Q4 spadła o 24 % rok do roku; skorygowany EPS stał się ujemny i wyniósł -0,12, podczas gdy całoroczna skorygowana EBITDA w wysokości 1 656 mln EUR zamknęła się w zakładanym przedziale wynikowym pomimo wyjątkowych czynników negatywnych o wartości 50 mln EUR 8
Zmiana strategiczna 2024-03-04
Restrukturyzacja Evonik Tailor Made uruchomiona w październiku z celem osiągnięcia oszczędności w wysokości 400 mln EUR do końca 2026 roku poprzez redukcję zatrudnienia o maksymalnie 2 000 pracowników 8
Sprzedaż 2024-03-04
Podpisana umowa sprzedaży działalności Superabsorber jako kolejny krok w programie dezinwestycji w ramach Performance Materials 8

2023-Q3 · Lip do Wrz 2023

Marża rośnie 2023-11-07
Marża skorygowanej EBITDA wzrosła o 30 punktów bazowych do 12,9 %, napędzana skuteczną polityką cenową, uruchomieniem środków awaryjnych oraz rozwiązaniem rezerwy na premie 5
Guidance potwierdzony 2023-11-07
Prognoza skorygowanej EBITDA na FY2023 na poziomie 1,6-1,8 mld EUR potwierdzona; środki awaryjne przedłużone na 2024 rok 5
Zmiana strategiczna 2023-11-07
Ogłoszono strategiczne przekształcenie działu Technology & Infrastructure w celu skoncentrowania zasobów na trzech działach wzrostowych; wdrożenie zaplanowane od połowy 2024 do końca 2025 roku 5

2023-Q2 · Kwi do Cze 2023

Zysk netto stał się ujemny ◦ 2023-08-10
Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów w wysokości 390 mln EUR, 305 mln EUR na aktywach Animal Nutrition i 84 mln EUR na aktywach Silica, skutkujące stratą netto w wysokości 266 mln EUR w Q2 3
Przychody zwalniają 2023-08-10
Sprzedaż w Q2 spadła o 19 % rok do roku do 3 886 mln EUR, przy ujemnej dynamice wolumenów we wszystkich segmentach z wyjątkiem Nutrition & Care 3
Guidance obniżony 2023-08-10
Prognoza skorygowanej EBITDA na FY2023 obniżona do 1,6-1,8 mld EUR z 2,1-2,4 mld EUR, a prognoza sprzedaży zrewidowana do 14-16 mld EUR; nie zakłada się już żadnego ożywienia w H2 3

2023-Q1 · Sty do Mar 2023

Zmiana strategiczna 2024-06-25
Ogłoszono program oszczędności kosztowych obejmujący całą firmę o wartości 250 mln EUR; działalność Animal Nutrition zrestrukturyzowana w dwa odrębne modele operacyjne z celem oszczędności 200 mln EUR do 2025 roku 2
Wynik skorygowany na minusie ◦ 2023-05-09
Skorygowana EBITDA w Q1 spadła o 44 % rok do roku do 409 mln EUR przy 14-procentowym spadku wolumenów i niskim wykorzystaniu mocy produkcyjnych we wszystkich segmentach 1
Guidance potwierdzony 2023-05-09
Prognoza skorygowanej EBITDA na FY2023 w wysokości 2,1-2,4 mld EUR potwierdzona, jednak dolna granica przedziału uznana za bardziej prawdopodobną 1
Reklama

Wskaźniki kluczowe (mln €)#

Kluczowe wskaźniki finansowe spółki w trzech ujęciach, jedno pod drugim: lata obrotowe (tak jak raportowane; w przypadku korekt/restatements tabela pokazuje najnowszą wersję zgłoszenia, oznaczoną), półrocza (podstawa 6-miesięczna, H2 = samo drugie półrocze) oraz kwartały (podstawa 3-miesięczna, nie skumulowane). Wszystkie wartości są ekstrahowane automatycznie z dokumentów zgłoszeniowych; błędy są możliwe; decyzyjnie istotne liczby należy samodzielnie zweryfikować, klikając w powiązany oryginał. Metodologia

Wszystkie informacje służą wyłącznie wsparciu Państwa własnej decyzji inwestycyjnej i nie stanowią rekomendacji; wiążące są oryginalne raporty spółki.

Przychody (mln €) · rocznie, jak raportowano
FY2023FY2023: 15 26715 267FY2024FY2024: 15 15715 157FY2025FY2025: 14 06914 069
Zysk netto (mln €) · rocznie, jak raportowano
FY2023FY2023: -452-452FY2024FY2024: 240240FY2025FY2025: 277277
EPS (€) · rocznie, jak raportowano
FY2023FY2023: -1,00-1,00FY2024FY2024: 0,480,48FY2025FY2025: 0,570,57
Operacyjne przepływy pieniężne (mln €) · rocznie, jak raportowano
FY2023FY2023: 1 5941 594FY2024FY2024: 1 7131 713FY2025FY2025: 1 4431 443
Przychody (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2024-Q32024-Q3: 3 8323 8322024-Q42024-Q4: 3 5993 5992025-Q12025-Q1: 3 7773 7772025-Q22025-Q2: 3 4993 4992025-Q32025-Q3: 3 3913 3912025-Q42025-Q4: 3 4033 4032026-Q12026-Q1: 3 4273 4272026-Q22026-Q2: 3 8933 893
Zysk netto (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2024-Q32024-Q3: 2272272024-Q42024-Q4: -148-1482025-Q12025-Q1: 2362362025-Q22025-Q2: 1241242025-Q32025-Q3: -102-1022025-Q42025-Q4: 20202026-Q12026-Q1: 1291292026-Q22026-Q2: 8585
EPS (€) · kwartalnie, jak raportowano
2024-Q32024-Q3: 0,500,502024-Q42024-Q4: -0,33-0,332025-Q12025-Q1: 0,500,502025-Q22025-Q2: 0,260,262025-Q32025-Q3: -0,23-0,232025-Q42025-Q4: 0,040,042026-Q12026-Q1: 0,270,272026-Q22026-Q2: 0,180,18
Operacyjne przepływy pieniężne (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2024-Q32024-Q3: 5375372024-Q42024-Q4: 4384382025-Q12025-Q1: 3853852025-Q22025-Q2: -35-352025-Q32025-Q3: 4814812025-Q42025-Q4: 6126122026-Q12026-Q1: 4074072026-Q22026-Q2: 229229
Gotówka (mln €) · rocznie, jak raportowano
FY2023FY2023: 749749FY2024FY2024: 461461FY2025FY2025: 495495
Zadłużenie (mln €) · rocznie, jak raportowano
FY2023FY2023: 4 6554 655FY2024FY2024: 4 1964 196FY2025FY2025: 4 1654 165
Dług netto (mln €) · rocznie, jak raportowano
FY2023FY2023: 3 9063 906FY2024FY2024: 3 7353 735FY2025FY2025: 3 6703 670
Capex (mln €) · rocznie, jak raportowano
FY2023FY2023: 793793FY2024FY2024: 840840FY2025FY2025: 748748
FCF (mln €) · rocznie, jak raportowano
FY2023FY2023: 801801FY2024FY2024: 873873FY2025FY2025: 695695
Amortyzacja (mln €) · rocznie, jak raportowano
FY2023FY2023: 1 8411 841FY2024FY2024: 1 1171 117FY2025FY2025: 1 2031 203
Gotówka (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2024-Q32024-Q3: 4604602024-Q42024-Q4: 4614612025-Q12025-Q1: 7337332025-Q22025-Q2: 3793792025-Q32025-Q3: 4544542025-Q42025-Q4: 4954952026-Q12026-Q1: 5895892026-Q22026-Q2: 390390
Zadłużenie (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2024-Q32024-Q3: 4 2184 2182024-Q42024-Q4: 4 1964 1962025-Q12025-Q1: 4 5704 5702025-Q22025-Q2: 4 8014 8012025-Q32025-Q3: 4 4934 4932025-Q42025-Q4: 4 1654 1652026-Q12026-Q1: 4 1554 1552026-Q22026-Q2: 4 4654 465
Dług netto (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2024-Q32024-Q3: 3 7583 7582024-Q42024-Q4: 3 7353 7352025-Q12025-Q1: 3 8373 8372025-Q22025-Q2: 4 4224 4222025-Q32025-Q3: 4 0394 0392025-Q42025-Q4: 3 6703 6702026-Q12026-Q1: 3 5663 5662026-Q22026-Q2: 4 0754 075
Capex (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2024-Q32024-Q3: 1801802024-Q42024-Q4: 2662662025-Q12025-Q1: 1901902025-Q22025-Q2: 1761762025-Q32025-Q3: 1811812025-Q42025-Q4: 2012012026-Q12026-Q1: 2242242026-Q22026-Q2: 180180
FCF (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2024-Q32024-Q3: 3573572024-Q42024-Q4: 1721722025-Q12025-Q1: 1951952025-Q22025-Q2: -211-2112025-Q32025-Q3: 3003002025-Q42025-Q4: 4114112026-Q12026-Q1: 1831832026-Q22026-Q2: 4949
Amortyzacja (mln €) · kwartalnie, jak raportowano
2024-Q32024-Q3: 2342342024-Q42024-Q4: 3683682025-Q12025-Q1: 2402402025-Q22025-Q2: 2602602025-Q32025-Q3: 4284282025-Q42025-Q4: 2752752026-Q12026-Q1: 2392392026-Q22026-Q2: 376376
Pokazano: ostatnie lata obrotowe. Pełna historia od RO2022 jest zarejestrowana.

Lata obrotowe

Kwoty w mln € · EPS w € na akcję · jak raportowano
OkresPrzychodyZysk operacyjnyZysk nettoEPS (€)EPS adj. (€)EBITDA (adj.)Przepływy op.Źródło
FY202514 069-420~EBIT277~0,571,361 8741 44325
FY202415 157577EBIT240~0,481,662 0651 71317
FY202315 267-243~EBIT-452~-1,000,791 6561 5949

Kwartały

Kwoty w mln € · EPS w € na akcję · jak raportowano
OkresOpublikowanoPrzychodyZysk operacyjnyZysk nettoEPS (€)EPS adj. (€)EBITDA (adj.)FCFGotówkaDług nettoŹródło
2026-Q2*2026-08-043 893163EBIT850,180,65630493904 075137
2026-Q1*2026-05-073 427-48~EBIT129~0,270,344751835893 56627
2025-Q4*2026-03-043 403-66~EBIT20~0,040,153574114953 67025
2025-Q3*2025-11-033 391-25EBIT-102~-0,230,274483004544 03930
2025-Q2*2025-08-013 499-90~EBIT124~0,260,34509-2113794 42221
2025-Q1*2025-05-093 777-54~EBIT2360,500,595601957333 83719
2024-Q4*2025-03-053 599-37~EBIT-148~-0,33*≈0,163881724613 735129
2024-Q3*2024-11-063 832-107~EBIT227~0,50*≈0,58-83574603 75815
2024-Q2*2024-08-013 930180EBIT10,53*≈0,505782175214 16913
2024-Q1*2024-05-083 796252EBIT160~0,330,425221277943 85510
2023-Q4*2024-03-043 604-33~EBIT-144~-0,32*≈-0,121 6635157493 906119
2023-Q3*2023-11-073 771–-91~-0,210,41164695884 2255
2023-Q2*2023-08-103 886-51EBIT-266~-0,58≈0,2613-2033984 67614
2023-Q1*2023-05-094 005~–49~0,11*≈0,25-36216343 8241
* derived: wartości z proweniencją formuły (najechanie); Q4 = FY − 9M · H2 = FY − H1 · EPS przez implikowane akcje · dług netto = dług finansowy − gotówka · FCF = OCF − |capex|.
Ukryto kolumny bez danych w tym rytmie raportowania: Wynik operacyjny (adj.) (nieraportowane w żadnym źródle dla tych okresów).
Reklama

