Akcje Verbio VBK.DE
Akcje Verbio (VBK.DE): Wyniki kwartalne i roczne od 2023 z raport kwartalny i dokumentów IR: przychody, wynik, bilans, przepływy pieniężne i guidance zarządu, każda liczba ze źródłem. Stan na 09/2026, raportowanie kwartalne. Analiza akcji od NadirAlpha. Przychody Q4 RO2026 (Kwi do Cze 2026): 532 mln EUR (+23 % r/r). Najnowszy odczyt: Zysk netto stał się dodatni, Free cash flow na plusie, Zmiana strategiczna.
Raport generowany przez AI · nie stanowi porady inwestycyjnej · dane wyodrębnione automatycznie; prosimy weryfikować z podlinkowanym oryginałem więcej
Model biznesowy#
Czym zajmuje się spółka i w jaki sposób zarabia; opracowane redakcyjnie przez AI wyłącznie na podstawie oryginalnych raportów spółki, bez własnej oceny. Metodologia
Verbio SE jest niemiecką firmą zajmującą się energią odnawialną, specjalizującą się w produkcji biopaliw i biogazu. Jej podstawowe produkty to biodiesel, bioetanol i biometan, wytwarzane z rolniczych surowców w zakładach w Niemczech (m.in. w Zörbig, Schwedt i Pinnow) oraz w Ameryce Północnej (Nevada, Iowa). Przychody generowane są ze sprzedaży paliw oraz certyfikatów kwot gazów cieplarnianych (THG) w ramach europejskich i niemieckich regulacji.
Aktualny stan#
Podsumowanie ostatniego okresu sprawozdawczego: kluczowe wskaźniki, czynniki wzrostu i wypowiedzi zarządu; opracowane redakcyjnie na podstawie aktualnego raportu oryginalnego, każda liczba potwierdzona numerem źródłowym. Metodologia
Ocena NadirAlpha, stan na Q4 RO2026 (Kwi do Cze 2026).
Kurs i wykres#
Interaktywny wykres kursowy (TradingView) oraz przebieg kluczowych wskaźników z tabel głównych. Metodologia
Dzienne świece z markerami newsów i wyników. Ładuje się dopiero po kliknięciu.
Czynniki kursowe#
Czynniki, które sama spółka wskazuje jako istotne dla swojego rozwoju biznesowego (na podstawie materiałów IR); odtworzone neutralnie, bez prognoz kursowych i bez własnej oceny. Metodologia
Wynik operacyjny Grupy poprawił się z -94 mln EUR do 69,9 mln EUR, a wynik netto z -97,4 mln EUR do 41,6 mln EUR w ostatnich kwartałach, przy czym najnowsze wskaźniki zmian sygnalizują przyspieszenie wzrostu, poprawę rentowności i podwyższenie prognoz 21.
Największa pozycja przychodowa wynosząca 951,0 mln EUR w FY2026 i największy pojedynczy składnik sprzedaży Grupy, wspierający odbudowę wyników 21.
Przychody w wysokości 897,4 mln EUR w FY2026, zbliżone do biodiesla i drugi filar sprzedaży Grupy 21.
Pierwsza na świecie instalacja etanolizy na dużą skalę w Bitterfeld jest zaplanowana na 2026-H2 -- nowa linia odnawialnych chemikaliów nadal w fazie budowy, nieprzyczynająca się jeszcze do przychodów 21.
Zakład produkcji katalizatorów XiMo w Gödöllő (Węgry) oraz instalacja skraplania biometanu w Zörbig zostały obie uruchomione w 2026-06, dodając nowe własne moce produkcyjne 21.
Konwersja South Bend do połączonej biorafinerii bioetanolowo-biometanowej oraz lokalizacja w Nevada pozostają w planach, a postępy mają nadal charakter prospektywny 11.
Zadłużenie netto obniżyło się z 212,7 mln EUR do 96 mln EUR, przy wolnych przepływach pieniężnych na poziomie 47,9 mln EUR w ostatnim kwartale 21.
trend sektorowy: Popyt na biopaliwa i zrealizowane marże rosły przez cały rok obrotowy FY2026, gdy wynik operacyjny Grupy powrócił do zysku, a wskaźniki zmian sygnalizują przyspieszenie wzrostu -- planowana transpozycja RED III do prawa niemieckiego od 2026-01-01 jest wskazywana jako czynnik stymulujący po stronie popytu 21 17.
Oś czasu wydarzeń#
Ta oś czasu gromadzi istotne zdarzenia z oryginalnych raportów: zmiany guidance, sygnały przychodowe i marżowe, zwroty strategiczne, komunikaty o produktach i M&A. Metodologia
2026 · 19 zdarzeń
FY2026 · Lip 2025 do Cze 2026
Roczny wynik netto odwrócił się ze straty w wysokości 137,9 mln EUR w FY2025 do zysku; EBITDA wzrosła do 193,9 mln EUR z 14,2 mln EUR 21
Wolne przepływy pieniężne za FY2026 osiągnęły 78,4 mln, ponieważ operacyjne przepływy pieniężne wzrosły do 164,6 mln z 13,9 mln EUR, podczas gdy nakłady inwestycyjne spadły do 86,2 mln z 125,0 mln EUR 21
Uruchomiono rozruch pierwszego na świecie zakładu etenolizacji na dużą skalę w Bitterfeld; zakład produkcji katalizatorów XiMo na Węgrzech również wszedł w fazę rozruchu 21
Wynik netto stał się dodatni po raz pierwszy po 1 ujemnym roku obrotowym (-137,9 do +63,9 mln EUR). 124
Wolne przepływy pieniężne stały się dodatnie po raz pierwszy po 1 ujemnym roku obrotowym (-176,8 do +78,4 mln EUR). 124
2026-Q3 · Sty do Mar 2026
EBITDA za 9M osiągnęła 105,7 mln EUR, co stanowi poprawę o 83,3 mln EUR z 22,4 mln EUR w analogicznym okresie roku poprzedniego 19
Przychody za 9 miesięcy wzrosły o 17 % do EUR 1 340,7 Mio z EUR 1 146,5 Mio, wspierane przez odbudowę kwot THG oraz wyższe ceny absatz w segmencie Bioethanol/Biomethan 19
Oczekiwania dotyczące EBITDA za pełny rok zostały podniesione do górnego przedziału zakresu EUR 100-140 Mio; oczekiwania dotyczące zadłużenia netto na koniec roku obniżono do poniżej EUR 140 Mio 19
2026-Q2 · Paź do Gru 2025
EBITDA za H1 poprawiła się do EUR 45,5 Mio z EUR 14,3 Mio w roku poprzednim; strata segmentu Bioethanol/Biomethan zmniejszyła się z EUR -36,9 Mio do EUR -3,7 Mio, napędzana odbudową rynku kwot THG 18
Zysk netto stał się dodatni po raz pierwszy po 5 ujemnych okresach (-4,0 do +3,4 mln EUR). 122
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 52,9 mln EUR wobec 12,3 mln EUR w 2025-Q2 (×4,3). 122
Skumulowane przychody za H1 wzrosły o 19 % do 893,7 mln EUR, przy wsparciu wyższych wolumenów produkcji i sprzedaży oraz odbudowującego się popytu na kwoty THG 18
