Akcje SMA Solar S92.DE
SMA Solar Technology opracowuje, produkuje i sprzedaje inwertery fotowoltaiczne, systemy magazynowania energii oraz rozwiązania do zarządzania energią przeznaczone do zastosowań w sektorze mieszkaniowym, komercyjnym i wielkoskalowym. Akcje SMA Solar (S92.DE): Wyniki kwartalne i roczne od 2023 z raport kwartalny i dokumentów IR: przychody, wynik, bilans, przepływy pieniężne i guidance zarządu, każda liczba ze źródłem. Stan na 08/2026, raportowanie kwartalne. Analiza akcji od NadirAlpha. Akcje SMA Solar (S92.DE): notowany na Xetra, indeks SDAX, WKN A0DJ6J. NadirAlpha przeanalizował 14 oryginalnych dokumentów, automatycznie zweryfikował każdą liczbę i powiązał ją ze źródłem; stan źródeł: 08/2026. Przychody Q2 2026: 346 mln EUR (-3 % r/r). Ostatnio raportowane (Q2 2026): Kapitał własny akcjonariuszy na 30 czerwca 2026, Brutto przepływy pieniężne. Najnowszy odczyt: Zysk netto stał się dodatni, Przyjęte zamówienia, Marża rośnie, Guidance podwyższony.
Raport generowany przez AI · nie stanowi porady inwestycyjnej · dane wyodrębnione automatycznie; prosimy weryfikować z podlinkowanym oryginałem więcej
Aktualny stan SMA Solar
Podsumowanie ostatniego okresu sprawozdawczego SMA Solar (Q2 2026): kluczowe wskaźniki, czynniki wzrostu i wypowiedzi zarządu; każda liczba opatrzona numerem źródła. Metodologia NadirAlpha
Ocena NadirAlpha, stan na Q2 2026.
„Dzięki naszej globalnej obecności oraz kompleksowemu portfolio produktów i rozwiązań dla obu dywizji (Home & Business Solutions oraz Large Scale & Project Solutions) możemy korzystać z rozwoju globalnych rynków energii słonecznej i magazynowania.”
(tłumaczenie, oryginał po najechaniu)
Akcje SMA Solar: kluczowe wskaźniki (mln €)
Przychody, marża, wynik i EPS spółki SMA Solar według roku obrotowego, półrocza i kwartału w mln €, stan na Q2 2026, zgodnie z danymi ze zgłoszenia; korekty pokazują najnowszą wersję zgłoszenia. NadirAlpha automatycznie ekstrahuje wszystkie wartości z dokumentów finansowych; błędy są możliwe; kluczowe liczby należy samodzielnie zweryfikować, klikając w powiązany oryginał. Metodologia NadirAlpha
Wszystkie informacje służą wyłącznie wsparciu Państwa własnej decyzji inwestycyjnej i nie stanowią rekomendacji; wiążące są oryginalne raporty spółki.