Bilans i przepływy pieniężne (mln €)#

Bilansowe wartości punktowe (np. Wszystkie wartości są ekstrahowane automatycznie z dokumentów zgłoszeniowych; błędy są możliwe; decyzyjnie istotne liczby należy samodzielnie zweryfikować, klikając w powiązany oryginał. Metodologia

Lata obrotowe

Kwoty w mln € · jak raportowano
OkresOpublikowanoGotówkaZadłużenieDług nettoAmortyzacjaPrzepływy op.CapexFCFŹródło
FY20252026-03-044954 1653 6701 2031 44374869525
FY20242025-03-054614 1963 7351 1171 71384087317
FY20232024-02-267494 6553 9061 8411 5947938019

Kwartały

Kwoty w mln € · jak raportowano
OkresOpublikowanoGotówkaZadłużenieDług nettoAmortyzacjaPrzepływy op.CapexFCFŹródło
2026-Q22026-08-043904 4654 07537622918049137
2026-Q12026-05-075894 1553 56623940722418327
2025-Q42026-03-044954 1653 67027561220141125
2025-Q32025-11-034544 4934 03942848118130030
2025-Q22025-08-013794 8014 422260-35176-21121
2025-Q12025-05-097334 5703 83724038519019519
2024-Q42025-03-054614 1963 735368438266172129
2024-Q32024-11-064604 2183 75823453718035715
2024-Q22024-08-015214 6904 16925036014321713
2024-Q12024-05-087944 6493 85526537825112710
2023-Q42024-03-047494 6553 906281703188515119
2023-Q32023-11-075884 8134 2255746311624695
2023-Q22023-08-103985 0744 67667534237-20314
2023-Q12023-05-096344 4583 824311227206211
Dług = długoterminowy + bieżący · Dług netto = dług − środki pieniężne · FCF = OCF − nakłady inwestycyjne.
Reklama

Przychody według typu (stan na 2026-Q2 · mln EUR · 13/25)#

Podział przychodów według segmentów lub typów produktów, dokładnie tak jak raportuje to sama spółka. Metodologia

SegmentOdOkresPodstawaPrzychodyWzrostMarżaŹródło
Infrastruktura (w tym dział C4) / Pozostałe2025-Q1FY202612M?2 625–4%33
Dodatki2026-Q12026-Q13M920–13,5%28
Związki nieorganiczne2026-Q12026-Q13M577––28
Pielęgnacja2026-Q12026-Q13M414–17%28
Związki organiczne2026-Q12026-Q13M390––28
Infrastruktura (SYNEQT + Oxeno) / Pozostałe2025-Q12026-Q23M643––30
Zaawansowane technologie2024-Q2FY202612M?6 145–17%33
Rozwiązania dedykowane2024-Q2FY202612M?5 531–17%33
Infrastruktura / Pozostałe2024-Q12026-Q23M824––31
Smart Materials2022-Q22025-Q13M1 0980%13,6%19
Nutrition & Care2022-Q22025-Q13M1 00712%19,6%19
Specialty Additives2022-Q22025-Q13M9231%21,8%19
Animal Nutrition2022-Q22026-Q13M484––28
Funkcje wsparcia, pozostała działalność, konsolidacjaFY2023FY202312M6 249––9
Technologia i infrastrukturaFY2023FY202312M1 073––9
Funkcje wsparcia, pozostała działalnośćFY2023FY202312M53––9
Technologia i infrastruktura oraz pozostałeFY2023FY202312M-57––9
Usługi, działalność korporacyjna i pozostałe2023-Q12023-Q13M303––2
Technologia i infrastruktura (T&I) / PozostałeFY20222024-Q13M249-18%–12
T&I / Pozostałe2022-Q2FY202412M3 365––17
Smart Materials - Związki nieorganiczne2022-Q22023-Q23M860-5%–3
Performance Materials2022-Q22024-Q33M557-10%3,4%16
Health & Care2022-Q22023-Q23M4453%–3
Smart Materials - Polymers2022-Q22023-Q23M328-9%–3
Technology & Infrastructure / Other2022-Q22024-Q23M2864%–13
Reklama

Produkty i M&A (13/53 aktywne+aktualne)#

Komunikaty dotyczące produktów pochodzące z raportów; wprowadzenia na rynek, zatwierdzenia, partnerstwa; z datą pierwszej wzmianki i źródłem. Metodologia

Produkt / liniaOdStatusŹródło
PPA dla morskiej farmy wiatrowej z RWE (2×)2026Planowane8
Rozbudowa zdolności produkcyjnych strącanej krzemionki w USA2026Planowane8
Rozbudowa zdolności produkcyjnych PA12 w Niemczech2025-12Planowane25
Uruchomienie zakładu tlenków metali w Japonii2025-12Planowane25
Współpraca z HP Inc. w zakresie druku 3D PA12 dla zastosowań dronowych2025-12Planowane25
Ukończenie zakładu biosurfaktantów2025-06Planowane6
Capital Markets Day2025-05Planowane20
Rozruch zakładu PA122025-03Planowane20
Wzrost wykorzystania mocy zakładu biosurfaktantów2025-03Planowane20
PPA dla parku fotowoltaicznego z Vattenfall2025Planowane8
Lipid Innovation Center w Lafayette, Indiana2025Planowane9
Zakład tlenku glinu pirogenicznego Japonia (5×)2025Wprowadzono25
Rozbudowa zakładu biosurfaktantów na Słowacji (3×)2024Planowane25
Zakład alkoksydów Singapur (4×)2025-12Planowane5
Rozbudowa mocy membrany SEPURAN® (2×)2025Planowane6
Integracja wsteczna żywienia zwierząt w USA2024-12Planowane4
Pianki wysokowydajne ROHACELL® w zastosowaniach miejskiej mobilności powietrznej2024-12Wprowadzono17
Modyfikatory lepkości o niskim śladzie CO2 dla zawartości polimerów recyklingowanych2024-12Wprowadzono17
Polimery wysokowydajne dla rozwiązań e-mobility2024-12Wprowadzono17
Krzemionka cyrkularna z łuski ryżu (ULTRASIL® eCO) z certyfikatem ISCC+2024-12Wprowadzono17
Biosurfaktanty z nowego zakładu produkcyjnego2024-12Wprowadzono17
Nowe Obszary Wzrostu Innowacji - Advance Precision Biosolutions, Accelerate Energy Transition, Enable Circular Economy, cel: dodatkowe przychody €1,5 mld do 20322024-09Planowane16
Obszary Wzrostu Innowacji2024-09Planowane15
Inauguracja pierwszego zakładu biosurfaktantów w skali światowej2024-05Wprowadzono14
Wejście JV na rynek produktów dla zdrowia jelit2024-03Planowane6
Zakład ultra-czystego koloidalnego dwutlenku krzemu w Weston, Michigan2024Planowane9
Zakład produkcji lipidów do terapii opartych na mRNA2024Planowane8
Rozbudowa zakładu PA12 w Singapurze2023-12Planowane4
Korekty mocy produkcyjnych w segmencie Specialty Additives2023-12Planowane5
Uruchomienie zakładu biosurfaktantów (2×)2023-12Planowane10
Przestój konserwacyjny zakładu PA122023-06Planowane1
Uruchomienie i rozruch nowego zakładu produkcyjnego PA122023-03Planowane2
Zakład produkcji lipidów w USA2023-03Planowane2
Projekt oczyszczonych ścieków komunalnych w Antwerpii do celów chłodniczych i produkcyjnych2023Planowane9
Zakład produkcji ramnolipidów w Slovenská Ľupča, Słowacja (2×)2023Wprowadzono9
Zakład produkcji lipidów farmaceutycznych w zakładzie Tippecanoe w Lafayette, Indiana (USA)2023Planowane9
Nowy zakład alkoksydów w Singapurze do chemicznego recyklingu tworzyw PET2023Planowane9
Modernizacja produkcji ROHACELL® w Darmstadt, Niemcy (2×)2023Planowane9
Zakład produkcji metioniny w Mobile, Alabama (USA)2023Planowane9
Joint venture z Wynca Group w Chinach - nowy zakład produkcji fumed silicas w Zhenjiang, Chiny2023Planowane9
Zakład przędzenia włókien drążonych w Schörfling2023Wprowadzono9
Elektrolizer zielonego wodoru w zakładzie w Herne2023Planowane9
Zakład produkcji membran do separacji gazów w Schörfling (Austria)2023Wprowadzono9
Rozbudowa mocy produkcyjnych membran z włókien drążonych w Schörfling, Austria2023Planowane9
Program produktowy ECOHANCE®2023Wprowadzono9
ECOHANCE® Care PSC3 kwasy tłuszczowe skincare z pozostałości roślinnych2023Wprowadzono9
Budowa nowego zakładu alkoksydanów neutralnego pod względem emisji CO2 w Singapurze2023Planowane9
Budowa i eksploatacja elektrociepłowni gazowo-parowej (elektrownia VII) w Marl, Niemcy2023Planowane9
Budowa i eksploatacja Lipid Innovation Center w Tippecanoe, Indiana, USA2023Planowane9
Budowa i eksploatacja zakładu produkcji metioniny na Jurong Island, Singapur2023Planowane9
Budowa i eksploatacja nowej linii produkcyjnej poliamidu 12 w Marl, Niemcy2023Planowane9
Zakład produkcji alkoksydanów w Azji Południowo-Wschodniej (Singapur, Jurong Island)2023Planowane9
Reklama

M&A (37)#

Wszystkie zarejestrowane przejęcia (zakupy) i zbycia/wyjścia z datą, krótkim opisem i źródłem; celowo obejmuje również mniejsze transakcje, które często pomijane są w podsumowaniach. Metodologia

Przejęcia · 14Zbycia/wyjścia · 22starsze: 1 (w tabeli)
2023202420252026

Przejęcia

Transakcja / udziałDataTypŹródło
Integracja wsteczna Oxeno w Mobile2026-06Sfinalizowano31
Umowa zakupu energii z farmy wiatrowej He Dreiht (3×)2026Ogłoszono9
Dodatkowe umowy zakupu energii odnawialnej z Vattenfall i RWE2026Ogłoszono9
Wydzielenie infrastruktury SYNEQT (2×)2025-12Sfinalizowano24
Spłata obligacji uprzywilejowanych2025-09Sfinalizowano24
Emisja zielonych obligacji hybrydowych2025-09Sfinalizowano24
Umowa zakupu energii z lokalizacji fotowoltaicznych Vattenfall2025Ogłoszono9
Restrukturyzacja linii biznesowej Health Care - przejście na rozwiązania systemowe i kluczowe obszary wzrostu2024Sfinalizowano16
Restrukturyzacja linii biznesowej Coating & Adhesive Resins2024Sfinalizowano16
Integracja alkoksydanów z działalnością katalizatorów Smart Materials2023-01Sfinalizowano2
Przejęcie Porocel Group, Houston, Texas, USA2023Sfinalizowano9
Przejęcie Thai Peroxide Company Ltd., Bangkok (Tajlandia) (2×)2023Sfinalizowano9
Przejęcie Novachem S.R.L. (argentyńska firma składników aktywnych do kosmetyki), Buenos Aires2023Sfinalizowano9
Przejęcie Infinitec Activos SL, Barcelona, Hiszpania2023Sfinalizowano9