Prognoza EBITDA na cały rok została sprecyzowana w kierunku górnego końca oczekiwanego przedziału 18
Strata netto za pełny rok w wysokości 137,9 mln EUR milionów EUR wobec zysku EUR 19,9 miliona w roku poprzednim, w istotnym stopniu spowodowana pełnym odpisem w wysokości EUR 65,6 miliona na instalacji biometanu ze słomy w Nevadzie 17
EBITDA spadła gwałtownie do 14,2 miliona EUR z EUR 121,6 miliona w roku poprzednim, spowodowane niższymi marżami w segmencie Bioethanol/Biomethan, który odnotował ujemną EBITDA segmentu w wysokości EUR -77,2 miliona 17
Prognoza EBITDA na FY2025/2026 zakłada wysoki dwucyfrowy poziom w milionach EUR, znacznie powyżej roku poprzedniego 17
2026-Q1 · Lip do Wrz 2025
EBITDA za Q1 poprawiła się o EUR 22,0 Mio rok do roku do EUR 15,4 Mio, odrabiając straty po EUR -6,6 Mio w Q1 RO2025; segment Biodiesel wniósł EUR 22,6 Mio 20
Przychody za Q1 wzrosły o 22,4 % do 438,2 Mio, napędzane wyższą produkcją i wolumenem sprzedaży w obu segmentach 20
Oczekuje się, że EBITDA za pełny rok znajdzie się w wysokich dwucyfrowych milionach euro 20
2025 · 8 zdarzeń
2025-Q4 · Kwi do Cze 2025
Wzrost przychodów przyspieszył do +27,5 % rok do roku (poprzedni okres -3,5 %). 123
2025-Q2 · Paź do Gru 2024
Przychody za H1 2024/2025 spadły o 17 % do EUR 751,6 miliona pomimo wyższej produkcji i wolumenów sprzedaży 13
Marża brutto spadła o 33 % do EUR 116,7 miliona z EUR 174,9 miliona w analogicznym okresie H1 roku poprzedniego 13
Prognoza EBITDA obniżona 15 stycznia 2025 do środkowego zakresu dwucyfrowych milionów EUR, z powołaniem się na techniczne problemy jakościowe w zakładzie w Nevadzie oraz niższe niż planowano ceny kwot THG 13
Wynik operacyjny zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (13,5 do 5,6 mln EUR, -59 %). 122
2025-Q1 · Lip do Wrz 2024
Segment Bioethanol/Biomethan odnotował stratę operacyjną z EBIT segmentu wynoszącym EUR -33,7 miliona (rok poprzedni: zysk EUR 56,4 miliona), spowodowaną kosztami rozruchu oraz niższymi cenami w działalności w USA 11
Roczne przychody spadły o około 16 procent do 987,5 mln EUR milionów EUR (rok poprzedni: EUR 1 968 milionów), spowodowane niższymi cenami sprzedaży biodiesla i bioetanolu 11
Oddano do użytku połączony zakład produkcji bioetanolu i biometanu w Nevadzie, USA; pierwszy zakład przemysłowy tego rodzaju w Ameryce Północnej, z około 30 procentami kosztów inwestycji pokrytymi dotacjami w ramach Inflation Reduction Act 11
2024 · 16 zdarzeń
FY2024 · Lip 2023 do Cze 2024
Zysk netto spadł o ponad połowę rok do roku (132,2 do 20,1 mln EUR, -85 %). 120
2024-Q4 · Kwi do Cze 2024
Wzrost przychodów wyhamował do -24,0 % rok do roku (poprzedni okres -7,8 %). 120
2024-Q3 · Sty do Mar 2024
Przychody za 9 miesięcy spadły o 13 % do EUR 1 318,1 miliona (rok poprzedni: EUR 1 521,3 miliona), głównie z powodu niższych poziomów cen sprzedaży produktów podstawowych 9
EBITDA za 9 miesięcy spadła o 62 % do EUR 82,1 miliona (rok poprzedni: EUR 213,5 miliona), odzwierciedlając utrzymującą się presję cenową we wszystkich segmentach biopaliw 9
2024-Q2 · Paź do Gru 2023
Zadłużenie netto w wysokości 13,7 mln EUR milionów EUR na dzień 31 grudnia 2023 r. w porównaniu z gotówką netto EUR 57,4 miliona na dzień 30 czerwca 2023 r., ponieważ inwestycje wzrostowe przewyższyły generowanie gotówki operacyjnej 7
Wynik operacyjny zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (39,2 do 13,5 mln EUR, -66 %). 110
Zysk netto zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (25,2 do 0,8 mln EUR, -97 %). 110
Przychody z bioetanolu wzrosły o +19,0 % do 328,5 mln EUR w 2024-Q2 (78 % przychodów grupy), podczas gdy przychody grupy zmieniły się o -13,3 %. 7
Prognoza EBITDA na FY2023/2024 została obniżona do 120-150 mln EUR z 200-250 mln EUR, ze skutkiem od 15 stycznia 2024 r. 7
EBITDA za rok obrotowy spadła do EUR 240,3 miliona (z EUR 503,3 miliona w roku poprzednim); EBITDA segmentu Biodiesel spadła z EUR 298,3 miliona do EUR 152,7 miliona, a EBITDA segmentu Bioethanol z EUR 202,3 miliona do EUR 84,3 miliona, co przypisano ogromnym importom biodiesla z Chin 6
Marża brutto za pełny rok skurczyła się z EUR 617,2 miliona do EUR 372,9 miliona z powodu wysokich kosztów surowców w stosunku do spadających cen sprzedaży 6
Przejęto South Bend Ethanol LLC (cena nabycia 69 903 tys. EUR, ze skutkiem od 1 maja 2023 r.); biorefineria w Nevadzie (Strategic Biofuels Enterprises) osiągnęła etap rozruchu; budowa zakładu etanolizy w Bitterfeld oraz fabryki katalizatorów na Węgrzech została rozpoczęta 6
2024-Q1 · Lip do Wrz 2023
Przychody za Q1 spadły o 21 % do 488,1 mln EUR milionów EUR w porównaniu z EUR 592,2 miliona w Q1 roku poprzedniego 5
EBITDA za Q1 wyniosło 48,8 mln EUR, znacznie poniżej 121,4 mln EUR w analogicznym okresie roku poprzedniego 5
Wynik operacyjny zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (111,9 do 36,8 mln EUR, -67 %). 115
Zysk netto zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (76,9 do 21,8 mln EUR, -72 %). 115
Wskaźniki kluczowe (mln €)#
Kluczowe wskaźniki finansowe spółki w trzech ujęciach, jedno pod drugim: lata obrotowe (tak jak raportowane; w przypadku korekt/restatements tabela pokazuje najnowszą wersję zgłoszenia, oznaczoną), półrocza (podstawa 6-miesięczna, H2 = samo drugie półrocze) oraz kwartały (podstawa 3-miesięczna, nie skumulowane). Wszystkie wartości są ekstrahowane automatycznie z dokumentów zgłoszeniowych; błędy są możliwe; decyzyjnie istotne liczby należy samodzielnie zweryfikować, klikając w powiązany oryginał. Metodologia
Wszystkie informacje służą wyłącznie wsparciu Państwa własnej decyzji inwestycyjnej i nie stanowią rekomendacji; wiążące są oryginalne raporty spółki.
