Akcje Heidelberger Druck HDD.DE
Akcje Heidelberger Druck (HDD.DE): Wyniki kwartalne i roczne od 2024 z raport kwartalny i dokumentów IR: przychody, wynik, bilans, przepływy pieniężne i guidance zarządu, każda liczba ze źródłem. Stan na 10/2026, raportowanie kwartalne. Analiza akcji od NadirAlpha. Przychody Q1 RO2027 (Kwi do Cze 2026): 466 mln EUR (+0 % r/r). Najnowszy odczyt: Marża spada, Gotówka netto do długu netto, Przejęcie, Przychody zwalniają.
Raport generowany przez AI · nie stanowi porady inwestycyjnej · dane wyodrębnione automatycznie; prosimy weryfikować z podlinkowanym oryginałem więcej
Model biznesowy#
Czym zajmuje się spółka i w jaki sposób zarabia; opracowane redakcyjnie przez AI wyłącznie na podstawie oryginalnych raportów spółki, bez własnej oceny. Metodologia
Heidelberger Druckmaschinen AG to działający w Niemczech producent arkuszowych maszyn offsetowych, systemów i powiązanego wyposażenia, obsługujący klientów z branży druku komercyjnego, opakowań i etykiet na całym świecie. Spółka generuje przychody ze sprzedaży maszyn i systemów drukarskich wraz z produktami i usługami posprzedażowymi, w tym częściami zamiennymi, materiałami eksploatacyjnymi, oprogramowaniem, umowami serwisowymi oraz szkoleniami technicznymi. HEIDELBERG utrzymuje globalną sieć sprzedaży i serwisu obejmującą regiony EMEA, obu Ameryk oraz Azji i Pacyfiku, a rok obrotowy trwa od 1 kwietnia do 31 marca.
Aktualny stan#
Podsumowanie ostatniego okresu sprawozdawczego: kluczowe wskaźniki, czynniki wzrostu i wypowiedzi zarządu; opracowane redakcyjnie na podstawie aktualnego raportu oryginalnego, każda liczba potwierdzona numerem źródłowym. Metodologia
Ocena NadirAlpha, stan na Q1 RO2027 (Kwi do Cze 2026).
Kurs i wykres#
Interaktywny wykres kursowy (TradingView) oraz przebieg kluczowych wskaźników z tabel głównych. Metodologia
Dzienne świece z markerami newsów i wyników. Ładuje się dopiero po kliknięciu.
Czynniki kursowe#
Czynniki, które sama spółka wskazuje jako istotne dla swojego rozwoju biznesowego (na podstawie materiałów IR); odtworzone neutralnie, bez prognoz kursowych i bez własnej oceny. Metodologia
Print & Packaging Equipment jest największym aktywnym segmentem sprzętu, z przychodami w wysokości 148 mln EUR w 2027-Q1 i zgłoszonym wzrostem segmentu na poziomie 30 %, co sprawia, że popyt na podstawowy sprzęt jest głównym czynnikiem determinującym przychody grupy wynoszące 466 mln EUR 13
Przychody segmentu wyniosły 148 mln EUR w 2027-Q1 przy zgłoszonym wzroście segmentu o 30 %; nowa generacja Speedmaster XL 106 z rozszerzoną automatyzacją AI oraz przepływ pracy Prinect Touch Free rozszerzają linię urządzeń 13 8
Rodzina Jetfire wprowadzona na rynek w ostatnim kwartale roku 2024/2025, Jetfire 50 w planach, a Jetfire 75 w formacie B2 wprowadzony w styczniu 2026 r., oparty na strategicznej współpracy z Canon w zakresie druku produkcyjnego 8 12
Wprowadzono cyfrową prasę etykietową Gallus Five oraz prasę wejściową Gallus Alpha, a także wzięto udział w Labelexpo 2025; dodano Cartonmaster CX 145 wraz z manroland sheetfed 12
Przejęto biznes cięcia i wykrawania Polar Group (sfinalizowane), a produkcja maszyn POLAR przejęta od 2026-07-01, plus przejęcie biznesu serwisowego i części zamiennych manroland sheetfed 13 10
HD Advanced Technologies zostało założone na początku 2026 r., a joint venture ONBERG Autonomous Systems z Ondas jest planowane, reprezentując nowszą dywersyfikację, której dynamika nie jest jeszcze ugruntowana 12 13
Digital Solutions & Lifecycle odnotował przychody w wysokości 240 mln EUR w 2027-Q1 jako cykliczna, zorientowana na cykl życia baza przychodów 13
Stacje ładowania Wallbox oraz rozbudowa infrastruktury ładowania Amperfied są kontynuowane, jednak pozostają mniejszym wkładem na etapie planowania 8 12
trend sektorowy: Popyt na sprzęt drukarski koncentruje się na automatyzacji, przepływach pracy wspomaganych przez AI i cyfrowym druku atramentowym; HEIDELBERG odnotował regionalny wzrost za FY2025 na poziomie 14 % w obu Amerykach, 7 % w regionie Azji i Pacyfiku oraz 6 % w regionie EMEA; rentowność pozostaje zmienna, a zysk operacyjny wahał się od 60 mln EUR w 2025-Q4 do -19 mln EUR w 2027-Q1, gdy sezonowo słaby pierwszy kwartał i koszty integracji obciążają marże 8 13
Oś czasu wydarzeń#
Ta oś czasu gromadzi istotne zdarzenia z oryginalnych raportów: zmiany guidance, sygnały przychodowe i marżowe, zwroty strategiczne, komunikaty o produktach i M&A. Metodologia
2027 · 4 zdarzeń
2027-Q1 · Kwi do Cze 2026
Sprzedaż o 13 procent poniżej kwartału poprzedniego roku; zamówienia przychodzące o 3,9 procent poniżej poprzedniego roku na poziomie 537 mln EUR (13)
Skorygowana marża EBITDA skurczyła się do 0,2 procent z 4,4 procent w kwartale poprzedniego roku wskutek niższego wolumenu sprzedaży (13)
Przejęcie globalnego działu serwisu i części zamiennych grupy manroland sheetfed (ok. 35 organizacji krajowych, 600 pracowników) zakończone 1 lipca 2026 r.; zainicjowano również przejęcie produkcji maszyn POLAR oraz joint venture ONBERG z HD Advanced Technologies (13)
Pozycja zadłużenia netto uległa odwróceniu (-40,0 do +39,0 mln EUR w porównaniu z 2026-Q4). 116
2026 · 22 zdarzeń
2026-Q4 · Sty do Mar 2026
Pozycja zadłużenia netto uległa odwróceniu (+18,0 do -40,0 mln EUR w porównaniu z 2026-Q3). 13
Zysk operacyjny zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (60,0 do 10,0 mln EUR, -83 %). 13
Tempo wzrostu przychodów przyspieszyło do +18,8 % r/r (poprzedni okres +3,9 %). 13
Operacyjne przepływy pieniężne stały się dodatnie w ujęciu półrocznym (2026-H1: -30,0 do 2026-H2: +66,0 mln EUR, zagregowane z raportowanych kwartałów w miarę potrzeb). 13
Zamówienia przychodzące spadły do 2 246 mln EUR z 2 433 mln EUR (po korekcie kursowej: 2 317 mln EUR), co odzwierciedla słabszy popyt inwestycyjny oraz brak efektu targów drupa z roku poprzedniego 12
Skorygowana marża EBITDA za cały rok wyniosła 6,6 procent, obniżając się z 7,1 procent w roku poprzednim i spadając poniżej prognozowanego przedziału wynoszącego do 8 procent 12
Zawiązano joint venture ONBERG z Ondas Autonomous Systems w celu produkcji dronowych systemów obronnych w zakładzie w Brandenburgii 12
2026-Q3 · Paź do Gru 2025
Wynik netto po opodatkowaniu za dziewięć miesięcy był dodatni i wyniósł 17 mln EUR, wobec straty 42 mln EUR w analogicznym okresie roku poprzedniego 11
Prognoza na cały rok potwierdzona, jednak skorygowana marża EBITDA oczekiwana jest teraz w dolnym przedziale zakresu do 8 procent ze względu na efekty kursowe i niepewne warunki makroekonomiczne 11
Pozycja zadłużenia netto uległa odwróceniu (-10,0 do +18,0 mln EUR w porównaniu z 2026-Q2). 113
Zysk operacyjny wzrósł ponad dwukrotnie rok do roku (8,0 do 31,0 mln EUR, +288 %). 113
2026-Q2 · Lip do Wrz 2025