Lata obrotowe
| Okres | Przychody | Zysk operacyjny | Zysk netto | EPS (€) | Przepływy op. | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2025 | 1 516 | -188,2 | -181,1 | -5,22 | 143 | 114 |
| FY2024 | 1 530 | -93,1 | -117,7 | -3,39 | -124,8~ | 8 |
| FY2023 | 1 904,1 | 269,5 | 225,7 | 6,50 | 140,8 | 5 |
Kwartały
| Okres | Opublikowano | Przychody | Zysk operacyjny | Zysk netto | EPS (€) | FCF | Gotówka | Dług netto | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-Q2* | 2026-08-13 | 345,7 | 49,1~ | 74,4 | 2,14 | 96,1 | 212,7 | -212,7 | 116 |
| 2026-Q1* | 2026-05-13 | 340,9 | 13,3 | -1,6 | -0,05 | -28,5 | 116,5 | -148,2~ | 115 |
| 2025-Q4* | 2026-03-26 | 381,3 | -65 | -36,6 | -1,06*≈ | – | 190,8 | -176,4~ | 114 |
| 2025-Q3* | 2025-11-03 | 449,9 | -104,2 | -102,1 | -2,94 | 45 | 219,7 | -180,4~ | 112 |
| 2025-Q2* | 2025-08-07 | 357,1 | -30,4~ | -47,9 | -1,38 | -34,4 | 174 | -176,4~ | 11 |
| 2025-Q1* | 2025-05-08 | 327,7 | 11,4 | 5,5 | 0,16 | 43,9 | – | -176,4 | 9 |
| 2024-Q4* | 2025-03-13 | 470,3 | -139,1 | -152,4 | -4,39*≈ | -312,2 | 195,8 | -84,2~ | 8 |
| 2024-Q3* | 2025-11-03 | 300,4 | -10,2 | -9,4 | -0,27 | 294,2 | – | -84,2 | 10 |
| 2024-Q2* | 2024-08-08 | 397,5 | 17,9 | 15,6 | 0,45 | – | 155,1 | -84,2~ | 7 |
| 2024-Q1 | 2024-05-08 | 361,8 | 38,2 | 28,5 | 0,82 | – | 211,7 | -84,2 | 107 |
| 2023-Q4* | 2024-03-06 | 566,7 | 67,9 | 45,2 | 1,30*≈ | -25,8 | 219,4 | -283,3 | 105 |
| 2023-Q3* | 2023-11-09 | 558,5 | 95,5 | 76,9 | 2,22 | -5,9 | 242,1 | -302,8 | 104 |
| 2023-Q2* | 2023-08-10 | 411,7 | 55,7 | 51,8 | 1,49 | 29,4 | 219,4~ | -283,3~ | 3 |
| 2023-Q1* | 2023-05-11 | 367,2 | 50,4 | 51,7 | 1,49 | 48 | – | -270 | 2 |
Bilans i przepływy pieniężne SMA Solar (mln €)
Dane bilansowe na dzień określony dla SMA Solar (środki pieniężne, zadłużenie finansowe) oraz pozycje rachunku przepływów pieniężnych za rok obrotowy, półrocze i kwartał; wartości pochodne z formułą w popoverze. NadirAlpha automatycznie ekstrahuje wszystkie wartości z dokumentów finansowych; błędy są możliwe; kluczowe liczby należy samodzielnie zweryfikować, klikając w powiązany oryginał. Metodologia NadirAlpha
Lata obrotowe
| Okres | Opublikowano | Gotówka | Zadłużenie | Dług netto | Amortyzacja | Przepływy op. | Capex | FCF | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2025 | 2026-03-26 | 190,8 | 140 | -176,4~ | – | 143 | 105,7 | – | 114 |
| FY2024 | 2025-03-13 | 195,8 | 196,2 | -84,2~ | 77,1 | -124,8~ | 119,8 | -244,6~ | 8 |
| FY2023 | 2024-03-06 | 219,4 | 31,9 | -283,3 | 41,5 | 140,8 | 95,1 | 45,7 | 5 |
Kwartały
| Okres | Opublikowano | Gotówka | Zadłużenie | Dług netto | Przepływy op. | Capex | FCF | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-Q2 | 2026-08-13 | 212,7 | 0 | -212,7 | 104,4 | 8,3 | 96,1 | 116 |
| 2026-Q1 | 2026-05-13 | 116,5 | 94,1 | -148,2~ | -22,2 | 6,3 | -28,5 | 115 |
| 2025-Q4 | 2026-03-26 | 190,8 | 140 | -176,4~ | -6,2 | 11,1 | – | 114 |
| 2025-Q3 | 2025-11-03 | 219,7 | 165,1 | -180,4~ | 59,5 | 14,5 | 45 | 112 |
| 2025-Q2 | 2026-08-13 | 174 | 168,4 | -176,4~ | -20 | 14,4 | -34,4 | 116 |
| 2025-Q1 | 2025-05-08 | – | – | -176,4 | 109,6 | 65,7 | 43,9 | 9 |
| 2024-Q4 | 2025-11-03 | 195,8 | 196,2 | -84,2~ | -273,9 | 38,3 | -312,2 | 10 |