Lata obrotowe
| Okres | Kwartał kalendarzowy | Przychody | Zysk operacyjny | Zysk netto | EPS (€) | Przepływy op. | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | Q3/2025–Q2/2026 | 1 872,7° | 128,2° | 63,9° | – | 164,6 | 124 |
| FY2025 | Q3/2024–Q2/2025 | 1 579,8 | 76,1~EBIT | -137,9 | -2,17 | 25,2~ | 15 |
| FY2024 | Q3/2023–Q2/2024 | 987,5~ | 69,6EBIT | 20,1 | 0,31 | 63~ | 17 |
Kwartały
| Okres | Kwartał kalendarzowy | Opublikowano | Przychody | Zysk operacyjny | Zysk netto | EPS (€) | FCF | Gotówka | Dług netto | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-Q4* | Q2/2026 | 2026-09-24 | 532 | 69,9 | 41,6 | 0,64*≈ | 47,9 | 90,3 | 96~ | 21 |
| 2026-Q3* | Q1/2026 | 2026-05-13 | 447,1 | 44,2EBIT | 22,9 | 0,36 | 46 | 54,9 | 121,1~ | 122 |
| 2026-Q2* | Q4/2025 | 2026-02-11 | 455,4 | 14~EBIT | 3,4 | 0,05 | 20,5 | 86,4 | 173,6~ | 18 |
| 2026-Q1* | Q3/2025 | 2025-11-12 | 438,2 | 0,1 | -4 | -0,06 | -36 | 52,2 | 43,2~ | 20 |
| 2025-Q4* | Q2/2025 | 2025-11-12 | 433,4 | -94~EBIT | -97,4 | -1,53 | – | 26,1~ | 212,7~ | 123 |
| 2025-Q3* | Q1/2025 | 2025-11-12 | 394,9 | -8,3EBIT | -14,1 | -0,22 | – | 72,7 | 154,1~ | 20 |
| 2025-Q2* | Q4/2024 | 2025-02-11 | 393,6 | 5,6EBIT | -3,5 | -0,05 | -16,5 | 100,5 | 96,9~ | 13 |
| 2025-Q1* | Q3/2024 | 2025-11-12 | 358 | -21,5EBIT | -22,9 | -0,36 | -39,2 | 96,9 | 0,1~ | 20 |
| 2024-Q4* | Q2/2024 | 2024-09-26 | 339,9 | 24,9 | 8,4 | 0,13*≈ | -56,2 | 54,9~ | 110,6~ | 121 |
| 2024-Q3* | Q1/2024 | 2024-05-14 | 409,2 | -5,6EBIT | -10,9 | -0,18 | -14,8 | 111,2~ | 55~ | 110 |
| 2024-Q2* | Q4/2023 | 2024-02-07 | 420,8 | 13,5EBIT | 0,8 | 0,02 | -20,1 | 142,5 | 13,7~ | 108 |
| 2024-Q1* | Q3/2023 | 2023-11-09 | 488,1 | 36,8EBIT | 21,8 | 0,34 | -25,4 | 121,5~ | 0~ | 5 |
Bilans i przepływy pieniężne (mln €)#
Bilansowe wartości punktowe (np. Wszystkie wartości są ekstrahowane automatycznie z dokumentów zgłoszeniowych; błędy są możliwe; decyzyjnie istotne liczby należy samodzielnie zweryfikować, klikając w powiązany oryginał. Metodologia
Lata obrotowe
| Okres | Kwartał kalendarzowy | Opublikowano | Gotówka | Zadłużenie | Dług netto | Przepływy op. | Capex | FCF | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | Q3/2025–Q2/2026 | 2026-09-24 | 90,3 | 186,3 | 96~ | 164,6 | 86,2 | 78,4 | 124 |
| FY2025 | Q3/2024–Q2/2025 | 2025-09-25 | 26,1~ | 238,8~ | 212,7~ | 25,2~ | 131,8 | -106,6~ | 15 |
| FY2024 | Q3/2023–Q2/2024 | 2024-09-26 | 54,9~ | 165,5~ | 110,6~ | 63~ | 179,5 | -116,5~ | 17 |
Kwartały
| Okres | Kwartał kalendarzowy | Opublikowano | Gotówka | Zadłużenie | Dług netto | Przepływy op. | Capex | FCF | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-Q4 | Q2/2026 | 2026-09-24 | 90,3 | 186,3 | 96~ | 68,2 | 20,3 | 47,9 | 21 |
| 2026-Q3 | Q1/2026 | 2026-05-13 | 54,9 | 175,9 | 121,1~ | 60,8 | 14,8 | 46 | 122 |
| 2026-Q2 | Q4/2025 | 2026-02-11 | 86,4 | 260 | 173,6~ | 52,9 | 32,4 | 20,5 | 18 |
| 2026-Q1 | Q3/2025 | 2025-11-12 | 52,2 | 95,4~ | 43,2~ | -17,3 | 18,7 | -36 | 20 |
| 2025-Q4 | Q2/2025 | 2025-11-12 | 26,1~ | 238,8~ | 212,7~ | 36,7 | – | – | 123 |
| 2025-Q3 | Q1/2025 | 2025-11-12 | 72,7 | – | 154,1~ | -17,7 | – | – | 20 |
| 2025-Q2 | Q4/2024 | 2025-02-11 | 100,5 | 197,4 | 96,9~ | 12,3 | 28,8 | -16,5 | 13 |
| 2025-Q1 | Q3/2024 | 2025-11-12 | 96,9 | – | 0,1~ | -6,1 | 33,1 | -39,2 | 20 |
| 2024-Q4 | Q2/2024 | 2024-09-26 | 54,9~ | 165,5~ | 110,6~ | -5,9 | 50,3 | -56,2 | 121 |
| 2024-Q3 | Q1/2024 | 2024-05-14 | 111,2~ | – | 55~ | 15,5 | 30,3 | -14,8 | 110 |
| 2024-Q2 | Q4/2023 | 2024-02-07 | 142,5 | 156,2 | 13,7~ | 34,1 | 54,2 | -20,1 | 108 |
| 2024-Q1 | Q3/2023 | 2023-11-09 | 121,5~ | – | 0~ | 19,3 | 44,7 | -25,4 | 5 |
Przychody według typu (stan na 2026-Q4 · mln EUR · 3/5)#
Podział przychodów według segmentów lub typów produktów, dokładnie tak jak raportuje to sama spółka. Metodologia
| Segment | Od | Okres | Podstawa | Przychody | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| Bioetanol/Biometan | FY2023 | FY2026 | 12M? | 897,4 | 21 |
| Biodiesel | 2022-Q3 | FY2026 | 12M? | 951 | 21 |
| Pozostałe | 2022-Q3 | FY2026 | 12M? | 24,3 | 21 |
| Bioetanol | FY2022 | 2024-Q2 | 6M | 328,5 | 7 |
| Bioetanol (w tym biometan) | 2022-Q3 | 2024-Q1 | 3M | 162 | 5 |
Produkty i M&A (11/40 aktywne+aktualne)#
Komunikaty dotyczące produktów pochodzące z raportów; wprowadzenia na rynek, zatwierdzenia, partnerstwa; z datą pierwszej wzmianki i źródłem. Metodologia
| Produkt / linia | Od | Status | Źródło |
|---|---|---|---|
| Pierwsza na świecie instalacja eterolizy w skali przemysłowej w Bitterfeld | 2026-12 | Planowane | 21 |
| Zakład produkcji katalizatorów XiMo w Gödöllő (Węgry) | 2026-06 | Wprowadzono | 21 |
| Instalacja skraplania biometanu w Zörbig | 2026-06 | Wprowadzono | 21 |
| Wdrożenie RED III do prawa niemieckiego | 2026-01 | Planowane | 17 |
| Rozbudowa infrastruktury stacji tankowania BioLNG i BioCNG | 2026 | Planowane | 21 |
| Konwersja South Bend na biorafinerię (bioprodukcja etanolu i biometanu) | 2025 | Planowane | 17 |
| Przebudowa South Bend (Indiana, USA) na kombinowany zakład etanol-biometan | 2025 | Planowane | 17 |
| Instalacja etenolityczna do produkcji odnawialnych chemikaliów | 2025 | Planowane | 17 |
| Instalacja etenolityczna produkcja katalizatorów (Węgry) | 2025 | Planowane | 17 |
| Instalacja skraplania biometanu (2x) | 2024 | Planowane | 17 |
| Rozbudowa infrastruktury stacji paliw w Niemczech | 2024 | Planowane | 17 |
| Instalacja etenolityczna Bitterfeld (2x) | 2025 | Planowane | 21 |
| Zakład produkcji katalizatorów (XiMo) | 2024-12 | Planowane | 11 |
| VerbioChem chemia specjalistyczna rozwój produktów | 2024 | Planowane | 11 |
| Konwersja zakładu SBE na biorafinerię z produkcją bioetanolu i biometanu | 2024 | Planowane | 11 |
| Przebudowa South Bend na kombinowany zakład etanolu i biometanu | 2024 | Planowane | 11 |
| Zakład bioetanol/biometan Nevada | 2024 | Wprowadzono | 11 |
| Instalacja etenolityczna (2x) | 2024 | Planowane | 11 |
| Rozbudowa mocy produkcyjnych zaawansowanego biodiesla | 2024 | Planowane | 11 |
| Instalacja biometanowa Nevada (6x) | 2024 | Wprowadzono | 6 |
| Przekształcenie VERBIO Vereinigte BioEnergie AG w Verbio SE | 2023-11 | Wprowadzono | 7 |
| Konwersja South Bend na kombinowany zakład bioetanol-biometan | 2023-09 | Planowane | 1 |
| Projekty wzrostowe USA | 2023 | Planowane | 5 |