Dezinwestycje / wyjścia

Transakcja / udziałDataTypŹródło
Zamknięcie zakładu w Witten2026-06Zbyte31
Przeniesienie poliolefin do zakładu C2026-06Zbyte31
Zamknięcie zakładu w Hanau2026-06Zbyte31
Zaprzestanie produkcji Health Care w Hanau2025Zbyte16
Wydzielenie zakładów w Marl i Wesseling2025Zbyte17
Zamknięcie zakładu produkcyjnego w Hanau (Niemcy)2024-12Zbyte17
Ocena opcji strategicznych dla zakładów w Marl i Wesseling2024-12Zbyte17
Zbycie działalności superabsorberów2024-09Zbyte14
Sprzedaż działalności superabsorberów2024-08Zbyte15
Sprzedaż działalności superabsorberów2024-08Zbyte16
Zbycie superabsorberów2024-06Zbyte10
Działalność superabsorbentów2024Zbyte9
Zbycie działalności superabsorberów2024Zbyte17
Zamknięcie zakładu metioniny w Singapurze2023-12Zbyte7
Sprzedaż działalności superabsorbentów2023-06Zbyte9
Sprzedaż zakładu Lülsdorf (3x)2023-06Zbyte1
Zakład Lülsdorf i działalność rozwiązań funkcjonalnych2023-06Zbyte9
Zbycie zakładu Lülsdorf wraz z produkcją pochodnych potasu i chlorku cyjanurylu2023-04Zbyte2
zbycie segmentu Superabsorber2023Zbyte8
segment Performance Intermediates2023Zbyte9
zakład Lülsdorf w Niemczech i powiązana działalność w zakresie chlorku cyjanurylu (2×)2023Zbyte9
segment C4 chemicals2023Zbyte9
segment pochodnych TAA działu Specialty Additives2022Zbyte9
Reklama

Ryzyka (144 od raportu rocznego z 2024-02-26, 151 łącznie zarejestrowanych)#

Czynniki ryzyka, które spółka sama wymienia w swoich raportach, połączone według tematu w kolejnych okresach, z kategorią, pierwszą i ostatnią wzmianką oraz źródłem. Metodologia