Wynik netto za pierwsze półrocze po opodatkowaniu osiągnął próg rentowności w porównaniu ze stratą 35 mln EUR w pierwszym półroczu roku poprzedniego 10
Prognoza na rok obrotowy 2025/2026 potwierdzona: oczekiwana sprzedaż na poziomie ok. 2 350 mln EUR oraz skorygowana marża EBITDA do 8 procent 10
Działalność w zakresie systemów do cięcia i wykrawania przejęta od Polar Group za 11 mln EUR; transakcja zakończona 31 sierpnia 2025 r. 10
Tempo wzrostu przychodów spowolniło do +1,4 % r/r (poprzedni okres +15,6 %). 112
Operacyjne przepływy pieniężne osiągnęły 28,0 mln EUR wobec 14,0 mln EUR w 2025-Q2 (×2,0). 112
2026-Q1 · Kwi do Cze 2025
Sprzedaż w pierwszym kwartale wzrosła do 466 mln EUR, o 16 procent rok do roku, napędzana przez regiony EMEA i Azji i Pacyfiku 9
Pozycja finansowa netto stała się dodatnia i wyniosła 14 mln EUR na dzień 30 czerwca 2025 r., poprawiając się w stosunku do zobowiązań netto w wysokości 34 mln EUR na dzień 31 marca 2025 r. 9
Wytyczne dotyczące sprzedaży na rok FY2025/2026 w wysokości około 2 350 mln EUR oraz skorygowana marża EBITDA do 8 procent potwierdzone 9
Sprzedaż netto spadła o 5 procent do 2 280 mln EUR; skorygowana marża EBITDA utrzymana na poziomie 7,1 procent dzięki dyscyplinie kosztowej i działaniom efektywnościowym pomimo niższych wolumenów 8
Wdrożono program redukcji kosztów strukturalnych: ponad 450 miejsc pracy zostanie zlikwidowanych w Wiesloch-Walldorf, a około 150 w innych lokalizacjach w Niemczech; nowa struktura trzech segmentów obowiązuje od kwietnia 2025 r. 8
Wytyczne na rok FY2026 zainicjowane: sprzedaż netto na poziomie około 2 350 mln EUR oraz poprawiona skorygowana marża EBITDA do 8 procent 8
2025 · 16 zdarzeń
FY2025 · Kwi 2024 do Mar 2025
Zysk netto spadł o ponad połowę rok do roku (z 39,0 do 5,0 mln EUR, -87 %). 114
2025-Q4 · Sty do Mar 2025
Pozycja zadłużenia netto uległa odwróceniu (+50,0 do -91,0 mln EUR w porównaniu z 2025-Q3). 113
Zysk operacyjny wzrósł ponad dwukrotnie rok do roku (13,0 do 60,0 mln EUR, +362 %). 113
Zysk netto wzrósł ponad dwukrotnie rok do roku (z 5,0 do 47,0 mln EUR, +840 %). 113
Operacyjne przepływy pieniężne stały się dodatnie w ujęciu półrocznym (2025-H1: -87,0 do 2025-H2: +200,0 mln EUR, zagregowane z raportowanych kwartałów w miarę potrzeb). 113
2025-Q3 · Paź do Gru 2024
Skorygowana marża EBITDA uległa znacznej poprawie w trzecim kwartale do 9,2 procent z 5,7 procent w analogicznym kwartale roku poprzedniego 7
Prognoza na rok obrotowy 2024/2025 potwierdzona: sprzedaż na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego oraz zbliżona skorygowana marża EBITDA 7
Spółka zaprezentowała strategię wzrostu z potencjałem sprzedaży w średnim horyzoncie czasowym przekraczającym 300 mln EUR oraz uzgodniła z partnerami społecznymi pakiet redukcji kosztów pracowniczych 7
2025-Q2 · Lip do Wrz 2024
Wynik netto po opodatkowaniu za pierwsze półrocze wyniósł -35 mln EUR w porównaniu z wynikiem dodatnim wynoszącym 33 mln EUR w analogicznym okresie roku poprzedniego 6
Zamówienia przychodzące za pierwsze półrocze osiągnęły 1 273 mln EUR, co stanowi wzrost o ok. 7,4 procent rok do roku, napędzany przede wszystkim zamówieniami złożonymi na targach drupa 6
Prognoza na rok obrotowy 2024/2025 potwierdzona: sprzedaż netto na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego wynoszącym 2 395 mln EUR oraz skorygowana marża EBITDA zbliżona do roku poprzedniego na poziomie 7,2 procent 6
Zysk netto zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (23,0 do 7,0 mln EUR, -70 %). 112
Jürgen Otto mianowany Przewodniczącym Zarządu ze skutkiem od 1 lipca 2024 r., zastępując dr. Ludwina Monza, który ustąpił ze skutkiem od 30 czerwca 2024 r. 4
2025-Q1 · Kwi do Cze 2024
Sprzedaż netto spadła do 403 mln EUR z 544 mln EUR w pierwszym kwartale roku poprzedniego z powodu postawy wyczekującej klientów przed targami drupa 5
Zamówienia przychodzące w pierwszym kwartale osiągnęły 701 mln EUR, najwyższy poziom od 2016 r., znacznie przekraczając oczekiwania na poziomie ok. 650 mln EUR 5
Skorygowana marża EBITDA stała się ujemna i wyniosła -2,3 procent w porównaniu z 7,7 procent w roku poprzednim, co wynikało z niższej sprzedaży i zmniejszonego wykorzystania zdolności produkcyjnych 5
2024 · 15 zdarzeń
FY2024 · Kwi 2023 do Mar 2024
Zysk netto spadł o ponad połowę r/r (91,0 do 39,0 mln EUR, -57 %). 109
2024-Q4 · Sty do Mar 2024
Zysk netto zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (37,0 do 5,0 mln EUR, -86 %). 114
Tempo wzrostu przychodów spowolniło do -28,3 % r/r (poprzedni okres -2,5 %). 114
2024-Q3 · Paź do Gru 2023
Zamówienia przychodzące w Q3 osłabły do 508 mln EUR z 630 mln EUR w tym samym kwartale roku poprzedniego, co odzwierciedla słabe tendencje makroekonomiczne 3
Skorygowana marża EBITDA po dziewięciu miesiącach poprawiła się o 80 punktów bazowych do 8,0 % z 7,2 % w analogicznym okresie roku poprzedniego 3
Prognoza na cały rok obrotowy FY2023/2024 potwierdzona pomimo wymagającego otoczenia gospodarczego 3
Pozycja zadłużenia netto uległa odwróceniu (-13,0 do +21,0 mln EUR w porównaniu z 2024-Q2). 108
Zysk netto zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (10,0 do 1,0 mln EUR, -90 %). 108
2024-Q2 · Lip do Wrz 2023
Sprzedaż netto w H1 spadła o 2,5 % rok do roku do 1 092 mln EUR, kształtując się zasadniczo na poziomie roku poprzedniego po uwzględnieniu efektów kursowych 2
Skorygowana marża EBITDA w H1 wzrosła do 9,2 % z 8,2 % w analogicznym okresie roku poprzedniego, korzystając z efektów miksu produktowego i geograficznego oraz korekt cenowych 2
2024-Q1 · Kwi do Cze 2023
Przychody segmentu Packaging Solutions wzrosły o 7 % i stanowiły 52 % przychodów Grupy, wobec 48 % w roku poprzednim 4
Wytyczne na rok obrotowy FY2024/2025 zainicjowane: oczekuje się, że sprzedaż netto utrzyma się na poziomie FY2023/2024, przy jednoczesnym wdrażaniu działań efektywnościowych w celu skompensowania wzrostu kosztów 4
Skorygowana marża EBITDA wzrosła do 7,7 % z 4,6 %, napędzana korektami cenowymi oraz efektami miksu produktowego i geograficznego 1
Wynik na pozycji finansowej netto zmienił się na dodatni i wyniósł 18 mln EUR wobec -5 mln EUR w poprzednim okresie 1
Wskaźniki kluczowe (mln €)#
Kluczowe wskaźniki finansowe spółki w trzech ujęciach, jedno pod drugim: lata obrotowe (tak jak raportowane; w przypadku korekt/restatements tabela pokazuje najnowszą wersję zgłoszenia, oznaczoną), półrocza (podstawa 6-miesięczna, H2 = samo drugie półrocze) oraz kwartały (podstawa 3-miesięczna, nie skumulowane). Wszystkie wartości są ekstrahowane automatycznie z dokumentów zgłoszeniowych; błędy są możliwe; decyzyjnie istotne liczby należy samodzielnie zweryfikować, klikając w powiązany oryginał. Metodologia
Wszystkie informacje służą wyłącznie wsparciu Państwa własnej decyzji inwestycyjnej i nie stanowią rekomendacji; wiążące są oryginalne raporty spółki.