| Przekształcenie VERBIO AG w Verbio SE (Societas Europaea) | 2023 | Planowane | 6 |
| Zmiana nazwy VERBIO Schkopau GmbH na VERBIO Chem GmbH | 2023 | Wprowadzono | 7 |
| Demonstracyjna instalacja proteinowa | 2023 | Wprowadzono | 11 |
| Rozwój produktów ubocznych (wysokowartościowe proteiny, chemikalia specjalistyczne) | 2023 | Planowane | 6 |
| Fabryka katalizatorów Węgry | 2023 | Planowane | 6 |
| Założenie Verbio Werbkowice | 2023 | Wprowadzono | 7 |
| Założenie Verbio International AG (Szwajcaria) | 2023 | Wprowadzono | 7 |
| Rozbudowa infrastruktury stacji CNG/LNG | 2023 | Wprowadzono | 11 |
| Lokalizacja biorafinerii Nevada USA (2×) | 2023 | Planowane | 6 |
| Biorafineria Nevada, Iowa | 2023 | Planowane | 6 |
| Infrastruktura stacji biometanowych Niemcy | 2023 | Planowane | 6 |
| Instalacje produkcji biometanu na bazie słomy i wywaru | 2023 | Planowane | 6 |
| Rozbudowa zdolności produkcyjnych biometanu Niemcy | 2023 | Planowane | 5 |
| Rozbudowa zdolności produkcyjnych biodiesla (2×) | 2023 | Planowane | 5 |
| Stacje BioLNG Niemcy | 2023 | Wprowadzono | 6 |
| Stacje BioCNG i BioLNG w Indiach | 2023 | Planowane | 6 |
| Technikum Bitterfeld dla instalacji badawczych | 2022 | Wprowadzono | 6 |
M&A (9)#
Wszystkie zarejestrowane przejęcia (zakupy) i zbycia/wyjścia z datą, krótkim opisem i źródłem; celowo obejmuje również mniejsze transakcje, które często pomijane są w podsumowaniach. Metodologia
Przejęcia
| Transakcja / udział | Data | Typ | Źródło |
|---|---|---|---|
| Nabycie udziałów w Verbio Agrar GmbH | 2025-06 | Sfinalizowano | 17 |
| Dotacje inwestycyjne z Inflation Reduction Act (IRA) | 2024 | Sfinalizowano | 17 |
| South Bend Ethanol Expansion (2×) | 2023-05 | Sfinalizowano | 11 |
| Instalacja SBE w Nevada | 2023-05 | Sfinalizowano | 11 |
| Nabycie instalacji etanolowej South Bend | 2023-05 | Sfinalizowano | 9 |
| Przejęcie zakładu South Bend (USA) | 2023-05 | Sfinalizowano | 7 |
| Zakład bioetanolu South Bend, Indiana | 2023 | Sfinalizowano | 6 |
| Przejęcie SBE (Strategic Biofuels Enterprises) | 2022-12 | Sfinalizowano | 6 |
Dezinwestycje / wyjścia
| Transakcja / udział | Data | Typ | Źródło |
|---|---|---|---|
| Likwidacja stacji LNG/CNG | 2025 | Zbyte | 17 |
Ryzyka (26 od raportu rocznego z 2026-09-24, 205 łącznie zarejestrowanych)#
Czynniki ryzyka, które spółka sama wymienia w swoich raportach, połączone według tematu w kolejnych okresach, z kategorią, pierwszą i ostatnią wzmianką oraz źródłem. Metodologia
| Ryzyko | Kategoria | Pierwsza wzmianka | Ostatnia wzmianka |
|---|---|---|---|
| Rynek kwotowy THG znacznie obciążony przez wątpliwe certyfikacje | Finanse | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Niskie stany wód na Renie utrudniają fizyczne wypełnianie zobowiązań kwotowych i zwiększają ich koszty | Makro | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Zakłady Nevada i South Bend mogą nie posiadać wartości użytkowej | Prawo | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Zmiana celów ochrony klimatu i BioNachV może mieć istotny wpływ | Regulacje | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Zniesienie podwójnego zaliczania zaawansowanych biopaliw oraz reforma ochrony uzasadnionego zaufania zwiększają wymagania jakościowe | Regulacje | FY2025 2025-09-25 17 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Renewable Fuel Standard (RFS) w USA został dalej rozwinięty | Regulacje | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Renewable Volume Obligations (RVOs) oraz Small Refinery Exemptions (SREs) w USA wpływają na oczekiwania popytowe | Regulacje | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Warunki Section 45Z Clean Fuel Production Tax Credit zostały dalej rozwinięte i doprecyzowane | Regulacje | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Rynek kwotowy THG pod presją wadliwych certyfikacji i spornych importów; wdrożenie RED III ma wzmocnić integralność rynku | Regulacje | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Nowe chemikalia biopochodne muszą niezawodnie realizować innowacje technologiczne | strategie | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Bioetanolownia Nevada spełniła oczekiwania techniczne jedynie częściowo | Technologia | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Szybki wzrost zwiększa prawdopodobieństwo podatkowych kontroli operacyjnych i dopłat. | Prawo | FY2024 2024-09-26 11 | FY2025 2025-09-25 17 |
| Ryzyka cen transferowych między spółkami grupy; udzielanie pożyczek, umowy Industrial Franchise, dostawy surowców USA-Europa. | Prawo | FY2025 2025-09-25 17 | FY2025 2025-09-25 17 |
| Ceny kwotowe THG podlegały nadwyżkom podaży i zmienności | Finanse | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Utrzymujące się niepewności związane z wojną na Ukrainie prowadzą do wzrostu cen | Geopolityka | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Wojna na Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie obciążają rynki energii i surowców | Geopolityka | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Rosnące stawki frachtowe wynikające z napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie utrudniają zaopatrzenie europejskiego rynku etanolu | Łańcuch dostaw | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Kryzysy geopolityczne wpływają na globalne łańcuchy dostaw | Łańcuch dostaw | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Rynek pracy w USA osłabił się w ciągu roku | Makro | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Rynki surowców i sprzedaży zmienne, sytuacja geopolityczna trudna do przewidzenia | Makro | 2024-Q1 2023-11-09 5 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Wyższe ceny energii częściowo negatywnie wpływają na popyt na paliwa i rozwój gospodarczy | Makro | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Wzrosty cen na rynkach energii i surowców w wyniku geopolityki | Makro | FY2024 2024-09-26 11 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Niepewności w polityce handlowej obciążają perspektywy wzrostu w USA | Makro | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Umiarkowany popyt na olej napędowy ogranicza zapotrzebowanie na dodatkowe mieszanie biodiesla | Rynek | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Zwiększona zmienność na rynkach energii i surowców w związku z napięciami geopolitycznymi | Rynek | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