RyzykoKategoriaPierwsza wzmiankaOstatnia wzmianka
Słaby popyt oraz strukturalne czynniki niekorzystne wskazywane jako bieżące wyzwania rynkoweMakro2026-Q2
2026-08-04 31
2026-Q2
2026-08-04 31
Segment Additives częściowo wspierany przez zakłócenia łańcucha dostaw związane z konfliktem zbrojnym, wpływające na dostępność produktów dla klientówKlienciFY2023
2024-02-26 9
2026-Q2
2026-08-04 31
Sytuacja geopolityczna na Bliskim Wschodzie korzystnie wpływa na marże w segmencie Oxeno C4 poprzez wyższe cenyŁańcuch dostaw2024-Q1
2024-06-25 2
2026-Q2
2026-08-04 31
Wrażliwość EUR/USD na poziomie +/-5 mln EUR skorygowanej EBITDA na cent wpływa na wyniki finansoweFinanse2023-Q4
2024-03-04 7
2026-Q2
2026-08-04 31
Łączny wskaźnik dźwigni na poziomie 2,4x w H1 2026, co wymaga od kierownictwa realizacji celów w zakresie konwersji gotówkiFinanse2023-Q1
2023-05-09 1
2026-Q2
2026-08-04 31
Siła wyższa dotycząca dostaw metioniny w Singapurze przy wyższych kosztach zmiennych i niedoborach surowców wpływająca na segment Animal NutritionŁańcuch dostaw2026-Q1
2026-05-08 28
2026-Q1
2026-05-08 28
Niedobory surowców w Singapurze oraz rosnące koszty surowców (segment Animal Nutrition)Łańcuch dostaw2026-Q1
2026-05-08 26
2026-Q1
2026-05-08 26
Trudności z kompensowaniem wzrostu kosztów stałych w okresie spowolnienia; koszty stałe ~5 mld EUR przy ~4 % ogólnym wzrościeFinanse2025-Q4
2026-03-04 25
2025-Q4
2026-03-04 25
Odpis wartości segmentu Oxeno C4 na poziomie 170 mln EUR w Q3 2025 odzwierciedlający słabe warunki rynkowePrawo2025-Q4
2026-03-04 25
2025-Q4
2026-03-04 25
Podwyższony poziom kapitału pracującego netto wynoszący 19,3 % sprzedaży, powyżej długoterminowej średniej 16 %Finanse2025-Q2
2025-08-01 22
2025-Q2
2025-08-01 22
Słaby popyt w segmencie Oxeno C4 znacząco obniżający wyniki segmentuKlienci2025-Q2
2025-08-01 22
2025-Q2
2025-08-01 22
Utrzymująca się wysoka intensywność konkurencji w segmencie Crosslinkers przy presji na marże, głównie w regionach EMEA i AzjiKonkurencja2025-Q2
2025-08-01 22
2025-Q2
2025-08-01 22
Segment Performance Intermediates (C4) ze słabym rozpoczęciem roku obrotowego FY 2025; zamierzony zbytek pozostaje bez zmianstrategie2024-Q4
2025-03-05 17
2024-Q4
2025-03-05 17
Segment Performance Materials Superabsorbers uwzględniony do czasu zamknięcia transakcji przewidywanego w Q3 2024Prawo2024-Q2
2024-08-01 14
2024-Q2
2024-08-01 14
Odkładanie zapasów przez klientów we wszystkich segmentach wywierające presję na wolumeny i cenyFinanse2023-Q4
2024-03-04 7
2024-Q1
2024-06-25 4
Podwyższone koszty surowców w połączeniu ze spadającymi cenami produktów w segmentach Methionine i innychFinanse2023-Q4
2024-03-04 8
2024-Q1
2024-06-25 4
Intensywna presja cenowa w segmentach Animal Nutrition, C4 chain i SpecialtiesRynek2023-Q2
2023-08-10 3
2024-Q1
2024-06-25 4
Odpis z tytułu utraty wartości w wysokości 233 mln EUR w kontekście planowanych dezinwestycji, w szczególności działalności SuperabsorberPrawo2024-Q1
2024-06-25 6
2024-Q1
2024-06-25 6
Wiele planowanych przestojów produkcyjnych wpływających na zakłady PA12 oraz zdolności produkcyjne HPPO w AzjiTechnologia2024-Q1
2024-06-25 4
2024-Q1
2024-06-25 4
Cel zakładający udział kobiet na poziomie 30 procent kadry kierowniczej na dwóch najwyższych szczeblach zarządzania do 2026 rokuESGFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Zobowiązania warunkowe w wysokości 64 mln EUR; 29 mln EUR z tytułu zobowiązań wobec funduszu venture capitalFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Rezerwy restrukturyzacyjne odzwierciedlają koszty optymalizacji zatrudnienia wpływające na funkcje sprzedażowe i administracyjneFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Ocena oczekiwanych strat kredytowych zgodnie z modelem utraty wartości MSSF 9FinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Wartość firmy w wysokości 4 581 mld EUR poddana testowi na utratę wartości; nie stwierdzono utraty wartościFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Straty z tytułu utraty wartości w wysokości 736 mln EUR ujęte przede wszystkim na obiektach produkcji Superabsorbents i metioninyFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Straty z tytułu utraty wartości w wysokości 435 mln EUR dotyczące instalacji do produkcji metioniny i obiektów produkcyjnych wskazują na ryzyko w zakresie wartości aktywówFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Zintegrowane instalacje produkcyjne do wytwarzania pylistych krzemionek (fumed silicas) w pełni utracone; sieć produkcji powłok i klejów odpisana niemal do zeraFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Zobowiązania z tytułu określonych świadczeń wzrosły z 8 344 mln EUR w 2022 roku do 9 004 mln EUR w 2023 roku w związku z obniżeniem stóp dyskontowychFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Rzeczowe aktywa trwałe 6 294 mld EUR; ujęto odpis z tytułu utraty wartości w wysokości 452 mln EURFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Obawy dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności stanowią potencjalny czynnik ryzyka dla segmentu aminokwasów, zwłaszcza w AzjiKlienciFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Znacząca odbudowa zapasów przez klientów w sektorach przemysłowych pogłębiła słabe warunki popytoweKlienciFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Ryzyko związane z jednym źródłem dostaw i ograniczoną krótkoterminową dostępnością dla segmentów Nutrition Care i Specialty AdditivesŁańcuch dostawFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Proces walidacji głównych dostawców surowców zrealizowany w 67 %; trwają prace nad pełną oceną zrównoważonego rozwoju dostawców do 2025 rokuŁańcuch dostawFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Wczesna rotacja pracowników na poziomie 2,2 procent; celem jest dalsze ograniczenie wskaźnika wczesnej rotacjiKadryFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Nasilający się niedobór wykwalifikowanych pracowników wymaga zwiększonych działań w zakresie utrzymania, rozwoju i rekrutacjiKadryFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Rezerwy na ochronę środowiska w wysokości 269 mln EUR są wymagane z tytułu zobowiązań do rekultywacji i dekontaminacji terenówPrawoFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Wymogi dotyczące certyfikatów Mechanizmu Dostosowywania Cen na Granicach z Uwagi na Emisję CO2 (Carbon Border Adjustment Mechanism) od 2026 roku dla importowanych towarów, w tym aluminium, amoniaku, żelaza, energii elektrycznej, stali, wodoru i cementuRegulacjeFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Rezerwy obejmują 72 mln EUR z tytułu obowiązku umorzenia uprawnień do emisji w ramach europejskiego systemu handlu emisjamiRegulacjeFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Struktura czwartego okresu handlowego EU ETS z bardziej restrykcyjnymi poziomami odniesienia dla bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 generuje ryzyko kosztowe dla zakładów EvonikRegulacjeFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Podpisano sprzedaż Superabsorber; dezinwestycja Performance Materials w toku przy utrzymującym się słabym popycie i oczekiwanej jedynie umiarkowanej poprawiestrategie2023-Q4
2024-03-04 8
2023-Q4
2024-03-04 8
Niedostateczne wykorzystanie zdolności produkcyjnych w wyniku słabego popytu negatywnie wpłynęło na efektywność operacyjnąTechnologiaFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Znaczące spadki cen w segmentach Animal Nutrition i Performance IntermediatesKonkurencjaFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Wrażliwość EUR/USD na poziomie +/- 1 centa USD odpowiada approximately +/- 5 mln EUR na skorygowanej EBITDA w ujęciu rocznymFinanse2026-Q1
2026-05-08 28
2026-Q1
2026-05-08 28
Dźwignia netto zadłużenia finansowego stabilna na poziomie 1,6x przy rezerwach emerytalnych wynoszących 1 547 mln EUR; ograniczona przestrzeń na dalsze zwiększanie zadłużeniaFinanse2026-Q1
2026-05-08 28
2026-Q1
2026-05-08 28
Wojna na Bliskim Wschodzie powoduje zakłócenia w łańcuchu dostaw i inflację kosztów nakładów, przy czym ryzyko koncentruje się w H2 2026Geopolityka2026-Q1
2026-05-08 26
2026-Q1
2026-05-08 28
Ryzyko spowolnienia popytu wywołanego inflacją oraz potencjalnego odbudowywania zapasów w H2 2026, szczególnie jeśli koszty surowców i energii będą nadal rosłyMakro2026-Q1
2026-05-08 28
2026-Q1
2026-05-08 28
Ryzyko spowolnienia popytu wywołanego inflacją w H2 2026Makro2026-Q1
2026-05-08 26
2026-Q1
2026-05-08 26
Utrzymujące się słabe otoczenie popytowe, trwające od H2 2025 do Q1 2026 w większości segmentów, przy ograniczonej widocznej poprawie w styczniu-lutymRynek2023-Q2
2023-08-10 3
2026-Q1
2026-05-08 28
Potencjalne odbudowywanie zapasów w drugiej połowie 2026 rokuRynek2026-Q1
2026-05-08 26
2026-Q1
2026-05-08 26
Słabe otoczenie popytowe utrzymujące się od H2 2025 do Q1 2026Rynek2023-Q3
2023-11-07 5
2026-Q1
2026-05-08 26
Prawdopodobna utrzymująca się presja walutowa ze strony osłabienia USDFinanse2025-Q3
2025-11-04 24
2025-Q4
2026-03-04 25
Naciski protekcjonistyczneMakro2025-Q4
2026-03-04 25
2025-Q4
2026-03-04 25
Brak wyraźnego oczekiwanego ożywienia popytu na kluczowych rynkach końcowychRynek2023-Q4
2024-03-04 8
2025-Q4
2026-03-04 25
Oczekuje się, że globalna produkcja przemysłowa pozostanie poniżej poziomu z 2025 roku przy wzroście wynoszącym ~1,7 %Rynek2025-Q4
2026-03-04 25
2025-Q4
2026-03-04 25
Rosnące regulacje wpływające na działalność operacyjnąRegulacje2025-Q4
2026-03-04 25
2025-Q4
2026-03-04 25
Utrzymująca się chińska konkurencja w wybranych produktachKonkurencja2025-Q4
2026-03-04 25
2025-Q4
2026-03-04 25
Dodawanie mocy produkcyjnych metioniny przez konkurentów prawdopodobnie skutkujące normalizacją cenKonkurencja2025-Q4
2026-03-04 25
2025-Q4
2026-03-04 25
Klienci działający ostrożnie we wszystkich segmentach i na wszystkich rynkach końcowychKlienci2025-Q3
2025-11-04 24
2025-Q3
2025-11-04 24
Słabe otoczenie popytowe na niemal wszystkich rynkach końcowych wpływające na możliwości w zakresie cen i wolumenuMakro2025-Q3
2025-11-03 23
2025-Q3
2025-11-03 23
Słaby wzrost PKB przemysłowego wpływający na popytMakro2025-Q3
2025-11-04 24
2025-Q3
2025-11-04 24
Długoterminowe zobowiązania emerytalne o czasie trwania wynoszącym approximately 13 latPrawoFY2023
2024-02-26 9
2025-Q3
2025-11-04 24
Utrzymująca się wysoka intensywność konkurencji w segmencie CrosslinkersKonkurencja2025-Q3
2025-11-04 24
2025-Q3
2025-11-04 24
Silna presja walutowa ze strony USD negatywnie wpływająca na wyniki finansowe i EBITDAFinanse2025-Q2
2025-08-01 22
2025-Q2
2025-08-01 22
Trudniejsze globalne otoczenie makroekonomiczne przy niskim zaufaniu konsumentów i ostrożności klientów wpływające na popytMakro2025-Q2
2025-08-01 21
2025-Q2
2025-08-01 22
Osłabienie popytu klientów i konsumentów końcowych, bardzo niska widocznośćMakro2023-Q2
2023-08-10 3
2025-Q1
2025-05-12 20
Niższy wzrost globalny lub ryzyko recesjiMakro2025-Q1
2025-05-12 20
2025-Q1
2025-05-12 20
Wyższa inflacja i niższy wzrost w USAMakro2025-Q1
2025-05-12 20
2025-Q1
2025-05-12 20
Cła i zakłócenia w określonych łańcuchach dostawRynek2025-Q1
2025-05-12 20
2025-Q1
2025-05-12 20
Dalej eskalujące napięcia handlowe i celneRynek2025-Q1
2025-05-12 20
2025-Q1
2025-05-12 20
Rosnąca konkurencja poza USAKonkurencja2025-Q1
2025-05-12 20
2025-Q1
2025-05-12 20
Wysokie koszty energii w Europie; łagodzenie poprzez zwiększony udział zielonej energii elektrycznej i politykę zabezpieczeńŁańcuch dostaw2023-Q2
2023-08-10 3
2024-Q4
2025-03-05 17
Niski wzrost PKB i słabe rynki końcowe wymagające odpowiednio pozycjonowanego portfela w atrakcyjnych niszachMakro2024-Q4
2025-03-05 17
2024-Q4
2025-03-05 17
Słabość Niemiec w połączeniu z wyzwaniami w zakresie kosztów energii w Europie oraz rosnącym protekcjonizmem w Europie, USA i ChinachMakro2024-Q4
2025-03-05 17
2024-Q4
2025-03-05 17
Ocena opcji strategicznych dla kluczowych lokalizacji; potencjalne dezinwestycje i modele partnerskie pozostają w toku rozważańPrawo2024-Q4
2025-03-05 17
2024-Q4
2025-03-05 17
Utrzymujący się słaby popyt na rynkach końcowych kauczuku, opon i motoryzacjiKlienci2024-Q1
2024-05-08 10
2024-Q3
2024-11-06 15
Utrzymujący się słaby popyt na rynkach końcowych kauczuku, opon i motoryzacji w obszarze butadienuMakro2024-Q3
2024-11-06 16
2024-Q3
2024-11-06 16
Wrażliwość EUR/USD na poziomie +/-€10 m skorygowanego EBITDA na centMakro2024-Q3
2024-11-06 15
2024-Q3