Lata obrotowe
| Okres | Kwartał kalendarzowy | Przychody | Zysk operacyjny | Zysk netto | EPS (€) | EBITDA (adj.) | Przepływy op. | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | Q2/2025–Q1/2026 | 2 293 | 67 | 15 | 0,05 | 151 | 36 | 114 |
| FY2025 | Q2/2024–Q1/2025 | 2 280 | 61° | 5 | 0,02 | 162 | 113 | 8 |
| FY2024 | Q2/2023–Q1/2024 | 2 395 | 91 | 39 | 0,13 | 172 | – | 109 |
Kwartały
| Okres | Kwartał kalendarzowy | Opublikowano | Przychody | Zysk operacyjny | Zysk netto | EPS (€) | EBITDA (adj.) | FCF | Gotówka | Dług netto | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027-Q1* | Q2/2026 | 2026-10-07 | 466~ | -19 | -11~ | -0,11 | 1 | – | 152 | 39 | 116 |
| 2026-Q4* | Q1/2026 | 2026-10-07 | 916 | 10 | -2 | – | 37 | – | 141 | -40 | 13 |
| 2026-Q3* | Q4/2025 | 2026-10-07 | 617 | 31 | 17 | 0,06≈ | 50 | – | 109 | 18 | 113 |
| 2026-Q2* | Q3/2025 | 2025-11-12 | 519 | 24 | 11 | 0,04≈ | 43 | – | 112 | -10 | 112 |
| 2026-Q1* | Q2/2025 | 2026-10-07 | 466 | 2 | -11 | -0,04 | 20 | -68 | 116 | -14 | 9 |
| 2025-Q4* | Q1/2025 | 2025-06-03 | 771 | 60 | 47 | 0,19*≈ | 76 | – | 171 | -91 | 8 |
| 2025-Q3* | Q4/2024 | – | 594 | 8 | -7 | -0,03≈ | 55 | – | 116 | 50 | 113 |
| 2025-Q2* | Q3/2024 | 2024-11-13 | 512 | 21 | 7 | 0,02 | 40 | – | 121 | 39 | 6 |
| 2025-Q1* | Q2/2024 | – | 403 | -28 | -42 | -0,13 | -9 | -103 | 158 | 33 | 111 |
| 2024-Q4* | Q1/2024 | – | 709 | 13 | 5 | 0,02*≈ | 37 | – | 153 | -77~ | 114 |
| 2024-Q3* | Q4/2023 | – | 594 | 15 | 1 | 0,00 | 34 | -36 | 127 | 21 | 108 |
| 2024-Q2* | Q3/2023 | 2023-11-08 | 548 | 40 | 23 | 0,08 | 59 | – | 125 | -13 | 2 |
| 2024-Q1* | Q2/2023 | – | 544 | 23 | 10 | 0,03≈ | 42 | -31 | 113 | -18 | 106 |
Bilans i przepływy pieniężne (mln €)#
Bilansowe wartości punktowe (np. Wszystkie wartości są ekstrahowane automatycznie z dokumentów zgłoszeniowych; błędy są możliwe; decyzyjnie istotne liczby należy samodzielnie zweryfikować, klikając w powiązany oryginał. Metodologia
Lata obrotowe
| Okres | Kwartał kalendarzowy | Opublikowano | Gotówka | Zadłużenie | Dług netto | Przepływy op. | Capex | FCF | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | Q2/2025–Q1/2026 | 2026-06-02 | 141 | 101 | -40 | 36 | 54 | -18 | 114 |
| FY2025 | Q2/2024–Q1/2025 | 2025-06-03 | 171 | 80 | -91 | 113 | 80 | 33 | 8 |
| FY2024 | Q2/2023–Q1/2024 | – | 153 | 76~ | -77~ | – | 65 | – | 109 |
Kwartały
| Okres | Kwartał kalendarzowy | Opublikowano | Gotówka | Zadłużenie | Dług netto | Przepływy op. | Capex | FCF | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027-Q1 | Q2/2026 | 2026-10-07 | 152 | 191 | 39 | -55 | – | – | 116 |
| 2026-Q4 | Q1/2026 | 2026-10-07 | 141 | 101 | -40 | 71 | – | – | 13 |
| 2026-Q3 | Q4/2025 | 2026-10-07 | 109 | 127 | 18 | -5 | – | – | 113 |
| 2026-Q2 | Q3/2025 | 2025-11-12 | 112 | 102 | -10 | 28 | 18 | – | 112 |
| 2026-Q1 | Q2/2025 | 2026-10-07 | 116 | 102 | -14 | -58 | 10 | -68 | 9 |
| 2025-Q4 | Q1/2025 | 2025-06-03 | 171 | 80 | -91 | 179 | – | – | 8 |
| 2025-Q3 | Q4/2024 | – | 116 | 166 | 50 | 21 | – | – | 113 |
| 2025-Q2 | Q3/2024 | 2024-11-13 | 121 | 160 | 39 | 14 | 26 | – | 6 |
| 2025-Q1 | Q2/2024 | – | 158 | 191 | 33 | -101 | 2 | -103 | 111 |
| 2024-Q4 | Q1/2024 | – | 153 | 76~ | -77~ | – | – | – | 114 |
| 2024-Q3 | Q4/2023 | – | 127 | 148 | 21 | -23 | 13 | -36 | 108 |
| 2024-Q2 | Q3/2023 | 2023-11-08 | 125 | 112 | -13 | 5 | 14 | – | 2 |
| 2024-Q1 | Q2/2023 | – | 113 | 95 | -18 | -20 | 11 | -31 | 106 |
Przychody według typu (stan na 2027-Q1 · mln EUR · 3/9)#
Podział przychodów według segmentów lub typów produktów, dokładnie tak jak raportuje to sama spółka. Metodologia
| Segment | Od | Okres | Podstawa | Przychody | Wzrost | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rozwiązania cyfrowe i cykl życia | 2025-Q1 | 2027-Q1 | 3M | 240 | 0% | 13 |
| Urządzenia do druku i opakowań | 2025-Q1 | 2027-Q1 | 3M | 148 | 30% | 13 |
| HEIDELBERG Technology | 2025-Q1 | 2027-Q1 | 3M | 17 | – | 13 |
| EMEA | FY2025 | FY2025 | 12M | 1 136 | 6% | 8 |
| Azja i Pacyfik | FY2025 | FY2025 | 12M | 637 | 7% | 8 |
| Ameryki | FY2025 | FY2025 | 12M | 507 | 14% | 8 |
| Rozwiązania opakowaniowe | 2023-Q1 | FY2025 | 12M | 1 175 | – | 8 |
| Rozwiązania druku | 2023-Q1 | FY2025 | 12M | 1 099 | – | 8 |
| Rozwiązania technologiczne | 2023-Q1 | FY2025 | 12M | 7 | – | 8 |
Produkty i M&A (3/29 aktywne+aktualne)#
Komunikaty dotyczące produktów pochodzące z raportów; wprowadzenia na rynek, zatwierdzenia, partnerstwa; z datą pierwszej wzmianki i źródłem. Metodologia
| Produkt / linia | Od | Status | Źródło |
|---|---|---|---|
| HD Advanced Technologies Joint Venture ONBERG | 2027-03 | Planowane | 13 |
| Jetfire 75 digital printing system (format B2) | 2026-01 | Wprowadzono | 12 |
| Założenie HD Advanced Technologies GmbH | 2026 | Wprowadzono | 12 |
| Targi Labelexpo 2025 Europe | 2025-09 | Planowane | 10 |
| HEIDELBERG Jetfire | 2025-06 | Planowane | 6 |
| Cartonmaster CX 145 (partnerstwo z manroland sheetfed) | 2025-06 | Wprowadzono | 12 |
| Targi China Print 2025 | 2025-05 | Wprowadzono | 9 |
| Stacje ładowania Wallbox (e-mobilność) | 2025 | Wprowadzono | 8 |
| Opracowanie prototypu elektrolizera wodorowego | 2025 | Planowane | 8 |
| Cyfrowa maszyna do druku etykiet Gallus Five (2×) | 2025 | Wprowadzono | 12 |
| FoilStar Generation 4 | 2025 | Wprowadzono | 12 |
| CoatingCenter zautomatyzowany system podawania lakieru | 2025 | Wprowadzono | 12 |
| Rozbudowa infrastruktury ładowania Amperfied (SAP) | 2025 | Planowane | 12 |
| Redukcja strukturalna w zakładzie Wiesloch-Walldorf | 2024-12 | Planowane | 8 |
| Przemysłowy system druku cyfrowego Jetfire 50 | 2024-12 | Planowane | 8 |
| Speedmaster XL 106 Gen24 | 2024-05 | Wprowadzono | 4 |
| Cyfrowa maszyna do druku atramentowego HEIDELBERG Jetfire | 2024-05 | Wprowadzono | 4 |
| Systemy Versafire LP i LV | 2024 | Wprowadzono | 4 |
| Cobot robotyczny StackStar-C (2×) | 2024 | Wprowadzono | 12 |
| Robot współpracujący StackStar-C do automatyzacji postpressu | 2024 | Wprowadzono | 8 |
| Speedmaster XL 106 nowej generacji z rozszerzoną automatyzacją AI | 2024 | Wprowadzono | 8 |
| Workflow Prinect Touch Free (2×) | 2024 | Wprowadzono | 12 |
| Systemy druku atramentowego Jetfire (partnerstwo Canon) | 2024 | Wprowadzono | 8 |
| HEIDELBERG Boardmaster | 2024 | Wprowadzono | 4 |
| Suszarka DryStar Combi do maszyn XL 106 | 2024 | Planowane | 8 |
| Zdolność powlekania barierowego pras fleksograficznych Boardmaster (partnerstwo Solenis) | 2024 | Wprowadzono | 8 |
| Fleksograficzny system druku Boardmaster | 2023-05 | Wprowadzono | 4 |
| Wallbox Connect Solar | 2023 | Wprowadzono | 4 |
| Stacja ładowania bez barier architektonicznych z certyfikatem DIN | 2023 | Wprowadzono | 4 |
M&A (13)#
Wszystkie zarejestrowane przejęcia (zakupy) i zbycia/wyjścia z datą, krótkim opisem i źródłem; celowo obejmuje również mniejsze transakcje, które często pomijane są w podsumowaniach. Metodologia