| Nowe wymogi regulacyjne muszą się sprawdzić w praktyce | Regulacje | FY2026 2026-09-24 21 | FY2026 2026-09-24 21 |
Raportowane KPI (zgodnie z ujawnieniem) (164)#
Wskaźniki, które spółka ujawnia samodzielnie poza standardowymi danymi finansowymi; m.in. Metodologia
| Data | Okres | KPI | Wartość / zmiana | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| 2026-09-24 | FY2026 | zapasy | 287971 | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | zobowiązania leasingowe długoterminowe | 15551 | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | zobowiązania leasingowe krótkoterminowe | 9175 | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | dotacje inwestycyjne | 41876 | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | kapitał zakładowy | 64008484 | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | należności handlowe | 141158 (EUR TEUR) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | akcje w obrocie | 64008484 | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Zapasy | 287.971 (thousands) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Rzeczowe aktywa trwałe | 724.667 (thousands) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | przepływy operacyjne na akcję | 2,57 (EUR EUR) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Aktywa ogółem | 1.368.763 (thousands) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Należności z tytułu dostaw i usług | 141.158 (EUR thousands) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | wskaźnik kapitału własnego | 59,7 | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Kapitał własny | 816.682 (thousands) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | marża EBITDA rok obrotowy | 10,4 (EUR in %) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Marża EBITDA 2. półrocze | 15,2 (EUR in %) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Marża EBITDA | 5,1 (EUR in %) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Kapitalizacja giełdowa | 1,9 (Mrd. EUR) | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Wartość księgowa na akcję | 12,76 | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Kurs akcji 52 tygodnie minimum | 9,90 | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Kurs akcji 52 tygodnie maksimum | 45,80 | 21 |
| 2026-09-24 | FY2026 | Kurs akcji 30 czerwca 2026 | 29,80 | 21 |
| 2026-05-13 | 2026-Q3 | Produkcja biometanu | 365.932 | 19 |
| 2026-05-13 | 2026-Q3 | Produkcja biodiesla, bioetanolu | 270.668 | 19 |
| 2026-05-13 | 2026-Q3 | wskaźnik kapitału własnego | 59,3 | 19 |
| 2026-05-13 | 2026-Q3 | Wykorzystanie zdolności biometanu | 73,9 | 19 |
| 2026-05-13 | 2026-Q3 | Wykorzystanie zdolności biodiesla, bioetanolu | 71,7 | 19 |
| 2026-02-11 | 2026-Q2 | wskaźnik kapitału własnego | 58,2 | 18 |
| 2026-02-11 | 2026-Q2 | Marża EBITDA | 5,1 (EUR %) | 18 |
| 2026-02-11 | 2026-Q2 | Wykorzystanie zdolności biometanu | 67,9 | 18 |
| 2026-02-11 | 2026-Q2 | Wykorzystanie zdolności biodiesla bioetanolu | 81,9 | 18 |
| 2025-11-12 | 2026-Q1 | wskaźnik kapitału własnego | 57,9 | 20 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Zużycie wody ogółem | 3.039.669 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Pobór wody ogółem | 9.135.748 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Woda od podmiotów trzecich | 2.168.283 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Jednostkowe zużycie wody na jednostkę produkcji biopaliwa | 254,9 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Jednostkowe zużycie energii na jednostkę produkcji biopaliwa | 0,188 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Jednostkowy pobór wody na jednostkę produkcji biopaliwa | 766,1 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Jednostkowe emisje na biopaliwo | 45,1 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Jednostkowe zrzuty ścieków na wyprodukowaną ilość biopaliwa | 511,2 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Pozostałe koszty operacyjne | 126.221 (in thousands) | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Szkolenia Niemcy | 615 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Wskaźnik recyklingu | 99,1 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Wyprodukowana ilość biopaliwa | 11.924.427 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Produkcja biometanu | 1190339 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Produkcja biodiesla bioetanolu | 1201860 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Koszty pracownicze | 106.700 (in thousands) | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Nowe zatrudnienia Niemcy | 169 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Pracownicy na dzień bilansowy | 1.458 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Pracownicy Grupy ogółem | 1.458 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Koszty materiałów | 1.400.482 (in thousands) | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Zobowiązania leasingowe | 30,080 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | LTIF | 1,8 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Dotacje inwestycyjne | 30,745 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Pośrednie emisje CO2 Scope 2 | 266.428 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Woda pobrana pośrednio | 900.744 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Wody gruntowe | 6.967.465 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Całkowite zużycie energii | 2.241.480 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Kapitał obcy | 536.782 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Udział kobiet w Grupie ogółem | 19,8 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Wskaźnik rotacji pracowników - spółki niemieckie | 14,5 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Wynik finansowy | -16.580 (in thousands) | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Podatek dochodowy | -3.183 (in thousands) | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Wynik z transakcji terminowych na towary | 15.317 (in thousands) | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | wskaźnik kapitału własnego | 58,2 