2024-11-06 15
Popyt na nadtlenek wodoru pozostaje osłabiony w AzjiMakro2024-Q3
2024-11-06 16
2024-Q3
2024-11-06 16
Korekty portfela strategicznego podlegają stałemu przeglądowi na poziomie linii biznesowejPrawo2024-Q3
2024-11-06 16
2024-Q3
2024-11-06 16
Środki sieciujące (Crosslinkers) w dalszym ciągu trudnym środowisku konkurencyjnymKonkurencja2024-Q3
2024-11-06 15
2024-Q3
2024-11-06 16
Tymczasowe globalne zakłócenia w łańcuchu dostaw w obszarze alkoholi oxo i plastyfikatorów przyniosły korzyści w Q2; rynek znormalizował się w czerwcuŁańcuch dostaw2024-Q2
2024-08-01 14
2024-Q2
2024-08-01 14
Trudne otoczenie makroekonomiczne utrzymuje się; nie zaobserwowano jeszcze szerokiej poprawy sytuacji makroekonomicznejMakro2023-Q4
2024-03-04 7
2024-Q2
2024-08-01 14
Dźwignia netto długu finansowego na poziomie 2,0x w 2023-Q3, podwyższona w porównaniu z poziomem 1,2x za FY 2022Finanse2024-Q1
2024-06-25 6
2024-Q1
2024-06-25 6
Niepewność geopolityczna w Europie utrzymuje się; trudne otoczenie makroekonomiczne dla sektora ChemicalsGeopolityka2024-Q1
2024-06-25 4
2024-Q1
2024-06-25 4
Rynki białka zwierzęcego zmagają się z wysokimi kosztami pasz i niskimi marżami; wolumeny niższe od oczekiwanych, szczególnie w Chinach i BrazyliiKlienci2024-Q1
2024-06-25 2
2024-Q1
2024-06-25 2
Odkładanie zapasów przez klientów w segmencie Specialty Additives; azjatycki eksport konkuruje na rynkach europejskich i amerykańskichŁańcuch dostawFY2023
2024-02-26 9
2024-Q1
2024-06-25 6
Wrażliwość EUR/USD na +/-1 cent USD wpływa na adj. EBITDA o około 6 mln EUR w ujęciu rocznym FYMakroFY2023
2024-02-26 9
2024-Q1
2024-06-25 6
Oczekuje się, że niepewności geopolityczne będą się utrzymywać przez cały rok 2024Makro2024-Q1
2024-05-08 10
2024-Q1
2024-05-08 10
Wysoka inflacja i podwyższone stopy procentowe wpływające na główne rynki geograficzneMakro2024-Q1
2024-06-25 4
2024-Q1
2024-06-25 4
Oczekiwany wzrost globalnego PKB poniżej poziomu z 2023 rokuMakro2024-Q1
2024-05-08 10
2024-Q1
2024-05-08 10
Presja cenowa i przenoszenie niższych kosztów surowców na ceny produktów wpływające na marżeRynek2024-Q1
2024-06-25 6
2024-Q1
2024-06-25 6
Presja cenowa w segmentach Animal Nutrition i C4 business; spadki cen szybsze niż obniżenie cen surowcówRynek2023-Q3
2023-11-07 5
2024-Q1
2024-06-25 2
Portfel działalności skoncentrowany na rozwiązaniach o krytycznym znaczeniu, ukierunkowanych na zrównoważony rozwój, w tym transformację energetyczną i poprawę efektywnościRegulacje2024-Q1
2024-06-25 2
2024-Q1
2024-06-25 2
Trudne środowisko konkurencyjne w segmencie CrosslinkersKonkurencja2023-Q4
2024-03-04 7
2024-Q1
2024-05-08 10
Zagrożenie cyberatakami sklasyfikowane jako ryzyko istotne o oczekiwanej wartości przekraczającej 100 mln EURCyberFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Skutki zmian klimatu, w tym stres wodny i ekstremalne zdarzenia pogodowe, takie jak niski poziom wody w Renie, wpływające na działalność operacyjnąESGFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Surowsze regulacje środowiskowe oraz potencjalne zmiany europejskiej strategii chemicznej stwarzające ryzyka związane z complianceESGFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach EU ETS i w innych regionach wpływają na decyzje inwestycyjne; wewnętrzna cena uprawnień do emisji CO2 prognozowana na poziomie 142 EUR/tonę do 2030 rokuFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Ryzyka cenowe surowców wynikające z zaopatrzenia w materiały i energięFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Ryzyko kredytowe kontrahentów finansowych zarządzane poprzez wymogi dotyczące ratingu inwestycyjnegoFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Negatywne efekty kursowe wpłynęły na sprzedaż grupy; deprecjacja peso argentyńskiego w grudniu 2023 roku spowodowała istotne odpisy z tytułu aktualizacji wyceny zobowiązań w walutach obcych.FinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Restrykcyjna polityka pieniężna pogorszyła warunki finansowania dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowychFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Ekspozycja na ryzyko kursowe w USD i CNY/CNH wynikająca z działalności operacyjnej i finansowaniaFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Ekspozycja na zmiany stóp procentowych dotycząca instrumentów finansowych o zmiennym oprocentowaniuFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Istotne zobowiązania z tytułu leasingu i bieżące odpływy środków pieniężnych z tytułu zobowiązań leasingowychFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Zarządzanie płynnością poprzez systemy cash poolingu i zatwierdzone linie kredytoweFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Szanse rynkowe i ryzyka wynikające z zarządzania aktywami planów emerytalnych wymagające aktywnego zarządzania ryzykiem i szczegółowej kontroli ryzykaFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
19 zakładów sklasyfikowanych jako tereny wysokiego ryzyka wodnego do 2030 roku; 26 zakładów o wysokim lub bardzo wysokim ryzyku do 2050 roku na podstawie analizy WWF Water Risk FilterFinanseFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Animal Nutrition narażone na zmienność cen surowców, przy czym ceny metioniny wykazały pierwszy kwartalny wzrost kdk po pięciu kwartałachKlienci2023-Q4
2024-03-04 7
2023-Q4
2024-03-04 7
Wysokie ceny dóbr kapitałowych i wzrost kosztów usług z powodu niedoborów wykwalifikowanych pracownikówŁańcuch dostawFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Ograniczona krótkoterminowa dostępność niskoemisyjnych surowców wymusza potrzebę alternatywnych strategii zaopatrzenia i współpracy z dostawcamiŁańcuch dostawFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Wysoka zmienność dostępności i cen strategicznych surowców, zwłaszcza petrochemicznych surowców wsadowychŁańcuch dostawFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Krótko- i średnioterminowe wąskie gardła w dostępności prekursorów, półproduktów oraz odnawialnych surowcówŁańcuch dostawFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Trwający kryzys w sektorze budowlanym, wysoki poziom zadłużenia i słaby popyt eksportowy mogą hamować wzrost gospodarczy ChinMakroFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Najdłuższe spowolnienie popytu w niedawnej historii, siedem kwartałów bez wyraźnego ożywienia; wolumeny w kt pozostają na niższym poziomieMakro2023-Q4
2024-03-04 8
2023-Q4
2024-03-04 8
Trwające konflikty geopolityczne, w tym wojna na Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie, oddziałujące na globalną gospodarkę i rynki energiiMakroFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Sytuacja geopolityczna wymagała przedłużenia eksploatacji elektrowni węglowej w Marl poza planowaną datę likwidacji w 2022 rokuMakroFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Restrykcyjna polityka pieniężna banków centralnych hamująca inwestycje i konsumpcję, przy ryzyku ponownego wzrostu inflacji wskutek efektów drugiej rundyMakroFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Oczekuje się, że koszyk surowców pozostanie na stabilnym poziomie, a koszty energii będą jedynie nieznacznie niższe z uwagi na długoterminowe zabezpieczeniaMakro2023-Q1
2023-05-09 1
2023-Q4
2024-03-04 7
Spadek cen i wolumenu chemikaliów C4, ryzyko materialne o oczekiwanej wartości przekraczającej 100 milionów euroRynekFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Wolniejsze niż oczekiwano ożywienie gospodarcze w Chinach po zakończeniu polityki zero-CovidRynekFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Wysokie ceny energii, szczególnie oddziałujące na energochłonną produkcję chemiczną w EuropieRynekFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Zmiany kursów walutowych, ryzyko materialne; dolar amerykański i chiński renminbi juan są najbardziej istotneRynekFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Napięcia geopolityczne, w tym konflikt rosyjsko-ukraiński i niepokoje na Bliskim Wschodzie, generują trwałą niepewność dla działalności gospodarczejRynekFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Słaby globalny wzrost gospodarczy i recesja osłabiły popyt w segmentach chemii specjalistycznejRynekFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Utrzymująca się globalna inflacja podwyższyła koszty pomimo pewnego złagodzenia w 2023 rokuRynekFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Rosnąca inflacja może skutkować wyższymi przyszłymi podwyżkami wynagrodzeń i świadczeń emerytalnych w ramach planów o zdefiniowanym świadczeniuRynekFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Pandemia mogłaby spowodować nieprzewidziane niedobory kadrowe wskutek choroby, kwarantanny, obowiązków opiekuńczych i zobowiązań obywatelskichKadryFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Możliwa utrata kluczowego personelu oraz trudności z pozyskaniem i zatrudnieniem wykwalifikowanych i utalentowanych pracowników na napiętym rynku pracyKadryFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Podlega wielu systemom handlu uprawnieniami do emisji w różnych obszarach geograficznych; koszty przestrzegania przepisów i obowiązki regulacyjne różnią się w zależności od regionuPrawoFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Naruszenia obowiązujących przepisów o ochronie danych osobowych mogą skutkować karami finansowymi, szkodą reputacyjną oraz roszczeniami odszkodowawczymi ze strony osób fizycznychPrawoFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Unijny system handlu emisjami oraz dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDD) nakładają wymogi regulacyjnePrawoFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Zbycie aktywów spowodowało straty w wysokości 47 mln EUR; sprzedaż działalności TAA derivatives business oraz lokalizacji Lülsdorf wygenerowała stratyPrawoFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Narażona na ryzyko odpowiedzialności, w szczególności w związku z odpowiedzialnością za produkt, prawem patentowym, prawem podatkowym oraz prawem ochrony środowiskaPrawoFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Możliwa zmiana europejskich przepisów dotyczących handlu emisjami oraz zmiany opłat i obciążeń związanych z energiąRegulacjeFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Unijna taksonomia skupia się obecnie na chemikaliach masowych przy ograniczonym uwzględnieniu chemikaliów specjalistycznych; jedynie 17 % obrotu kwalifikuje się w ramach taksonomiiRegulacjeFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Krajowy system handlu emisjami w sektorach ogrzewnictwa i transportu, oddziałujący na niemieckie zakłady od 2021 rokuRegulacjeFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Transformacja portfela oraz przestrzeganie nowych dyrektyw w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju (CSRD) wymagają znacznych nakładów wdrożeniowych do końca roku obrotowego 2024.RegulacjeFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Wyjątkowo wysoka stopa podatkowa na poziomie 48 % za FY 2023 wynikała z pozycji nadzwyczajnych; oczekiwany powrót do ~30 % w 2024 rokuRegulacje2023-Q4
2024-03-04 8
2023-Q4
2024-03-04 8
Globalny minimalny podatek dochodowy w wysokości 15 % w ramach Filaru Drugiego OECD wszedł w życie 28 grudnia 2023 roku; szacowany wpływ na efektywną stopę podatkową od 2024 roku wynosi 1 %RegulacjeFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Projekty inwestycyjne wymagają znacznych długoterminowych nakładów; rozbudowa obiektów produkcyjnych na potrzeby rozwiązań nowej generacji jest w toku z wydłużonymi harmonogramami.strategieFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Ryzyka wynikające z cyfryzacji, sztucznej inteligencji oraz Internetu Rzeczy, w tym niewystarczające wyposażenie techniczne i niewystarczająca odporność cyberbezpieczeństwaTechnologiaFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Planowe przestoje konserwacyjne w zakładach produkcyjnych, w szczególności dla poliamidu 12 wysokiej wydajności, obciążyły wyniki w 2023 roku.TechnologiaFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
37 % zakładów produkcyjnych zlokalizowanych jest w odległości jednego kilometra od obszarów ochrony przyrody lub kluczowych obszarów różnorodności biologicznej; spadek bioróżnorodności wpływa na działalność operacyjnąŚrodowiskoFY2023
2024-02-26 9
FY2023
2024-02-26 9
Reklama