Przejęcia
| Transakcja / udział | Data | Typ | Źródło |
|---|---|---|---|
| Przejęcie produkcji maszyn POLAR | 2026-07 | Sfinalizowano | 13 |
| Przejęcie działu serwisu i części zamiennych manroland sheetfed Group | 2026-07 | Sfinalizowano | 13 |
| Joint venture ONBERG Autonomous Systems (z Ondas) | 2026-03 | Sfinalizowano | 12 |
| Przejęcie działalności Polar Group w zakresie systemów do cięcia i wykrawania (3×) | 2025-08 | Sfinalizowano | 10 |
| Przejęcie technologii i IP Polar Mohr | 2025 | Sfinalizowano | 12 |
| Współpraca z Canon w zakresie druku cyfrowego dla poligrafii komercyjnej | 2024-05 | Sfinalizowano | 8 |
| Umowa o współpracy z DB Bahnbau Gruppe w zakresie infrastruktury ładowania | 2024-02 | Ogłoszono | 4 |
| Wniesienie działalności E-Mobility do Amperfied GmbH | 2024 | Sfinalizowano | 4 |
Dezinwestycje / wyjścia
Ryzyka (73 od raportu rocznego z 2025-06-03, 137 łącznie zarejestrowanych)#
Czynniki ryzyka, które spółka sama wymienia w swoich raportach, połączone według tematu w kolejnych okresach, z kategorią, pierwszą i ostatnią wzmianką oraz źródłem. Metodologia
| Ryzyko | Kategoria | Pierwsza wzmianka | Ostatnia wzmianka |
|---|---|---|---|
| Negatywne efekty kursowe wynoszące około 4 mln EUR w regionie Azji i Pacyfiku pomimo poprawy sprzedaży | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | 2026-10-07 9 |
| Polityka celna i gospodarcza administracji Trumpa powoduje niepewność i powściągliwość zakupową na rynku amerykańskim | Makro | 2026-10-07 9 | 2026-10-07 9 |
| Kowenant finansowe dotyczące wskaźnika kapitału własnego, wskaźników EBITDA oraz pokrycia odsetek w ramach linii kredytowych | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Ryzyko zakłóceń produkcji z powodu problemów z łańcuchem dostaw, dostępnością surowców i niedoborami energii | Łańcuch dostaw | FY2025 2025-06-03 8 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Umowa z producentem dotycząca sprzedaży systemów do druku cyfrowego zawiera klauzulę zmiany kontroli z 3-miesięcznym terminem wypowiedzenia | Prawo | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Sprawy z zakresu odpowiedzialności za produkt dotyczące wycofanych maszyn wyprodukowanych przez dawną spółkę Linotype-Hell Aktiengesellschaft | Prawo | FY2024 2024-06-05 4 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Spory prawne dotyczące spraw gwarancyjnych w związku ze sprzedażą maszyn | Prawo | FY2024 2024-06-05 4 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Incydenty cybernetyczne i ataki ransomware stanowią największe ryzyko operacyjne z możliwością całkowitego wyłączenia systemów IT | Technologia | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Zobowiązania finansowe wymagają przestrzegania kowenant finansowych; pogorszenie sytuacji może wpłynąć na płynność | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Ryzyko niedostępności partnerów finansowych; zmuszałoby to do rozszerzenia własnych zobowiązań finansowych | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości 67 mln EUR z przyszłymi zobowiązaniami; umowy najmu budynków zawierają opcje przedłużenia/wypowiedzenia | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Istnieje ryzyko deficytu planu; zmienność wskaźnika finansowania naraża na ryzyko inwestycyjne i ryzyko stopy procentowej | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Należności z tytułu finansowania sprzedaży skoncentrowane w branży mediów drukowanych; Brazylia stanowi 50 % należności z tytułu finansowania | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| 2 134 mln EUR w nierozpoznanych odpisiach strat podatkowych; realizacja niepewna | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Trwająca wojna na Ukrainie wpłynęła na europejski rozwój gospodarczy i stwarza niepewność geopolityczną. | Geopolityka | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Ponad 50 procent sprzedaży Grupy skoncentrowane jest w sektorze opakowań | Klienci | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Zmiana na stanowiskach Prezesa Zarządu oraz Dyrektora Finansowego w trakcie roku obrotowego stwarza ryzyko realizacji. | Kadry | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Planowany program redukcji kosztów zakładający likwidację 450 stanowisk w Wiesloch-Walldorf i ~150 w innych niemieckich lokalizacjach | Kadry | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Ryzyka antymonopolowe wynikają ze struktury rynku i pozycji rynkowej HEIDELBERG | Prawo | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Wygaśnięcie finansowanego przez państwo programu inwestycyjnego we Włoszech zmniejszyło liczbę przychodzących zamówień o ponad 60 mln EUR | Makro | 2026-10-07 13 | 2026-10-07 13 |
| Zmiany kursów walut mogą wpływać na wyniki finansowe i wyniki regionalne | Rynek | 2026-10-07 13 | 2026-10-07 13 |
| Znaczące regionalne różnice w popycie: region EMEA odnotował spadek o 16 procent, podczas gdy region Azji i Pacyfiku poprawił się o 17 procent | Rynek | 2026-10-07 13 | 2026-10-07 13 |
| Utrzymujące się podwyższone koszty nakładów w wyniku ceł i zakłóceń w łańcuchu dostaw | Finanse | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Ekspozycja na ryzyko walutowe i ryzyko stopy procentowej wynikające z działalności globalnej i zobowiązań o zmiennej stopie | Finanse | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Zobowiązania finansowe obejmują odnawialną linię kredytową w wysokości 436 mln EUR do stycznia 2030 r. | Finanse | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Zobowiązania emerytalne wrażliwe na zmiany stóp procentowych; skutki ponownej wyceny mogą negatywnie wpłynąć na wskaźnik kapitału własnego | Finanse | FY2024 2024-06-05 4 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Słabszy mix produktowy rok do roku negatywnie wpływa na EBITDA | Finanse | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Zobowiązania handlowe zmniejszyły się z 243 mln EUR do 217 mln EUR; program finansowania łańcucha dostaw aktywny | Finanse | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Utrzymujące się napięcia geopolityczne i konflikty zbrojne obciążają rynki i logistykę | Geopolityka | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Spadek produkcji przemysłowej w Niemczech oddziałuje na rynki podstawowe | Klienci | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Znacznie obniżone zaliczki i słaby portfel zamówień w wyniku niechęci do inwestowania i malejącej liczby zamówień przychodzących | Klienci | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Wojna na Bliskim Wschodzie doprowadziła do gwałtownego spadku popytu inwestycyjnego w Q4 | Klienci | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Wąskie gardła w dostawach i opóźnienia zamówień spowodowane napięciami geopolitycznymi | Łańcuch dostaw | 2026-Q2 2025-11-12 10 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Intensywna