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Kapitał własny | 746.289 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Marża EBITDA | 0,9 (EUR %) | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Przeciętne zatrudnienie | 1.502 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Bezpośrednie emisje CO2 Zakres 1 | 271.832 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Woda pobrana bezpośrednio | 5.195.334 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Instrumenty pochodne - pasywa | 31,799 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Instrumenty pochodne - aktywa | 31,970 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Ślad węglowy CO2 - redukcja emisji | -5.509.150 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Suma bilansowa | 1283,1 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Uczniowie zawodu | 35 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Odejścia - Niemcy | 158 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Wykorzystanie zdolności biometanu | 60,1 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Wykorzystanie zdolności biodiesla bioetanolu | 79,6 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Wypadki przy pracy | 22 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Zrzuty ścieków - wolumen całkowity | 6.096.078 | 17 |
| 2025-09-25 | FY2025 | Odpady ogółem | 1.156.469 | 17 |
| 2025-02-11 | 2025-Q2 | wskaźnik kapitału własnego | 64.7 | 13 |
| 2025-02-11 | 2025-Q2 | Wykorzystanie zdolności biometanu | 56.5 | 13 |
| 2025-02-11 | 2025-Q2 | Wykorzystanie mocy - bioetanol | 68.6 | 13 |
| 2025-02-11 | 2025-Q2 | Wykorzystanie mocy - biodiesel | 91.9 | 13 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Przekazane do unieszkodliwienia | 9,620 t | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Zużycie wody (pobór - zrzut) | 1,844,993 m³ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Pobór wody ogółem | 2,735.447 m³ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Woda od podmiotów trzecich | 1,811,963 m³ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Zapasy | 244.872 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Odpady poddane odzyskowi | 1,299,952 t | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Łączne emisje - Scope 1 i 2 | 390,176 t CO₂ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Jednostkowe zużycie wody na jednostkę produkcji biopaliwa | 159,5 Liter/MWh | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Jednostkowe zużycie energii na jednostkę produkcji biopaliwa | 0,160 MWh/MWh | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Jednostkowy pobór wody na jednostkę produkcji biopaliwa | 236,4 Liter/MWh | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Emisje jednostkowe na jednostkę wyprodukowanego biopaliwa | 33,7 t CO₂/GWh | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Jednostkowe zrzuty ścieków na wyprodukowaną ilość biopaliwa | 77,0 Liter/MWh | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Jednostkowy odzysk odpadów na jednostkę wyprodukowanego biopaliwa | 1,053.0 kg/t | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Pozostałe koszty operacyjne | 108.932 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Rzeczowe aktywa trwałe | 728.193 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Rezerwy | 42,4 | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wskaźnik recyklingu | 99,3 % | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wyprodukowana ilość biopaliwa | 11,569,487 MWh | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wolumen produkcji biometanu | 1.100,184 GWh | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wolumen produkcji bioetanolu | 521,407 Kilotonnen | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wolumen produkcji biodiesla | 637,283 Kilotonnen | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Koszty pracownicze | 107,5 Mio. | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | przepływy operacyjne na akcję | 1,83 (EUR EUR) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Przepływy operacyjne | 116775 (EUR TEUR) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Prawa do użytkowania aktywów leasingowych | 27.802 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Odpady nieniebezpieczne do unieszkodliwienia | 9,565 t | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Liczba pracowników | 1.395 | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Koszty materiałów | 1.315,4 Mio. | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Rezerwa płynności | 123,2 | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Długoterminowe aktywa finansowe | 1.540 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | LTIF | 2,0 | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wykorzystanie zdolności produkcyjnej biometanu | 55,6% | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wykorzystanie zdolności produkcyjnej bioetanolu | 65,2% | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wykorzystanie zdolności produkcyjnej biodiesla | 89,8% | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Pośrednie emisje CO₂ - Scope 2 | 95,453 t CO₂ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Woda pobrana pośrednio | 885,147 m³ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wartości niematerialne i prawne | 1.302 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wody gruntowe | 923,484 m³ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Odpady niebezpieczne do unieszkodliwienia | 55 t | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Kapitał obcy | 449539 | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Należności z tytułu dostaw i usług | 119.014 (EUR thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Należności z tytułu dostaw i usług | 119014 (EUR TEUR) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wynik finansowy | -9.322 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Podatek dochodowy | -40.126 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wynik przed opodatkowaniem | 60.270 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Zużycie energii | 1,849.912 MWh | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Redukcja emisji | –4,437,243 t CO₂ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | wskaźnik