| 2024-Q3 | 2025-11-03 | – | – | -84,2 | 322,6 | 28,4 | 294,2 | 10 |
| 2024-Q2 | 2024-08-08 | 155,1 | 154,5 | -84,2~ | -129,9 | 31,2 | – | 7 |
| 2024-Q1 | 2024-05-08 | 211,7 | – | -84,2 | -43,6 | 21,9 | – | 107 |
| 2023-Q4 | 2024-03-06 | 219,4 | 31,9 | -283,3 | 11,3 | 37,1 | -25,8 | 105 |
| 2023-Q3 | 2023-11-09 | 242,1 | – | -302,8 | 16,6 | 22,5 | -5,9 | 104 |
| 2023-Q2 | 2023-08-10 | 219,4~ | 29,6 | -283,3~ | 47,8 | 18,4 | 29,4 | 3 |
| 2023-Q1 | 2023-05-11 | – | – | -270 | 65,1 | 17,1 | 48 | 2 |
Śledzenie Guidance SMA Solar (najnowsze na metrykę/okres · 15/29)
NadirAlpha rejestruje neutralnie 29 wypowiedzi Guidance spółki SMA Solar: cele roczne i kwartalne, kierunek zmian i wynik w postaci kropki z legendą, bez własnych szacunków. Metodologia NadirAlpha
Wartości rzeczywiste: przychody w mln €
Kierunek: potwierdzonyobniżonywydany po raz pierwszypodwyższono Ocena: powyżejzgodnieponiżejoczekujące
| Za okres | Wydano dnia | Wskaźnik | Cel | Wykonanie | Ocena | Kierunek | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FY2026 | 2026-08-13 | Przychody | 1 625–1 725 | – | 14 | ||
| FY2026 | 2026-08-13 | EBITDA | 180–230 | – | 14 | ||
| FY2026 | 2026-08-13 | EBIT | 130–180 | – | 14 | ||
| FY2026 | 2026-05-13 | Sprzedana moc falowników | 19–22 | – | 13 | ||
| FY2026 | 2026-05-13 | Netto kapitał obrotowy | 13–16% | – | 13 | ||
| FY2026 | 2026-03-26 | Capex | ~50 | – | 13 | ||
| FY2026 | 2026-03-26 | Gotówka netto | ~175 | – | 13 | ||
| FY2025 | 2026-03-26 ° | Przychody | 1 500–1 650 | 1 516 | 12 | ||
| FY2025 | 2025-11-03 | Capex | ~105 | 105,7 | 10 | ||
| FY2025 | 2025-11-03 | Sprzedana moc falowników | 19–21 | – | – | 10 | |
| FY2025 | 2025-11-03 | Netto kapitał obrotowy | 16–19 | – | – | – | 10 |
| FY2025 | 2025-11-03 | Gotówka netto | ~150 | – | – | 10 | |
| FY2025 | 2025-08-07 | EBITDA | 70–80 | -65,4 | 12 | ||
| FY2025 | 2025-05-08 | EBIT | 0–50 | -188,2 | – | 12 | |
| FY2025 | 2025-05-08 | Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 23–27 | – | – | 9 | |
| FY2024 | 2024-08-08 | Przychody | 1 550–1 700 | 1 530 | 7 | ||
| FY2024 | 2024-08-08 | EBITDA | 80–130 | -16 | 7 | ||
| FY2024 | 2024-08-08 | EBIT | 20–85 | -93,1 | 7 | ||
| FY2024 | 2024-08-08 | Sprzedana moc falowników | 17–19 | – | – | 7 | |
| FY2024 | 2024-08-08 | Netto kapitał obrotowy | 27–30 | – | – | 7 | |
| FY2024 | 2024-08-08 | Gotówka netto | ~100 | – | – | 7 | |
| FY2024 | 2024-05-08 | Capex | ~200 | 119,8 | 7 | ||
| FY2023 | 2023-11-09 | Sprzedana moc falowników | 18–19 | – | – | 5 | |
| FY2023 | 2023-08-10 | Gotówka netto | ~275 | – | – | 4 | |
| FY2023 | 2023-08-10 | Netto kapitał obrotowy | 19–23 | – | – | 3 | |
| FY2023 | 2023-05-11 | Przychody | 1 450–1 600 | 1 904,1 | 5 | ||
| FY2023 | 2023-05-11 | Capex | ~85 | 95,1 | 4 | ||
| FY2023 | 2023-05-11 | EBITDA | 135–175 | 311 | 5 | ||
| FY2023 | 2023-05-11 | EBIT | 90–130 | 269,5 | 5 |
Akcje SMA Solar: kurs i wykres
Wykres i trendy wskaźników akcji SMA Solar: wykres TradingView uruchamia się dopiero po kliknięciu, wykres wskaźników pochodzi z tabel podstawowych do okresu Q2 2026. Metodologia NadirAlpha
Dzienne świece z markerami newsów i wyników. Ładuje się dopiero po kliknięciu.