Raportowane KPI (zgodnie z ujawnieniem) (266)#

Wskaźniki, które spółka ujawnia samodzielnie poza standardowymi danymi finansowymi; m.in. Metodologia

Firmowe KPI przytoczone dosłownie z raportów (po angielsku, zgodnie z ujawnieniem; bez normalizacji). Pozycje bilansowe i standardowe wykluczono.
DataOkresKPIWartość / zmianaŹródło
2026-08-042026-Q2Łączna dźwignia H1 20262.4x31
2026-08-042026-Q2Łączna dźwignia 20252.3x31
2026-08-042026-Q2Łączna dźwignia 20243.0x31
2026-08-042026-Q2Udział sprzedaży z Next Generation Solutions48%30
2026-08-042026-Q2ROCE6.1%30
2026-08-042026-Q2Koszty B+R418 € million30
2026-08-042026-Q2Wolumen produkcji6.0 million metric tons30
2026-08-042026-Q2Wolumen zakupów9.8 € billion30
2026-08-042026-Q2Wskaźnik finansowania emerytur~85%31
2026-08-042026-Q2Wskaźnik zadłużenia finansowego netto1.8x31
2026-08-042026-Q2Dźwignia2.6x29
2026-08-042026-Q2Dźwignia zadłużenia finansowego1.8x29
2026-08-042026-Q2Pracownicy (działalność kontynuowana)30,35630
2026-08-042026-Q2Wrażliwość EUR/USD - skorygowana EBITDA+/-1 USD cent = -/+ ~€5 m31
2026-08-042026-Q2Dywidenda1.00 €30
2026-08-042026-Q2Wskaźnik konwersji gotówki 2026E~40%31
2026-08-042026-Q2Wskaźnik konwersji gotówki 202537%31
2026-08-042026-Q2Wskaźnik konwersji gotówki37%30
2026-08-042026-Q2Skorygowana marża EBITDA Q2 202616.2%31
2026-08-042026-Q2Skorygowana marża EBITDA Q2 202514.5%31
2026-08-042026-Q2Skorygowana marża EBITDA Q1 202613.9%31
2026-07-152026-Q2ROCE rok obrotowy 2026E7.833
2026-07-152026-Q2ROCE6.133
2026-05-082026-Q1Wskaźnik finansowania emerytur~85%28
2026-05-082026-Q1Dźwignia2.5x26
2026-05-082026-Q1Dźwignia1.6x28
2026-05-082026-Q1Dźwignia zadłużenia finansowego1.6x26
2026-05-082026-Q1Wskaźnik konwersji gotówki~40%28
2026-05-072026-Q1Udział sprzedaży z Next Generation Solutions48%27
2026-05-072026-Q1ROCE6.1%27
2026-05-072026-Q1Dywidenda1.00 €27
2026-03-232025-Q4ROCE rok obrotowy 2026E6.032
2026-03-232025-Q4ROCE6.132
2026-03-042025-Q4ROCE6.125
2026-03-042025-Q4Wskaźnik zadłużenia finansowego netto1.6x25
2026-03-042025-Q4Wskaźnik NWC do przychodów17.2%25
2026-03-042025-Q4Wskaźnik konwersji gotówki37%25
2025-11-042025-Q3wskaźnik kapitału obrotowego netto do przychodów19.5%24
2025-11-042025-Q3net financial debt3,677 (EUR in € m)24
2025-11-042025-Q3wskaźnik zadłużenia1.8x24
2025-11-042025-Q3marża adj. EBITDA kwartał 3 202513.2%24
2025-11-042025-Q3marża adj. EBITDA kwartał 3 202415.1%24
2025-11-042025-Q3marża adj. EBITDA kwartał 2 202514.5%24
2025-11-042025-Q3adj. EBITDA LTM1,905 (EUR in € m)24
2025-11-032025-Q3wskaźnik zadłużenia2.5x23
2025-11-032025-Q3wskaźnik zadłużenia finansowego1.8x23
2025-08-012025-Q2ROCEaround prior-year level21
2025-08-012025-Q2wskaźnik NWC do przychodów19.3%21
2025-08-012025-Q2wskaźnik kapitału obrotowego netto19.322
2025-08-012025-Q2wskaźnik zadłużenia finansowego netto1.8x22
2025-08-012025-Q2net financial debt3,864 (EUR in € m)22
2025-08-012025-Q2wskaźnik zadłużenia2.5x21
2025-08-012025-Q2wskaźnik konwersji gotówki~40%22
2025-08-012025-Q2marża EBITDA (adj.)14.5%21
2025-08-012025-Q2ROCEaround prior-year level22
2025-05-122025-Q1ROCEabove level of 202420
2025-05-122025-Q1Dźwignia2.0x18
2025-05-122025-Q1wskaźnik konwersji FCF~40%20
2025-05-122025-Q1stopa dyskontowa4.0%18
2025-05-122025-Q1skorygowany dług netto4,258 (EUR in € m)20
2025-05-122025-Q1skorygowana stopa podatkowaaround long-term sustainable level of ~30%20
2025-05-122025-Q1skorygowany wynik finansowy nettoaround prior-year level20
2025-05-122025-Q1skorygowana amortyzacjaaround prior-year level20
2025-05-092025-Q1Kobiety w zarządzaniu (kręgi 1-3)30.7%19
2025-05-092025-Q1Kobiety w zarządzaniu (krąg 3)31.4%19
2025-05-092025-Q1Kobiety na poziomie wyższej kadry kierowniczej (krąg 2)19.1%19
2025-05-092025-Q1Kobiety na poziomie dyrektorów (krąg 1)21.8%19
2025-05-092025-Q1Udział odnawialnych surowców w produkcji9.0%19
2025-05-092025-Q1Całkowite pobory wody431 (in million m³)19
2025-05-092025-Q1Jednostkowe pobory wody32.219
2025-05-092025-Q1Emisje gazów cieplarnianych Zakres 321.6 (million metric tons CO2)19
2025-05-092025-Q1Emisje gazów cieplarnianych Zakres 21,670 (thousands metric tons CO2)19
2025-05-092025-Q1Emisje gazów cieplarnianych Zakres 13,390 (thousands metric tons CO2)19
2025-05-092025-Q1Udział sprzedaży z Next Generation Solutions45%19
2025-05-092025-Q1ROCE7.1%19
2025-05-092025-Q1Koszty B+R459 (EUR € million)19
2025-05-092025-Q1Odpady produkcyjne306 (thousand metric tons)19
2025-05-092025-Q1Wolumen produkcji7.3 (million metric tons)19
2025-05-092025-Q1Wolumen zakupów10.5 (in € billion)19
2025-05-092025-Q1Wskaźnik wyników BHP5.519
2025-05-092025-Q1Wskaźnik częstości incydentów0.4419
2025-05-092025-Q1Pracownicy (działalność kontynuowana)31,58519
2025-05-092025-Q1Dywidenda1.1719
2025-05-092025-Q1Wskaźnik konwersji gotówki42%19
2025-05-092025-Q1Wskaźnik częstości wypadków0.1419
2025-03-052024-Q4Całkowita wypłata dywidendy54517
2025-03-052024-Q4ROCE7.1%17
2025-03-052024-Q4Udział Next Generation Solutions45%17
2025-03-052024-Q4Wskaźnik dźwigni dług netto1.5x17
2025-03-052024-Q4Redukcja emisji GHG-20%17
2025-03-052024-Q4Stopa dywidendy~6%17
2025-03-052024-Q4Dywidenda na akcję1.1717
2025-03-052024-Q4Wskaźnik konwersji gotówki42%17
2024-11-062024-Q3wskaźnik konwersji gotówki~40%15
2024-11-062024-Q3Marża Specialty Additives (Q3 2023)19.6%16
2024-11-062024-Q3Marża Specialty Additives23.2%16
2024-11-062024-Q3Marża Smart Materials (Q3 2023)12.3%16
2024-11-062024-Q3Marża Smart Materials14.9%16
2024-11-062024-Q3ROCEsignificantly above 3.4%15
2024-11-062024-Q3Marża Performance Materials (Q3 2023)7.2%16
2024-11-062024-Q3Marża Performance Materials3.4%16
2024-11-062024-Q3Marża Nutrition & Care (Q3 2023)13.7%16
2024-11-062024-Q3Marża Nutrition & Care19.5%16
2024-11-062024-Q3Net financial debt3,286 (EUR in € m)16
2024-11-062024-Q3Dźwignia (dług netto/adj. EBITDA LTM)2.3x16
2024-11-062024-Q3Cel sprzedażowy Innovation Growth Areas€1.5 bn15
2024-11-062024-Q3Skorygowana marża EBITDA (Q3 2023)12.9%16
2024-11-062024-Q3Skorygowana marża EBITDA (Q2 2024)14.7%16
2024-11-062024-Q3Skorygowana marża EBITDA15.1%16
2024-11-062024-Q3FCF za 9M€701 m15
2024-08-012024-Q2Marża Specialty Additives (Q2 2024)23.3%14
2024-08-012024-Q2Marża Specialty Additives (Q2 2023)22.0%14
2024-08-012024-Q2Marża Specialty Additives (Q1 2024)20.4%14
2024-08-012024-Q2Marża Smart Materials (Q2 2024)14.9%14
2024-08-012024-Q2Marża Smart Materials (Q2 2023)10.9%14
2024-08-012024-Q2Marża Smart Materials (Q1 2024)14.5%14
2024-08-012024-Q2FCF za Q2€217 m13
2024-08-012024-Q2Marża Performance Materials (Q2 2024)8.0%14
2024-08-012024-Q2Marża Performance Materials (Q2 2023)6.5%14
2024-08-012024-Q2Marża Performance Materials (Q1 2024)6.7%14
2024-08-012024-Q2Marża Nutrition & Care (Q2 2024)15.5%14
2024-08-012024-Q2Marża Nutrition & Care (Q2 2023)8.0%14
2024-08-012024-Q2Marża Nutrition & Care (Q1 2024)15.6%14
2024-08-012024-Q2Net financial debt3,611 (EUR in € m)14
2024-08-012024-Q2Dług netto (koniec czerwca)€5,186 m13
2024-08-012024-Q2Wskaźnik dźwigni (Q2 2024)1.9x14
2024-08-012024-Q2Wskaźnik dźwigni (Q1 2024)2.1x14
2024-08-012024-Q2FCF za I półrocze€344 m13
2024-08-012024-Q2Skumulowane oszczędności kosztów oczekiwane do końca roku obrotowego 2025~€200 m13
2024-08-012024-Q2Skorygowany EPS€0.5013
2024-08-012024-Q2Skorygowana marża EBITDA (Q2 2023)11.6%14
2024-08-012024-Q2Skorygowana marża EBITDA (Q1 2024)13.8%14
2024-08-012024-Q2Skorygowana marża EBITDA14.7%14
2024-06-262024-Q1ROCE3.4%12
2024-06-262024-Q1Dźwignia2.7x11
2024-06-262024-Q1Pracownicy (działalność kontynuowana)33,09012
2024-06-262024-Q1Dywidenda1.1712
2024-06-262024-Q1Wskaźnik konwersji gotówki32%12
2024-06-262024-Q1Skorygowana marża EBITDA13.8%11
2024-06-252024-Q1wskaźnik zadłużenia finansowego netto2.0x4
2024-06-252024-Q1wskaźnik zadłużenia finansowego netto2.0x6
2024-06-252024-Q1Wskaźnik konwersji FCFtowards 40%6
2024-06-252024-Q1Oszczędności z działań awaryjnych250 m4
2024-06-252024-Q1wskaźnik konwersji gotówkitowards 40%4
2024-06-252024-Q1Skorygowana marża EBITDA K312.96
2024-06-252024-Q1ROCEslightly below 8.3%2
2024-06-252024-Q1wskaźnik konwersji FCF32%2
2024-06-252024-Q1Skorygowany dług netto€4,555 m2
2024-05-082024-Q1marża specialty additives Q1 202420.4%10
2024-05-082024-Q1marża specialty additives Q1 202318.2%10
2024-05-082024-Q1marża smart materials Q1 202414.5%10
2024-05-082024-Q1marża smart materials Q1 202313.8%10
2024-05-082024-Q1marża performance materials Q1 20246.7%10
2024-05-082024-Q1marża performance materials Q1 20235.2%10
2024-05-082024-Q1marża nutrition care Q1 202415.6%10
2024-05-082024-Q1marża nutrition care Q1 20238.6%10
2024-05-082024-Q1wskaźnik zadłużenia finansowego netto Q1 20241.7x10
2024-05-082024-Q1wskaźnik zadłużenia finansowego netto grudzień 20232.7x10
2024-05-082024-Q1skorygowana marża EBITDA Q1 202413.8%10
2024-05-082024-Q1skorygowana marża EBITDA Q1 202310.2%10
2024-02-26FY2023zrzut wody397 million m39
2024-02-26FY2023inwestycja w kształcenie zawodowe€ 64 million9
2024-02-26FY2023łączne nakłady na szkolenia€ 12 million9
2024-02-26FY2023łączne wypływy gotówki z tytułu leasingu204 (EUR in € million)9
2024-02-26FY2023wszczęte audyty TFS179
2024-02-26FY2023wszczęte oceny TFS919
2024-02-26FY2023przychody kwalifikowalne taksonomicznie 202317%9
2024-02-26FY2023koszty operacyjne kwalifikowalne taksonomicznie 202315%9
2024-02-26FY2023Capex kwalifikowalny taksonomicznie 202313%9
2024-02-26FY2023przychody zgodne z taksonomią 20231%9
2024-02-26FY2023koszty operacyjne zgodne z taksonomią 2023< 1%9
2024-02-26FY2023Capex zgodny z taksonomią 2023< 1%9
2024-02-26FY2023pobór wody powierzchniowej153.8 million m39
2024-02-26FY2023obiekty w odległości 1 km od obszarów chronionych37%9
2024-02-26FY2023obiekty certyfikowane ISO 50001579
2024-02-26FY2023cel redukcji emisji zakresu 3 do 203011%9
2024-02-26FY2023cel redukcji emisji zakresu 1 i 2 do 203025%9
2024-02-26FY2023pobór wody słonej179.0 million m39
2024-02-26FY2023zwrot z zaangażowanego kapitału3.4 percent9
2024-02-26FY2023udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych35%9
2024-02-26FY2023woda odzyskana i deszczówka4.7 million m39
2024-02-26FY2023rzeczowe aktywa trwałe6,294 (in € million)9
2024-02-26FY2023wolumen produkcji 20228.38 million metric tons9
2024-02-26FY2023wolumen produkcji7.50 million metric tons9
2024-02-26FY2023wskaźnik incydentów bezpieczeństwa procesowego0.439
2024-02-26FY2023cel wskaźnika zdrowia pracowniczego≥ 5.09
2024-02-26FY2023nowi dostawcy poddani ocenie1,5489
2024-02-26FY2023maksymalne ryzyko niewykonania zobowiązania - kapitał podwyższonego ryzyka71 (EUR in € million)9
2024-02-26FY2023maksymalne ryzyko niewykonania zobowiązania - model uproszczony1,263 (in € million)9
2024-02-26FY2023zwalidowani dostawcy głównych surowców67%9
2024-02-26FY2023wskaźnik wypadków z utratą czasu pracybelow 0.269
2024-02-26FY2023zobowiązania z tytułu leasingu937 (in € million)9
2024-02-26FY2023koszty odsetkowe leasingu17 (EUR in € million)9
2024-02-26FY2023pokrycie TFS w zakupach pośrednich70%9
2024-02-26FY2023rozpoznany odpis z tytułu utraty wartości475 (in € million)9
2024-02-26FY2023lokalizacje wysokiego ryzyka wodnego 2030199
2024-02-26FY2023lokalizacje wysokiego lub bardzo wysokiego ryzyka wodnego 2050269
2024-02-26FY2023pobór wód gruntowych46.7 million m39
2024-02-26FY2023emisje GHG zakres 3 202319.2 million metric tons9
2024-02-26FY2023emisje GHG zakres 2 20231.5 million metric tons9
2024-02-26FY2023emisje GHG zakres 1 20233.8 million metric tons9
2024-02-26FY2023cel redukcji poboru wody słodkiej 20303%9
2024-02-26FY2023aktywa planów według wartości godziwej7,155 (EUR in € million)9
2024-02-26FY2023obiekty z energią odnawialną509
2024-02-26FY2023koszty zmiennych opłat leasingowych3 (EUR in € million)9
2024-02-26FY2023koszty leasingu krótkoterminowego17 (EUR in € million)9
2024-02-26FY2023koszty aktywów o niskiej wartości3 (EUR in € million)9
2024-02-26FY2023członkowie Evonik Learning Community16,5009
2024-02-26FY2023uczestnicy programu Evonik Explorer3209
2024-02-26FY2023obiekty EU ETS269
2024-02-26FY2023emisje EU ETS 20232.5 million metric tons CO29
2024-02-26FY2023kolejne lata oceny EcoVadis Gold79
2024-02-26FY2023pobór wody pitnej19.0 million m39
2024-02-26FY2023pokrycie TFS w zakupach bezpośrednich80%9
2024-02-26FY2023udziały w funduszach venture capital42 (in € million)9
2024-02-26FY2023wypadki wykonawców489
2024-02-26FY2023wskaźnik konwersji gotówki48 percent9
2024-02-26FY2023Capex793 million9
2024-02-26FY2023przeszkoleni uczniowie1,6009
2024-02-26FY2023uczniowie ogółem1,1129
2024-02-26FY2023absolutne FCF801 million9
2024-02-26FY2023Ceny transakcyjne niezrealizowanych zobowiązań (do 1 roku)923 (in € million)9
2024-02-26FY2023Ceny transakcyjne niezrealizowanych zobowiązań (łącznie) 20224,270 (in € million)9
2024-02-26FY2023Ceny transakcyjne niezrealizowanych zobowiązań do wykonania (powyżej 5 lat)2,158 (in € million)9
2024-02-26FY2023Ceny transakcyjne niezrealizowanych zobowiązań do wykonania (powyżej 3 do 5 lat)581 (in € million)9
2024-02-26FY2023Ceny transakcyjne niezrealizowanych zobowiązań do wykonania (powyżej 1 do 3 lat)654 (in € million)9
2024-02-26FY2023Łączna rotacja (%)6.69
2024-02-26FY2023Przychody z rozwiązań Next Generation Solutions439
2024-02-26FY2023ROCE8.39
2024-02-26FY2023Wskaźnik kosztów B+R2.99
2024-02-26FY2023Koszty pracownicze jako % przychodów21.3 (EUR millions)9
2024-02-26FY2023PSI-R (wskaźnik incydentów bezpieczeństwa procesowego)0.439
2024-02-26FY2023Nowi pracownicy poniżej 30 lat (%)479
2024-02-26FY2023Nowi pracownicy powyżej 50 lat (%)79
2024-02-26FY2023Nowi pracownicy w wieku 30-50 lat (%)469
2024-02-26FY2023Reprezentowane narodowości1099
2024-02-26FY2023Maksymalna średnia praca mobilna (%)609
2024-02-26FY2023LTI-R (wskaźnik wypadków z utratą czasu pracy)0.219
2024-02-26FY2023Wskaźnik kapitału własnego na dzień 31 grudnia (2022)50.79
2024-02-26FY2023Wskaźnik kapitału własnego na dzień 31 grudnia41.19
2024-02-26FY2023Wskaźnik kapitału własnego45.19
2024-02-26FY2023Wczesny wskaźnik rotacji (%)2.29
2024-02-26FY2023Wskaźnik konwersji gotówki489
2024-02-26FY2023Średni staż pracy (lata)13.99
2024-02-26FY2023Praktykanci/stażyści1,1509
2024-02-26FY2023Skorygowana marża EBITDA10.89
2024-03-042023-Q4dywidenda1.178
2024-03-042023-Q4wskaźnik konwersji gotówki48%8
2024-03-042023-Q4Skorygowany dług netto4,918 (EUR in € m)8
2024-03-042023-Q4ROCE3.4%7
2024-03-042023-Q4Dźwignia3.0x7
2024-03-042023-Q4Dywidenda na akcję€1.177
2023-11-072023-Q3Dźwignia (dług netto / Skorygowana EBITDA)2.7x5
2023-11-072023-Q3Skorygowana marża EBITDA (%)12.95
2023-08-102023-Q2Specialty Additives - Skorygowana marża EBITDA22.0%3
2023-08-102023-Q2Smart Materials - Skorygowana marża EBITDA10.9%3
2023-08-102023-Q2Performance Materials - Skorygowana marża EBITDA6.5%3
2023-08-102023-Q2Nutrition & Care - Skorygowana marża EBITDA8.0%3
2023-08-102023-Q2Wskaźnik zadłużenia finansowego netto2.0x3
2023-08-102023-Q2Dźwignia (dług netto / Skorygowana EBITDA)2.9x3
2023-08-102023-Q2Docelowy wskaźnik konwersji gotówki40%3
2023-08-102023-Q2Skorygowana marża EBITDA (K2 2022)15.3%3
2023-08-102023-Q2Skorygowana marża EBITDA (K1 2023)10.2%3
2023-08-102023-Q2Skorygowana marża EBITDA11.6%3
2023-05-092023-Q1Niskie zadłużenie netto (dźwignia finansowa)1.4x1
2023-05-092023-Q1Dźwignia (dług netto / Skorygowana EBITDA)2.1x1
Reklama