konkurencja ze strony Chin w sektorze maszyn przemysłowych | Makro | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Negatywne efekty walutowe wynoszące około 69-71 mln EUR wpływają na sprzedaż i zamówienia | Makro | FY2024 2024-06-05 4 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Rosnące koszty energii wynikające z konfliktu na Bliskim Wschodzie wpływają na działalność operacyjną | Makro | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Konflikty zbrojne na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i globalne spory terytorialne tworzą niepewność gospodarczą i zakłócenia w łańcuchu dostaw | Makro | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Niepewność polityki celnej USA negatywnie wpływa na globalną sprzedaż i łańcuchy dostaw | Makro | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Protekcjonistyczna polityka USA i cła negatywnie wpływają na handel międzynarodowy i skłonność klientów do inwestowania | Makro | FY2025 2025-06-03 8 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Zobowiązania warunkowe z tytułu poręczeń zmniejszyły się z 9 mln EUR do 6 mln EUR | Prawo | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Zobowiązania warunkowe związane ze sporami prawnymi są nieistotne | Prawo | FY2025 2025-06-03 8 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Rosnące wymogi prawne i regulacyjne na poziomie globalnym, w tym dyrektywa NIS2 i Cyber Resilience Act, wymagają poniesienia kosztów wdrożenia | Regulacje | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Silna presja konkurencyjna i strukturalne zmiany w bazie klientów; segment maszyn pozostaje wysoce cykliczny | Konkurencja | 2026-Q4 2026-06-02 12 | 2026-Q4 2026-06-02 12 |
| Efekty kursowe zmniejszyły wartość zamówień przychodzących o 27 mln EUR, a sprzedaż o 23 mln EUR | Finanse | 2026-Q2 2025-11-12 10 | 2026-Q2 2025-11-12 10 |
| Zamówienia przychodzące na rynku USA spadły o 14 % w związku z opóźnieniami wynikającymi z ceł | Klienci | 2026-Q2 2025-11-12 10 | 2026-Q2 2025-11-12 10 |
| Konflikty między USA/Izraelem a Iranem i Strefą Gazy powodują niepewność gospodarczą | Makro | FY2024 2024-06-05 4 | 2026-Q2 2025-11-12 10 |
| Polityka celna USA i niepewność handlowa negatywnie wpływają na popyt i rynki kapitałowe | Makro | 2026-Q2 2025-11-12 10 | 2026-Q2 2025-11-12 10 |
| Incydenty cybernetyczne zostały zidentyfikowane jako główne ryzyko biznesowe; zdarzenie szkodowe mogłoby wyłączyć systemy informatyczne lub zakłócić świadczenie usług | Cyber | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Zagrożenia w cyberprzestrzeni są adresowane poprzez certyfikowany ISMS oraz procesy ciągłego doskonalenia | Cyber | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Program Supply Chain Finance wpływa na pomiar wolnych przepływów pieniężnych i może oddziaływać na zarządzanie kapitałem obrotowym. | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Negatywne efekty kursowe w wysokości około 6 mln EUR wpływają na sprzedaż | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Inflacja pozostaje podwyższona pomimo niedawnych spadków; istnieje ryzyko dalszego wzrostu inflacji w wyniku polityki celnej USA | Finanse | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Koszty odsetkowe w wysokości 37 do 39 mln EUR rocznie narażają przepływy pieniężne na zmiany stóp procentowych | Finanse | FY2024 2024-06-05 4 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Zaległości w zamówieniach, które dotychczas wspierały sektor, znacząco spadły w całej branży | Klienci | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Wskaźnik kosztów materiałowych wzrósł do 45,3 % z 44,0 %; w przyszłości zakładane są wyższe koszty | Łańcuch dostaw | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Ryzyko przestojów produkcyjnych lub wzrostu kosztów w wyniku utraty dostawcy lub przerwania trasy dostaw | Łańcuch dostaw | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw i dostępność surowców pozostają operacyjnymi wyzwaniami | Łańcuch dostaw | FY2024 2024-06-05 4 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Prognozuje się, że gospodarka globalna wzrośnie jedynie o 2,5 %; oczekuje się spadku w Niemczech o 2 %; gospodarka rynków wschodzących zwalnia do 3,7 % | Makro | 2024-Q1 1 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Niepewna polityka handlowa USA i potencjalne cła na produkty mogą wymagać dostosowania cen na rynku USA. | Makro | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Konflikty zbrojne na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i w innych regionach tworzą nieprzewidywalne warunki globalne | Rynek | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Słabe wzrosty w strefie euro na poziomie 0,8 procent; produkcja w niemieckim przemyśle maszynowym spadła o 7,2 procent | Rynek | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Sektory druku komercyjnego, reklamowego i wydawniczego w długoterminowym trendzie spadkowym; nadwyżki mocy produkcyjnych w niektórych sektorach klientów | Rynek | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Ryzyko zakłóceń produkcji spowodowanych pożarami, klęskami żywiołowymi, awariami maszyn lub problemami logistycznymi | produktion | FY2024 2024-06-05 4 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Wprowadzono systematyczne procedury dochodzeniowe i karne w zakresie naruszeń zasad compliance | Prawo | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Zgodność z przepisami o ochronie danych we wszystkich jurysdykcjach, realizowana poprzez globalne wytyczne i lokalne uzupełnienia | Regulacje | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Rosnące wymogi regulacyjne dotyczące zdolności do recyklingu oraz opakowań z jednego materiału lub opakowań papierowych | Regulacje | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Osiągnięto cel w zakresie kwoty płci na poziomie 30 % kobiet w radzie nadzorczej (4 z 12 członków) | Regulacje | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Dyrektywa NIS-2 oraz Akt o Odporności Cybernetycznej zaostrzają wymogi regulacyjne w zakresie bezpieczeństwa IT | Regulacje | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| System wynagradzania Zarządu podlega wymogom zgodności z przepisami oraz limitom maksymalnego wynagrodzenia. | Regulacje | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Rynek w coraz większym stopniu wymaga zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych i zmniejszonego wpływu na środowisko | Regulacje | FY2024 2024-06-05 4 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Niepewne pozycje z tytułu podatku dochodowego wyceniane według najbardziej prawdopodobnej kwoty | Regulacje | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Trwające zmiany strukturalne w branży drukarskiej, napędzane cyfryzacją społeczeństwa, oddziałujące na tradycyjne segmenty | Technologia | FY2024 2024-06-05 4 | FY2025 2025-06-03 8 |