kapitału własnego | 67,4 | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Kapitał własny | 928,2 Mio. | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Marża EBITDA | 8,2 (EUR %) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Średnie zatrudnienie | 1.369 | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Bezpośrednie emisje CO₂ - Zakres 1 | 294,723 t CO₂ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Woda pobrana bezpośrednio | 5,306 m³ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | -144900 (EUR TEUR) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Przepływy pieniężne z działalności finansowej | -19529 (EUR TEUR) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Wartość księgowa na akcję | 14,55 | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Marża brutto | 317,3 Mio. | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Suma bilansowa | 1.377,8 Mio. | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Koszty nabycia rzeczowych aktywów trwałych (30,06.2024) | 1.149.704 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Zrzuty ścieków - wolumen całkowity | 890,453 m³ | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Amortyzacja i odpisy | 52.031 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych (30,06.2024) | 421.510 (thousands) | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Amortyzacja | 52,0 Mio. | 11 |
| 2024-09-26 | FY2024 | Odpady ogółem | 1,309,573 t | 11 |
| 2024-05-14 | 2024-Q3 | wskaźnik kapitału własnego | 68,4 | 9 |
| 2024-05-14 | 2024-Q3 | Suma bilansowa | 1.339,3 | 9 |
| 2024-02-07 | 2024-Q2 | Produkcja biometanu | 519.132 | 7 |
| 2024-02-07 | 2024-Q2 | Produkcja biodiesla bioetanolu | 570.701 | 7 |
| 2024-02-07 | 2024-Q2 | Liczba pracowników | 1.376 | 7 |
| 2024-02-07 | 2024-Q2 | wskaźnik kapitału własnego | 69,3 | 7 |
| 2024-02-07 | 2024-Q2 | Suma bilansowa | 1.340,9 | 7 |
| 2024-02-07 | 2024-Q2 | Wykorzystanie zdolności biometanu | 52,4 | 7 |
| 2024-02-07 | 2024-Q2 | Wykorzystanie mocy - bioetanol | 62,2 | 7 |
| 2024-02-07 | 2024-Q2 | Wykorzystanie mocy - biodiesel | 90,7 | 7 |
| 2023-11-09 | 2024-Q1 | Produkcja biometanu (MWh) | 233.886 | 5 |
| 2023-11-09 | 2024-Q1 | Produkcja bioetanolu (t) | 122.692 | 5 |
| 2023-11-09 | 2024-Q1 | Produkcja biodiesla (t) | 161.291 | 5 |
| 2023-11-09 | 2024-Q1 | Wskaźnik kapitału własnego (%) | 72,6 | 5 |
| 2023-11-09 | 2024-Q1 | Suma bilansowa | 1.303,2 | 5 |
Śledzenie Guidance (najnowsze na metrykę/okres · 4/6)#
Wszystkie prognozy kierownictwa (guidance) i ich późniejszy wynik. Metodologia
| Za okres | Wydano dnia | Wskaźnik | Cel | Wykonanie | Ocena | Kierunek | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2027 | 2026-09-24 | EBITDA | 210–250 | – | oczekujące | wydany po raz pierwszy | 21 |
| FY2027 | 2026-09-24 | Zadłużenie finansowe netto | 140 | – | oczekujące | obniżony | 21 |
| FY2026 | 2026-09-24 ° | EBITDA | 160–180 | 193,9 | powyżej | podwyższono | 21 |
| FY2026 | 2026-09-24 ° | Zadłużenie finansowe netto | 140 | – | – | obniżony | 21 |
| FY2024 | 2023-12-19 | EBITDA | 200–250 | 121,6 | poniżej | – | 6 |
| FY2024 | 2023-12-19 | Gotówka netto | 110–150 | – | – | obniżony | 6 |
Rozwój#
Skrócone podsumowanie każdego okresu sprawozdawczego w formie tekstu ciągłego: co zmieniło się operacyjnie, jakie czynniki wskazuje kierownictwo, jak rozwinęły się wyniki i przepływy pieniężne. Metodologia
FY2026
Verbio SE odnotowała przychody grupy w wysokości 1 872,7 mln EUR w FY2026, co oznacza wzrost o 18,6 % z 1 579,8 mln EUR w roku poprzednim, przy wzroście zarówno w segmencie Biodiesel, jak i Bioethanol/Biomethan 21. EBITDA grupy wzrosła do 193,9 mln EUR z 14,2 mln EUR w FY2025, w związku z poprawą warunków na rynku kwot THG oraz przejściem segmentu Bioethanol/Biomethan ze znaczącej straty do zysku 21. Wynik netto za cały rok odwrócił się ze straty w wysokości 137,9 mln EUR do zysku 21. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 164,6 mln EUR wobec 13,9 mln EUR rok wcześniej, a dług netto spadł do 96 mln EUR z 164,0 mln EUR, przy wsparciu wyższej rentowności i obniżonych nakładów inwestycyjnych 21.
FY2025
Verbio SE opublikowała roczne przychody w wysokości 1 579,8 mln EUR w roku obrotowym 2024/2025, nieznacznie poniżej wartości roku poprzedniego wynoszącej 1 658 mln EUR, mimo rekordowej produkcji 1,2 mln ton biodiesla i bioetanolu oraz 1 190 GWh biometanu 17. EBITDA gwałtownie spadła do 14,2 mln EUR, co było spowodowane przede wszystkim niższymi marżami na bioetanolu i biometanie, częściowo wynikającymi z oszustw rynkowych związanych z sfałszowanymi certyfikatami zrównoważonego rozwoju, które wywierały presję na ceny kwot THG 17. Wynik netto za cały rok stanowił stratę w wysokości 137,9 mln EUR, istotnie obciążoną pełnym odpisem z tytułu utraty wartości w wysokości 65,6 mln EUR dotyczącym zakładu biometanu ze słomy w Nevadzie 17. Dług netto na koniec roku obrotowego wyniósł 212,7 mln EUR, a dywidenda za rok obrotowy 2024/2025 została zawieszona w celu wsparcia płynności 17. Na rok obrotowy 2025/2026 kierownictwo prognozuje EBITDA na wysokim dwucyfrowym poziomie w milionach EUR, znacznie powyżej roku poprzedniego 17.
FY2024
W roku obrotowym 2023/2024 VERBIO SE odnotowała przychody, które spadły o około 16 procent rok do roku, co było spowodowane przede wszystkim niższymi cenami sprzedaży jej podstawowych produktów biopaliw 11. EBITDA spadła do 121,6 mln EUR z 240,3 mln EUR w roku poprzednim, przy czym segment Bioethanol/Biomethan odnotował stratę operacyjną, obciążoną zakłóceniami rynkowymi wynikającymi z błędnie oznakowanego chińskiego importu biodiesla, niższymi cenami kwot gazów cieplarnianych oraz kosztami uruchomienia operacji w USA 11. Zysk netto za rok wyniósł 20,1 mln EUR, a rozwodniony zysk na akcję wyniósł 0,31 EUR wobec 2,08 EUR na akcję w roku poprzednim 11. Produkcja biodiesla i bioetanolu osiągnęła nowy rekord 1 158,7 kiloton, a połączony zakład bioetanolu i biometanu w Nevadzie (USA) został uruchomiony na koniec roku obrotowego, co oznacza pierwszy przemysłowy obiekt tego rodzaju w Ameryce Północnej 11. Grupa przeszła od pozycji gotówki netto do pozycji długu netto w ciągu roku, podczas gdy przepływy pieniężne z działalności operacyjnej znacząco się poprawiły, wsparte niższymi potrzebami w zakresie zapasów 11.