Śledzenie Guidance (najnowsze na metrykę/okres · 19/38)#

Wszystkie prognozy kierownictwa (guidance) i ich późniejszy wynik. Metodologia

Wartości rzeczywiste: przychody w mln € · EPS w € na akcję

Za okresWydano dniaWskaźnikCelWykonanieOcenaKierunekŹródło
FY20262026-08-04Przychody15 000–oczekującepodwyższono29
FY20262026-08-04Efektywna stopa podatkowa~25%–oczekująceobniżony29
FY20262026-08-04EBITDA (skorygowana)2 000–2 200–oczekującepodwyższono29
FY20262026-07-15EPS (non-GAAP)1,54–oczekującewydany po raz pierwszy33
FY20262026-05-08Wskaźnik konwersji FCF~40%–oczekującewydany po raz pierwszy28
FY20262026-05-08ROCE6,1%–oczekujące–28
FY20262026-03-04Capex~750–oczekującepotwierdzony31
FY20262026-03-04FCF~40%–oczekującepotwierdzony29
2026-Q22026-07-15 °Przychody3 7413 893powyżejwydany po raz pierwszy33
2026-Q22026-07-15 °EPS (non-GAAP)0,510,65powyżejwydany po raz pierwszy33
2026-Q22026-07-15 °EBITDA (skorygowana)621630powyżejwydany po raz pierwszy33
FY20252025-11-03EBITDA (skorygowana)1 9001 874poniżejpotwierdzony24
FY20252025-11-03fcf_reported30–40%––potwierdzony24
FY20252025-08-01Przychody14 000–15 00014 069zgodniepotwierdzony24
FY20252025-08-01Capex~750748poniżejobniżony24
FY20252025-08-01fcf~40%––potwierdzony21
FY20252025-05-12FCF~40%––potwierdzony18
FY20252025-03-05Konwersja FCF~40%––potwierdzony17
2025-Q12025-03-05EBITDA (skorygowana)above prior-year level560–wydany po raz pierwszy17
FY20242024-11-06EBITDA (skorygowana)considerably above prior-year level2 065–podwyższono15
FY20242024-05-08wskaźnik konwersji FCF~40%––potwierdzony16
FY20242024-05-08skorygowana amortyzacja1 000––wydany po raz pierwszy10
FY20242024-03-04Efektywna stopa podatkowa~30%––wydany po raz pierwszy10
FY20242024-03-04Capex750840powyżejpotwierdzony14
FY20242024-03-04fcf_reported~40%––potwierdzony15
FY20242024-03-04Konwersja FCF40%––potwierdzony14
FY20242024-02-26Przychody15 000–17 00015 157zgodniepotwierdzony15
FY20242024-02-26Wydatki gotówkowe na inwestycje w wartości niematerialne, rzeczowe aktywa trwałe i wyposażenie750––wydany po raz pierwszy9
FY20242024-02-26FCF: wskaźnik konwersji gotówki40%––wydany po raz pierwszy9
2024-Q32024-08-01EBITDA (skorygowana)-578–2-8–potwierdzony13
2024-Q22024-05-08EBITDA (skorygowana)522578powyżejpotwierdzony11
2024-Q12024-03-04EBITDA (skorygowana)above prior-year level522–wydany po raz pierwszy8
FY20232024-06-25 °Przychody17 000–19 00015 267poniżejpodwyższono2
FY20232024-06-25 °Capex900793poniżejpodwyższono2
FY20232024-06-25 °EBITDA (skorygowana)2 100–2 4001 656poniżejpodwyższono2
FY20232024-06-25 °Konwersja FCF40%––potwierdzony6
FY20232023-11-07FCF40%––potwierdzony5
FY20232023-05-09fcf_reported40%–––1
Reklama

Rozwój#

Skrócone podsumowanie każdego okresu sprawozdawczego w formie tekstu ciągłego: co zmieniło się operacyjnie, jakie czynniki wskazuje kierownictwo, jak rozwinęły się wyniki i przepływy pieniężne. Metodologia

FY2026

W roku obrotowym FY2026 Evonik Industries AG wygenerowała przychody w wysokości – milionów oraz wykazała skorygowany zysk na akcję (EPS) w wysokości – 32. Przychody w pierwszym kwartale wyniosły 3 427 mln EUR milionów; sprzedaż spadła o 9 % rok do roku, gdyż na wyniki negatywnie wpłynęły niekorzystne kursy walut rzędu 5 % oraz organiczny spadek o 3 %; skorygowana EBITDA w wysokości 475 mln EUR nieznacznie przekroczyła oczekiwania, wsparta wzrostem wolumenów pod koniec marca 26. Przychody w drugim kwartale wzrosły do 3 893 mln EUR milionów; sprzedaż zwiększyła się o 11 % rok do roku dzięki wyższym wolumenom i cenom; skorygowana EBITDA w wysokości 630 mln EUR okazała się lepsza od oczekiwań, napędzana głównie silnymi wynikami segmentu Advanced Technologies, a wolne przepływy pieniężne za pierwsze półrocze w wysokości 232 mln EUR znacząco poprawiły się względem 16 mln EUR w pierwszym półroczu 2025 roku 29. Po wynikach drugiego kwartału powyżej oczekiwań Evonik podniósł całoroczną prognozę skorygowanej EBITDA znacząco do 2,0 do 2,2 mld EUR oraz podwyższył prognozę sprzedaży do około 15 mld EUR, jednocześnie przedłużając program efektywnościowy Evonik Tailor Made do 2029 roku, zakładający dodatkową redukcję o 3 200 etatów (FTE) 29 31.