| Wysoce konkurencyjne rynki wymagające ciągłych innowacji i poprawy efektywności kosztowej | Konkurencja | FY2025 2025-06-03 8 | FY2025 2025-06-03 8 |
Raportowane KPI (zgodnie z ujawnieniem) (130)#
Wskaźniki, które spółka ujawnia samodzielnie poza standardowymi danymi finansowymi; m.in. Metodologia
| Data | Okres | KPI | Wartość / zmiana | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| 2026-10-07 | 2027-Q2 | Wskaźnik kosztów pracowniczych | 38 | 13 |
| 2026-10-07 | 2027-Q2 | Order backlog | 762 (EUR € millions) | 13 |
| 2026-10-07 | 2027-Q2 | Order backlog | 789 (EUR € millions) | 9 |
| 2026-10-07 | 2027-Q2 | Order backlog | 709 (EUR in € millions) | 11 |
| 2026-10-07 | 2027-Q2 | Kapitał obrotowy netto | 418 (EUR € millions) | 9 |
| 2026-10-07 | 2027-Q2 | Napływ zamówień | 537 (EUR € millions) | 13 |
| 2026-10-07 | 2027-Q2 | Wskaźnik kapitału własnego | 24.3 | 13 |
| 2026-10-07 | 2027-Q2 | Wskaźnik kapitału własnego | 24.0 | 9 |
| 2026-10-07 | 2027-Q2 | Skorygowana marża EBITDA | 0.2 | 13 |
| 2026-10-07 | 2027-Q2 | Skorygowana marża EBITDA | 4.4 | 9 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | kapitał obrotowy netto | 373 (EUR millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | wskaźnik kapitału własnego | 27 | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | kapitał własny | 568 (EUR millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | zobowiązania warunkowe | 6 (millions EUR) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Rezerwa z przeszacowania gruntów rok poprzedni | 160 (millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Rezerwa z przeszacowania gruntów | 161 (millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Zwrot z kapitału własnego | 2.6 (EUR percent) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Koszty B+R | 104 (EUR € millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Order backlog | 639 (EUR millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Wartość bilansowa netto rezerw emerytalnych 31,03.2026 | 605 (EUR millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Wartość bilansowa netto rezerw emerytalnych 31,03.2025 | 649 (EUR millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | NWC | 373 (€ millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Napływ zamówień | 2,246 (EUR millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Udział sprzedaży zagranicznej | 88.8 | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Wskaźnik kapitału własnego | 27.2 | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Kapitał własny | 568 (EUR millions) | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Marża EBITDA | 6.3 | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Marża EBIT | 2.9 | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Wskaźnik kosztów materiałów rok poprzedni | 45.3 percent | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Wskaźnik kosztów materiałów | 46.1 percent | 12 |
| 2026-06-02 | 2026-Q4 | Skorygowana marża EBITDA | 6.6 | 12 |
| 2025-11-12 | 2026-Q2 | Order Backlog | 809 (EUR in € millions) | 10 |
| 2025-11-12 | 2026-Q2 | Kapitał obrotowy netto | 409 (EUR in € millions) | 10 |
| 2025-11-12 | 2026-Q2 | Napływ zamówień | 1,111 (EUR in € millions) | 10 |
| 2025-11-12 | 2026-Q2 | Wskaźnik kapitału własnego | 24.4 | 10 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Aktywa ogółem | 2,174 (EUR € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Przychody z działalności zrównoważonej | € 6 million | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Waga wskaźników ESG | 20% | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Odnawialna linia kredytowa | 370 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | rentowność kapitału własnego | 0.9 (EUR percent) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | waga względnego TSR | 25% | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | udział R&D w przychodach | 8 percent | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | nakłady na R&D | 89 (EUR in € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | order backlog | 722 (EUR € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | poprawa przepływów operacyjnych | +26 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | waga kapitału obrotowego netto | 25% | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | kapitał obrotowy netto | 401 (EUR € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | marża zysku netto | 0.2 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | netto pozycja finansowa | 91 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | napływ zamówień grupy | 2,433 (EUR in € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | udział sprzedaży zagranicznej | 87.9 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | marża FCF | 2.2 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | wskaźnik kapitału własnego | 25.1 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | skorygowana EBITDA Technology Solutions | – 11 (in € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | skorygowana EBITDA Print Solutions | 74 (EUR in € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | skorygowana EBITDA Packaging Solutions | 100 (EUR in € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | marża skorygowanej EBITDA | 7.1 percent | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | marża skorygowanej EBITDA | 7.1 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | straty podatkowe do przeniesienia | 2134 (EUR millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | zastrzeżona gotówka | 55 (EUR millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | RTSR | 43% | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Wskaźnik R&D | 4.7 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Wartość bieżąca DBO | 977 (EUR millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Aktywa planu | 327 (EUR millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Przychody netto ze sprzedaży | 2,286 (EUR € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Wskaźnik NWC | 17.6 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Zobowiązania leasingowe długoterminowe | 42 (millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Zobowiązania leasingowe krótkoterminowe | 26 (millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | FCF | 27 (EUR € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Kapitał własny | 546 (EUR in € millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Średnia EBT | 66 (€ millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Marża EBITDA | 7.1% | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Waga marży EBIT | 30% | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Stopa dyskontowa Niemcy | 3.46 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Stopa dyskontowa zagranica | 3.68 | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Zobowiązania z tytułu umów | 254 (millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Gotówka i ekwiwalenty | 171 (EUR millions) | 8 |