FY2023
Łączne przychody VERBIO SE za pełny rok obrotowy wyniosły 1 968,3 mln EUR milionów euro, co stanowi wartość wyższą niż wynik roku poprzedniego na poziomie 1 812,5 mln EUR, gdyż wzrost wolumenów sprzedaży z nadwyżką skompensował niższe średnie ceny sprzedaży 6. EBITDA spadła do 240,3 mln EUR z 503,3 mln EUR w roku poprzednim, przy czym zarówno segment Biodiesel, jak i segment Bioetanol odnotowały gorsze wyniki; kierownictwo przypisało pogorszenie marż przede wszystkim masowemu importowi biodiesla z Chin, który wywierał presję na marże produktowe 6. Roczny wynik operacyjny wyniósł 142 mln EUR milionów euro, wynik netto 132,2 mln EUR milionów euro, a zysk na rozwodnioną akcję 2,08 11. VERBIO znacząco rozszerzyła swoją bazę produkcyjną w USA poprzez przejęcie South Bend Ethanol LLC w stanie Indiana oraz uruchomienie biorafinerii w Nevada w stanie Iowa, a jednocześnie rozpoczęła budowę zakładu etenolitycznego w Bitterfeld i fabryki katalizatorów na Węgrzech; nakłady inwestycyjne wyniosły 202,9 mln EUR milionów euro 6. Spółka osiągnęła rekordową produkcję 928 122 ton biodiesla i bioetanolu oraz po raz pierwszy ponad 1 TWh biometanu (1 078 GWh) 6.
Słowniczek#
- Przychody: Przychody z umów z klientami po pomniejszeniach, tak jak wykazuje je sama spółka; nie produkcja całkowita, przychody brutto, GMV ani napływ zamówień.
- Zysk operacyjny: Operacyjna pozycja rachunku zysków i strat, czyli zysk operacyjny; EBIT tylko jako oznaczone zastępstwo, nigdy zysk przed opodatkowaniem ani zysk zwyczajny.
- Zysk netto: Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, po działalności zaniechanej; bez udziałów mniejszości i bez całkowitych dochodów.
- EPS: Rozwodniony EPS przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej; wartość opublikowana zawsze ma pierwszeństwo przed wyliczoną, wartości wyliczone są oznaczone.
- FCF: FCF = przepływy operacyjne minus Capex na rzeczowe aktywa trwałe; własna wartość FCF spółki jest pokazywana osobno.
- Przepływy op.: Przepływy operacyjne zgodnie z publikacją; spółki MSSF mogą ujmować zapłacone odsetki w przepływach finansowych, więc porównywalność bywa ograniczona.
- Gotówka: Gotówka i jej ekwiwalenty, bez papierów wartościowych, chyba że spółka ujmuje je w tej pozycji.
- Dług netto: Dług netto = zadłużenie finansowe bez zobowiązań leasingowych minus gotówka na ten sam dzień; własna pozycja netto spółki może się różnić.
- *: wyliczone, wzór w dymku
- ≈: wyliczone, przybliżenie
- ~: niepewne; wartość pozostaje widoczna, oceny jej nie używają
- °: poprawione przez zapytanie do dokumentu lub skorygowane na podstawie dowodu
- EBIT: EBIT jako zastępstwo: rachunek wyników nie zawiera pozycji operacyjnej
- basic: podstawowy EPS jako zastępstwo, gdy brak rozwodnionego
Źródła: raporty kwartalne, raporty roczne i dokumenty relacji inwestorskich#
Wszystkie dokumenty źródłowe, z których NadirAlpha zbudował ten raport, z typem (raport kwartalny, półroczny, roczny, komunikat o wynikach), datą publikacji i bezpośrednim linkiem do zgłoszenia (EDINET/SEC/IR). Metodologia
| # | Typ dokumentu | Opublikowano | Link |
|---|---|---|---|
| #2 / #102 | IR-Quarter raport kwartalny | 2023-02-08 | Otwórz |
| #1 / #101 | IR-Quarter raport kwartalny | 2023-05-11 | Otwórz |
| #3 | IR-Quarter raport kwartalny | 2023-11-05 | Otwórz |
| #4 | IR-Report raport | 2023-11-05 | Otwórz |
| #5 / #105 | IR-Quarter raport kwartalny | 2023-11-09 | Otwórz |
| #6 / #107 | IR-Annual raport roczny | 2023-12-19 | Otwórz |
| #7 / #108 | IR-Quarter raport kwartalny | 2024-02-07 | Otwórz |
| #8 | IR-Report raport | 2024-05-14 | Otwórz |
| #9 / #110 | IR-Quarter raport kwartalny | 2024-05-14 | Otwórz |
| #10 | IR-Report raport | 2024-09-26 | Otwórz |
| #11 / #112 | IR-Annual raport roczny | 2024-09-26 | Otwórz |
| #12 | IR-Report raport | 2024-11-12 | Otwórz |
| #13 / #115 | IR-Quarter raport kwartalny | 2025-02-11 | Otwórz |
| #14 | IR-Report raport | 2025-02-12 | Otwórz |
| #15 | IR-Report raport | 2025-09-25 | Otwórz |
| #17 / #120 | IR-Annual raport roczny | 2025-09-25 | Otwórz |
| #20 / #123 | IR-Quarter raport kwartalny | 2025-11-12 | Otwórz |
| #22 | IR-Quarter raport kwartalny | 2025-11-12 | Otwórz |
| #18 / #121 | IR-Quarter raport kwartalny | 2026-02-11 | Otwórz |
| #19 / #122 | IR-Quarter raport kwartalny | 2026-05-13 | Otwórz |
| #16 | IR-Report raport | 2026-06-29 | Otwórz |
| #21 / #124 | IR-Annual raport roczny | 2026-09-24 | Otwórz |
FAQ#
Czy istnieje prognoza zarządu (Guidance) na okres FY2027?
Tak. Zarząd opublikował cele na okres FY2027, w tym EBITDA. Rozdział dotyczący Guidance tracking przedstawia wszystkie cele i porównuje je z późniejszymi wynikami rzeczywistymi; neutralnie, bez własnych szacunków.
Gdzie mogę znaleźć oficjalne dokumenty Investor Relations spółki Verbio SE?
NadirAlpha podaje w rozdziale źródeł linki do wszystkich 35 wykorzystanych dokumentów oryginalnych (Dokumenty IR): raport kwartalny, raport roczny, raport, każdy z typem, datą publikacji i bezpośrednim odnośnikiem; każda liczba w raporcie ma numer źródła.