FY2025

Łączne przychody za pełny rok wyniosły 14 069 mln EUR milionów, obciążone niekorzystnymi kursami walut, zbyciem aktywów niezaliczanych do działalności podstawowej oraz słabszym popytem przemysłowym, który nasilił się w środkowych kwartałach roku 136 21 24. Skorygowana EBITDA za rok obrotowy FY2025 osiągnęła około 1 874 mln EUR, realizując zrewidowaną całoroczną prognozę na poziomie około 1,9 mld EUR ogłoszoną w trzecim kwartale 25. Wynik operacyjny za pełny rok stanowił stratę w wysokości 420 mln EUR milionów 136, obciążoną częściowo odpisem z tytułu utraty wartości na działalności Oxeno C4 w wysokości 170 mln EUR zaksięgowanym w trzecim kwartale 24. Wolne przepływy pieniężne za pełny rok wyniosły 695 mln EUR milionów 136, wsparte silnym odbiciem w czwartym kwartale napędzanym zdecydowanym zarządzaniem kapitałem obrotowym netto 25. Dług finansowy netto na koniec roku wyniósł 3 670 mln EUR milionów 136, a Evonik wprowadził nową politykę dywidendową przewidującą 1 EUR na akcję za rok obrotowy 2025 wraz ze wskaźnikiem wypłaty na poziomie 40 do 60 % dla kolejnych lat 25.

FY2024

Evonik Industries AG wygenerowała przychody za pełny rok 2024 w wysokości 15 157 mln EUR milionów euro i wykazała skorygowaną EBITDA w wysokości 2 065 mln EUR, co oznacza wzrost o 25 % rok do roku przy szerokim wzroście we wszystkich dywizjach 17. Wolne przepływy pieniężne w roku obrotowym FY2024 wyniosły 873 mln EUR milionów euro, co odpowiada wskaźnikowi konwersji gotówki na poziomie 42 %, znacząco powyżej roku poprzedniego 17. Spółka uruchomiła w pierwszym kwartale 2024 roku program reorganizacji Evonik Tailor Made zakładający oszczędności w wysokości 400 mln EUR oraz sfinalizowała zbycie działalności Superabsorbers w dniu 31 sierpnia 2024 roku 15. Dług netto na koniec roku wyniósł 3 735 mln EUR milionów euro, natomiast dywidenda za rok obrotowy FY2024 została utrzymana na poziomie 1,17 EUR na akcję 17. Ogłoszono nową strukturę grupową złożoną z dwóch segmentów, Custom Solutions oraz Advanced Technologies, która ma wejść w życie w drugim kwartale 2025 roku 17.

FY2023

Evonik Industries AG wykazała przychody ze sprzedaży grupy w wysokości 15 267 mln EUR w roku obrotowym FY2023, co oznacza spadek o 17 % rok do roku, ponieważ wolumeny obniżyły się w większości dywizji, a ceny sprzedaży spadły, w szczególności w segmentach Animal Nutrition oraz Performance Intermediates 9. Skorygowana EBITDA zmniejszyła się o 33 % do 1 656 mln EUR, a marża skorygowanej EBITDA obniżyła się do 10,8 %, kończąc rok w granicach zrewidowanego przedziału prognozy wynoszącego 1,6 do 1,8 mld EUR, pomimo 50 mln EUR wyjątkowych niekorzystnych czynników w czwartym kwartale 7 9. Grupa odnotowała stratę netto w wysokości 452 mln EUR w porównaniu z zyskiem netto 540 mln EUR w roku poprzednim, napędzoną głównie odpisami z tytułu utraty wartości łącznie 736 mln EUR na aktywach, w tym obiektach Animal Nutrition oraz Silica 9. Wolne przepływy pieniężne wyniosły 801 mln EUR i były zbliżone do poziomu roku poprzedniego przy rekordowym wskaźniku konwersji gotówki wynoszącym 48 %, wspartym poprawą zarządzania kapitałem obrotowym netto oraz zdyscyplinowanymi nakładami inwestycyjnymi 9. W odpowiedzi Evonik zrealizował program oszczędności awaryjnych o wartości 250 mln EUR, zbył zakład w Lülsdorf oraz uruchomił reorganizację Evonik Tailor Made zakładającą dodatkowe oszczędności w wysokości 400 mln EUR do końca 2026 roku 8 9.

Reklama

Słowniczek#

  • Przychody: Przychody z umów z klientami po pomniejszeniach, tak jak wykazuje je sama spółka; nie produkcja całkowita, przychody brutto, GMV ani napływ zamówień.
  • Zysk operacyjny: Operacyjna pozycja rachunku zysków i strat, czyli zysk operacyjny; EBIT tylko jako oznaczone zastępstwo, nigdy zysk przed opodatkowaniem ani zysk zwyczajny.
  • Wynik operacyjny (adj.): Skorygowany zysk operacyjny, dosłownie i zdefiniowany przez spółkę (non-GAAP), nigdy wyliczony.
  • EBITDA (adj.): Skorygowana EBITDA, dosłownie i zdefiniowana przez spółkę (non-GAAP), nigdy wyliczona.
  • Zysk netto: Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, po działalności zaniechanej; bez udziałów mniejszości i bez całkowitych dochodów.
  • EPS: Rozwodniony EPS przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej; wartość opublikowana zawsze ma pierwszeństwo przed wyliczoną, wartości wyliczone są oznaczone.
  • EPS adj.: Skorygowany EPS, dosłownie i zdefiniowany przez spółkę (non-GAAP).
  • FCF: FCF = przepływy operacyjne minus Capex na rzeczowe aktywa trwałe; własna wartość FCF spółki jest pokazywana osobno.
  • Przepływy op.: Przepływy operacyjne zgodnie z publikacją; spółki MSSF mogą ujmować zapłacone odsetki w przepływach finansowych, więc porównywalność bywa ograniczona.
  • Gotówka: Gotówka i jej ekwiwalenty, bez papierów wartościowych, chyba że spółka ujmuje je w tej pozycji.
  • Dług netto: Dług netto = zadłużenie finansowe bez zobowiązań leasingowych minus gotówka na ten sam dzień; własna pozycja netto spółki może się różnić.
  • *: wyliczone, wzór w dymku
  • ≈: wyliczone, przybliżenie
  • ~: niepewne; wartość pozostaje widoczna, oceny jej nie używają
  • °: poprawione przez zapytanie do dokumentu lub skorygowane na podstawie dowodu
  • EBIT: EBIT jako zastępstwo: rachunek wyników nie zawiera pozycji operacyjnej
  • basic: podstawowy EPS jako zastępstwo, gdy brak rozwodnionego
Reklama

Źródła: raporty kwartalne, raporty roczne i dokumenty relacji inwestorskich#

Wszystkie dokumenty źródłowe, z których NadirAlpha zbudował ten raport, z typem (raport kwartalny, półroczny, roczny, komunikat o wynikach), datą publikacji i bezpośrednim linkiem do zgłoszenia (EDINET/SEC/IR). Metodologia

47 dokumentów · 2023 do 2026 · IR
#Typ dokumentuOpublikowanoLink
#34IR-Quarter raport kwartalny–Otwórz
#35IR-Quarter raport kwartalny–Otwórz
#36IR-Quarter raport kwartalny–Otwórz
#37IR-Quarter raport kwartalny–Otwórz
#40IR-Quarter raport kwartalny–Otwórz
#44IR-Quarter raport kwartalny–Otwórz
#1IR-Quarter raport kwartalny2023-05-09Otwórz
#3IR-Quarter raport kwartalny2023-08-10Otwórz
#5IR-Quarter raport kwartalny2023-11-07Otwórz
#9 / #109IR-Report raport2024-02-26Otwórz
#7IR-Quarter raport kwartalny2024-03-04Otwórz
#8 / #108IR-Quarter raport kwartalny2024-03-04Otwórz
#10IR-Quarter raport kwartalny2024-05-08Otwórz
#2 / #102IR-Quarter raport kwartalny2024-06-25Otwórz
#4 / #104IR-Quarter raport kwartalny2024-06-25Otwórz
#6 / #106IR-Quarter raport kwartalny2024-06-25Otwórz
#11IR-Quarter raport kwartalny2024-06-26Otwórz
#12 / #114IR-Quarter raport kwartalny2024-06-26Otwórz
#41IR-Quarter raport kwartalny2024-06-26Otwórz
#13IR-Quarter raport kwartalny2024-08-01Otwórz
#14 / #116IR-Quarter raport kwartalny2024-08-01Otwórz
#38IR-Quarter raport kwartalny2024-08-04Otwórz
#15IR-Quarter raport kwartalny2024-11-06Otwórz
#16 / #118IR-Quarter raport kwartalny2024-11-06Otwórz
#39IR-Quarter raport kwartalny2024-11-06Otwórz
#17 / #119IR-Quarter raport kwartalny2025-03-05Otwórz
#19 / #123IR-Quarter raport kwartalny2025-05-09Otwórz
#18IR-Quarter raport kwartalny2025-05-12Otwórz
#20 / #124IR-Quarter raport kwartalny2025-05-12Otwórz
#45IR-Quarter raport kwartalny2025-07-14Otwórz
#21IR-Quarter raport kwartalny2025-08-01Otwórz
#22 / #126IR-Quarter raport kwartalny2025-08-01Otwórz
#42IR-Quarter raport kwartalny2025-08-01Otwórz
#23IR-Quarter raport kwartalny2025-11-03Otwórz
#24 / #128IR-Quarter raport kwartalny2025-11-04Otwórz
#43IR-Quarter raport kwartalny2025-11-04Otwórz
#25 / #129IR-Quarter raport kwartalny2026-03-04Otwórz
#32IR-Quarter raport kwartalny2026-03-23Otwórz
#27IR-Quarter raport kwartalny2026-05-07Otwórz
#26IR-Quarter raport kwartalny2026-05-08Otwórz
#28 / #134IR-Quarter raport kwartalny2026-05-08Otwórz
#46IR-Quarter raport kwartalny2026-05-08Otwórz
#33IR-Quarter raport kwartalny2026-07-15Otwórz
#47IR-Quarter raport kwartalny2026-08-03Otwórz
#29IR-Quarter raport kwartalny2026-08-04Otwórz
#30 / #136IR-Quarter raport kwartalny2026-08-04Otwórz
#31 / #137IR-Quarter raport kwartalny2026-08-04Otwórz

FAQ#

Czy istnieje prognoza zarządu (Guidance) na okres FY2026?

Tak. Zarząd opublikował cele na okres FY2026, w tym Przychody. Rozdział dotyczący Guidance tracking przedstawia wszystkie cele i porównuje je z późniejszymi wynikami rzeczywistymi; neutralnie, bez własnych szacunków.

Jakie dodatkowe wskaźniki raportuje Evonik Industries AG?

Zgodnie z raportem za Q2 2026: ROCE, Dźwignia, Wskaźnik konwersji gotówki, Dywidenda, Udział sprzedaży z Next Generation Solutions, Pracownicy (działalność kontynuowana). Rozdział Raportowane KPI wymienia każdą wartość ze źródłem. Przychody są podzielone według Infrastruktura (w tym dział C4) / Pozostałe, Dodatki, Związki nieorganiczne, Pielęgnacja.

Czy Evonik Industries AG wypłaca dywidendę?

Dokumenty zgłoszeniowe zawierają informacje o dywidendzie; najnowszy wpis: wypłacone dywidendy 1,00 € (2026-Q2) (zgodnie z raportem, bez własnej oceny). Szczegóły z linkami do źródeł znajdują się w rozdziałach raportu.

Gdzie mogę znaleźć oficjalne dokumenty Investor Relations spółki Evonik Industries AG?

NadirAlpha podaje w rozdziale źródeł linki do wszystkich 64 wykorzystanych dokumentów oryginalnych (Dokumenty IR): raport kwartalny, raport, każdy z typem, datą publikacji i bezpośrednim odnośnikiem; każda liczba w raporcie ma numer źródła.

Więcej raportów NadirAlpha#

Wszystkie raporty · Akcje niemieckie (31)

Reklama