| 2025-06-03 | FY2025 | Redukcja intensywności CO2 | 41% | 8 |
| – | 2025-Q3 | Order backlog | 903 (EUR millions) | 7 |
| – | 2025-Q3 | Wskaźnik kapitału własnego | 21.2 | 7 |
| – | 2025-Q3 | Kapitał własny | 469 (EUR millions) | 7 |
| – | 2025-Q3 | Marża EBITDA (Q3) | 4.4 | 7 |
| – | 2025-Q3 | Skorygowana marża EBITDA (Q3) | 9.2 | 7 |
| – | 2025-Q3 | Skorygowana marża EBITDA (9M) | 5.7 | 7 |
| 2024-11-13 | 2025-Q2 | Order backlog | 953 (EUR in € millions) | 6 |
| 2024-11-13 | 2025-Q2 | Kapitał obrotowy netto | 493 (EUR in € millions) | 6 |
| 2024-11-13 | 2025-Q2 | Wskaźnik kapitału własnego | 21.6 | 6 |
| 2024-11-13 | 2025-Q2 | Wskaźnik book-to-bill | 1.08 | 6 |
| 2024-11-13 | 2025-Q2 | Skorygowana marża EBITDA | 3.4 | 6 |
| – | 2025-Q1 | Order backlog | 923 (EUR € millions) | 5 |
| – | 2025-Q1 | Napływ zamówień | 701 (EUR € millions) | 5 |
| – | 2025-Q1 | Wskaźnik kapitału własnego | 22.7 | 5 |
| – | 2025-Q1 | Skorygowana marża EBITDA | – 2.3 | 5 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Wskaźnik kosztów materiałów do całkowitej wydajności operacyjnej | 44.0% | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | wskaźnik kosztów materiałów do całkowitej wydajności operacyjnej w roku poprzednim | 45.7% | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | przyszłe przychody z najmu w roku poprzednim | 12 (EUR millions) | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnej w roku poprzednim | 10 (EUR millions) | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | order backlog | 652 (EUR in € millions) | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | przyszłe przychody z najmu | 8 (EUR millions) | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnej | 12 (EUR millions) | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | wskaźnik kapitału własnego | 24.9 | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | marża skorygowanej EBITDA | 7.2 | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Zwrot z kapitału własnego | 7.4 (EUR percent) | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Koszty B+R | 104 (EUR € millions) | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | nakłady na B&R jako procent przychodów | 4.3 | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Zgłoszenia patentowe | 60 | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Order backlog | 652 (EUR € millions) | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Order backlog | declined significantly across the sector | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | kapitał obrotowy netto jako procent przychodów | 19.7 | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Kapitał obrotowy netto | 472 (EUR € millions) | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Kapitał obrotowy netto | 472 (EUR € millions) | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Udział sprzedaży zagranicznej | 87.0 | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Wskaźnik kapitału własnego | 25 | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Skorygowana marża EBITDA | 7.2 | 4 |
| 2024-06-05 | FY2024 | Aktywne patenty i zgłoszenia patentowe | 2,429 | 4 |
| – | 2024-Q3 | Order backlog | 786 (EUR in € millions) | 3 |
| – | 2024-Q3 | wskaźnik kapitału obrotowego netto do przychodów | 24.4 | 3 |
| – | 2024-Q3 | Wskaźnik kapitału własnego | 21.8 | 3 |
| – | 2024-Q3 | Skorygowana marża EBITDA | 8.0 | 3 |
| 2023-11-08 | 2024-Q2 | Order backlog | 886 (EUR in € millions) | 2 |
| 2023-11-08 | 2024-Q2 | kapitał obrotowy netto jako procent przychodów | 22.8 | 2 |
| 2023-11-08 | 2024-Q2 | Kapitał obrotowy netto | 549 (EUR in € millions) | 2 |
| 2023-11-08 | 2024-Q2 | Wskaźnik kapitału własnego | 26.0 | 2 |
| 2023-11-08 | 2024-Q2 | Wskaźnik book-to-bill (kwartał 2) | 1.08 | 2 |
| 2023-11-08 | 2024-Q2 | Skorygowana marża EBITDA (kwartał 2) | 10.7 | 2 |
| 2023-11-08 | 2024-Q2 | Skorygowana marża EBITDA (6M) | 9.2 | 2 |
| – | 2024-Q1 | Order backlog | 877 (EUR in € millions) | 1 |
| – | 2024-Q1 | wskaźnik kapitału obrotowego netto do przychodów | 22 | 1 |
| – | 2024-Q1 | Wskaźnik kapitału własnego | 23.2 | 1 |
| – | 2024-Q1 | Wskaźnik book-to-bill | 1.1 | 1 |
Rozwój#
Skrócone podsumowanie każdego okresu sprawozdawczego w formie tekstu ciągłego: co zmieniło się operacyjnie, jakie czynniki wskazuje kierownictwo, jak rozwinęły się wyniki i przepływy pieniężne. Metodologia
FY2027
Heidelberger Druckmaschinen AG rozpoczęła rok obrotowy 2026/2027 z przychodami w pierwszym kwartale wynoszącymi 466 mln EUR, stratą operacyjną w wysokości 19 mln EUR oraz wynikiem netto -11 mln EUR, gdyż sprzedaż ukształtowała się poniżej poziomu z analogicznego okresu roku ubiegłego z powodu niższych wolumenów (116, 13). Skorygowana marża EBITDA skurczyła się do 0,2 procenta z 4,4 procenta w kwartale roku ubiegłego, co było spowodowane niższym wolumenem sprzedaży (13). Wolne przepływy pieniężne wyniosły -55 mln EUR w ciągu pierwszych trzech miesięcy, a zadłużenie netto wyniosło 39 mln EUR na dzień 30 czerwca 2026 r. (116). Na froncie strategicznym spółka przejęła globalne usługi serwisowe i działalność w zakresie części zamiennych grupy manroland sheetfed, uzgodniła przejęcie produkcji maszyn i systemów POLAR oraz uruchomiła joint venture ONBERG dla HD Advanced Technologies, przy czym dwa pierwsze działania weszły w życie 1 lipca 2026 r. (13). Zarząd potwierdził prognozę na cały rok, wspieraną przez portfel zamówień, który wzrósł do 762 mln EUR na koniec kwartału (13).
FY2026
W roku obrotowym 2025/2026 Heidelberger Druckmaschinen AG wygenerowała przychody w wysokości 2 293 mln, nieznacznie powyżej 2 280 mln EUR z roku ubiegłego, przy wzroście w regionach EMEA i Ameryk skompensowanym spadkiem w regionie Azji i Pacyfiku 12. Wynik operacyjny wyniósł 67 mln za cały rok, natomiast skorygowana marża EBITDA na poziomie 6,6 procenta ukształtowała się poniżej zakładanego przedziału do 8 procent, na co wpłynęły niekorzystne kursy walut oraz niepewne warunki makroekonomiczne 11 12. Zamówienia napływające spadły do 2 246 mln EUR z 2 433 mln EUR (po korekcie walutowej: 2 317 mln EUR), co odzwierciedla osłabienie nastrojów inwestycyjnych oraz brak efektu targów drupa z roku ubiegłego 12. Grupa zakończyła reorganizację strukturalną na trzy segmenty zorientowane produktowo, Print & Packaging Equipment, Digital Solutions & Lifecycle oraz HEIDELBERG Technology, ze skutkiem od 1 kwietnia 2025 r. i powołała joint venture ONBERG z Ondas Autonomous Systems w zakresie systemów obrony dronowej 12. Wolne przepływy pieniężne za cały rok były ujemne i wyniosły 18 mln, natomiast pozycja finansowa netto pozostała dodatnia i wyniosła 40 mln na koniec roku 12.
FY2025
Heidelberger Druckmaschinen AG odnotowała sprzedaż netto w wysokości 2 280 mln w roku FY2025, co oznacza spadek o 5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim; pierwsza połowa roku była silnie obciążona wstrzymaniem się klientów z zakupami przed targami drupa, które odbyły się w maju i czerwcu 2024 roku 8. Napływ zamówień wzrósł o 6 procent do 2 433 mln euro, wspierany przez targi drupa i nowe innowacje produktowe, a zaległość zamówień na koniec roku zwiększyła się o 11 procent do 722 mln euro, zapewniając widoczność na przyszłość 8. Skorygowana marża EBITDA utrzymała się na poziomie 7,1 procent pomimo niższych przychodów, dzięki dyscyplinie kosztowej i środkom efektywnościowym, które skompensowały niedobór wolumenu 8. Operacyjne przepływy pieniężne poprawiły się o 26 procent do 113 mln, a pozycja finansowa netto osiągnęła poziom dodatniej gotówki netto w wysokości 91 mln 8. Spółka uruchomiła program strukturalnej redukcji kosztów ukierunkowany na ponad 450 stanowisk w głównym zakładzie w Wiesloch-Walldorf oraz około 150 stanowisk w innych niemieckich obiektach, a także zawarła strategiczne partnerstwo z Canon w zakresie cyfrowego druku komercyjnego 8.
FY2024
Heidelberger Druckmaschinen AG odnotowała sprzedaż netto w roku FY2023/2024 w wysokości 2 395 mln, co oznacza spadek o 2 % rok do roku, gdyż niższe przychody z maszyn, materiałów eksploatacyjnych i Wallbox przeważyły nad wzrostem przychodów z usług 4. Segment Packaging Solutions zwiększył swój udział w przychodach Grupy do 52 % przy wzroście o 7 % rok do roku, natomiast łączny napływ zamówień w ciągu roku obrotowego spadł o 6 % do 2 288 mln euro, a zaległość zamówień obniżyła się o 23 % do 652 mln euro 4. Pomimo niekorzystnych warunków przychodowych skorygowana marża EBITDA pozostała stabilna na poziomie 7,2 %, wspierana przez program tworzenia wartości Unboxing Value i optymalizację zapasów; raportowany zysk netto obniżył się jednak do 39 mln z 91 mln euro w roku poprzednim, odzwierciedlając wyższe koszty odsetkowe i podatkowe 4. Operacyjne przepływy pieniężne poprawiły się istotnie do 90 mln euro z 33 mln euro w roku poprzednim, a pozycja finansowa netto wzmocniła się do 77 mln na plusie na koniec roku 4. Dr Ludwin Monz ustąpił ze stanowiska Prezesa Zarządu z dniem 30 czerwca 2024 roku; następcą na stanowisku Przewodniczącego Zarządu od 1 lipca 2024 roku został Jürgen Otto; spółka prognozuje sprzedaż netto w roku FY2024/2025 na poziomie roku poprzedniego 4.
Słowniczek#
- Przychody: Przychody z umów z klientami po pomniejszeniach, tak jak wykazuje je sama spółka; nie produkcja całkowita, przychody brutto, GMV ani napływ zamówień.
- Zysk operacyjny: Operacyjna pozycja rachunku zysków i strat, czyli zysk operacyjny; EBIT tylko jako oznaczone zastępstwo, nigdy zysk przed opodatkowaniem ani zysk zwyczajny.
- EBITDA (adj.): Skorygowana EBITDA, dosłownie i zdefiniowana przez spółkę (non-GAAP), nigdy wyliczona.
- Zysk netto: Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, po działalności zaniechanej; bez udziałów mniejszości i bez całkowitych dochodów.
- EPS: Rozwodniony EPS przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej; wartość opublikowana zawsze ma pierwszeństwo przed wyliczoną, wartości wyliczone są oznaczone.
- FCF: FCF = przepływy operacyjne minus Capex na rzeczowe aktywa trwałe; własna wartość FCF spółki jest pokazywana osobno.
- Przepływy op.: Przepływy operacyjne zgodnie z publikacją; spółki MSSF mogą ujmować zapłacone odsetki w przepływach finansowych, więc porównywalność bywa ograniczona.
- Gotówka: Gotówka i jej ekwiwalenty, bez papierów wartościowych, chyba że spółka ujmuje je w tej pozycji.
- Dług netto: Dług netto = zadłużenie finansowe bez zobowiązań leasingowych minus gotówka na ten sam dzień; własna pozycja netto spółki może się różnić.
- *: wyliczone, wzór w dymku
- ≈: wyliczone, przybliżenie
- ~: niepewne; wartość pozostaje widoczna, oceny jej nie używają
- °: poprawione przez zapytanie do dokumentu lub skorygowane na podstawie dowodu
- EBIT: EBIT jako zastępstwo: rachunek wyników nie zawiera pozycji operacyjnej
- basic: podstawowy EPS jako zastępstwo, gdy brak rozwodnionego
Źródła: raporty kwartalne, raporty roczne i dokumenty relacji inwestorskich#
Wszystkie dokumenty źródłowe, z których NadirAlpha zbudował ten raport, z typem (raport kwartalny, półroczny, roczny, komunikat o wynikach), datą publikacji i bezpośrednim linkiem do zgłoszenia (EDINET/SEC/IR). Metodologia
| # | Typ dokumentu | Opublikowano | Link |
|---|---|---|---|
| #1 / #101 | IR-Quarter raport kwartalny | – | Otwórz |
| #3 / #103 | IR-Quarter raport kwartalny | – | Otwórz |
| #4 / #104 | IR-Report raport | – | Otwórz |
| #5 / #106 | IR-Quarter raport kwartalny | – | Otwórz |
| #7 / #108 | IR-Quarter raport kwartalny | – | Otwórz |
| #2 / #102 | IR-Quarter raport kwartalny | 2023-11-08 | Otwórz |
| #6 / #107 | IR-Quarter raport kwartalny | 2024-11-13 | Otwórz |
| #8 / #109 | IR-Report raport | 2025-06-03 | Otwórz |
| #10 / #112 | IR-Quarter raport kwartalny | 2025-11-12 | Otwórz |
| #12 / #114 | IR-Report raport | 2026-06-02 | Otwórz |
| #9 / #111 | IR-Quarter raport kwartalny | 2026-10-07 | Otwórz |
| #11 / #113 | IR-Quarter raport kwartalny | 2026-10-07 | Otwórz |
| #13 / #116 | IR-Quarter raport kwartalny | 2026-10-07 | Otwórz |
FAQ#
Gdzie mogę znaleźć oficjalne dokumenty Investor Relations spółki Heidelberger Druckmaschinen AG?
NadirAlpha podaje w rozdziale źródeł linki do wszystkich 26 wykorzystanych dokumentów oryginalnych (Dokumenty IR): raport kwartalny, raport, każdy z typem, datą publikacji i bezpośrednim odnośnikiem; każda liczba w raporcie ma numer źródła.