Oś czasu wydarzeń spółki SMA Solar
NadirAlpha porządkuje 65 zdarzeń dotyczących SMA Solar według kwartałów, najnowsze na górze, każde z numerem źródła i typem zdarzenia, cytaty zarządu jako wypowiedzi bezpośrednie na początku kwartału. Metodologia NadirAlpha
2026 · 10 zdarzeń
Zysk netto za pierwsze półrocze 2026 zmienił się na zysk w wysokości 72,8 mln EUR z poziomu straty 42,4 mln EUR w pierwszym półroczu 2025, napędzany zwrotami ceł importowych w USA oraz odwróceniem odpisów na zapasy z poprzedniego roku 14
Marża brutto za pierwsze półrocze 2026 osiągnęła 30,4 % wobec 18,2 % w pierwszym półroczu 2025, głównie w wyniku redukcji kosztów sprzedanych towarów oraz odwrócenia odpisów aktualizujących zapasy z poprzedniego roku na łączną kwotę 148,2 mln EUR w segmencie Home & Business Solutions 14
Podwyższona prognoza roczna: sprzedaż do 1 625 do 1 725 mln EUR wobec wcześniejszych 1 608 do 1 675 mln EUR, EBITDA do 180 do 230 mln EUR, EBIT do 130 do 180 mln EUR 14
Przyjęte zamówienia / portfel zamówień: zaległości w zamówieniach 1 754,4 mln EUR; zaległości w zamówieniach 2025: 1 161,4 mln EUR 14
Zysk netto spadł z 5,5 mln EUR w Q1 2025 do straty w wysokości 1,6 mln EUR w Q1 2026, głównie w wyniku kosztów z tytułu odroczonego podatku dochodowego 13
Zarząd zawęził prognozę na 2026 rok do górnej trzeciej części uprzednio podanych przedziałów, powołując się na poprawę warunków rynkowych i korzystne kursy wymiany USD 13
Sąd Najwyższy USA orzekł, że cła nałożone w trybie nadzwyczajnym nie miały podstaw prawnych, co może mieć wpływ na roszczenia o zwrot ceł 13
Wynik operacyjny odwrócił się na dodatni po raz pierwszy po 2 okresach ujemnych (-65,0 do +13,3 mln EUR). 115
EBITDA odwróciła się na dodatnią po raz pierwszy po 2 okresach ujemnych (-48,5 do +26,1 mln EUR). 115
Wzrost przychodów przyspieszył do +4,0 % rok do roku (poprzedni okres -18,9 %). 115
2025 · 18 zdarzeń
„Pomimo utrzymującego się trudnego otoczenia rynkowego udało nam się solidnie zamknąć rok obrotowy.”
(tłumaczenie, oryginał po najechaniu)
Całoroczna EBITDA osiągnęła wartość ujemną na poziomie -65,4 mln EUR; zysk netto wyniósł -181,1 mln EUR wobec -117,7 mln EUR w 2024 r., pod wpływem odpisów z tytułu utraty wartości zapasów i złomowania w wysokości 122,6 mln EUR, odpisów z tytułu utraty wartości projektów deweloperskich w wysokości 40,2 mln EUR oraz odpisów z tytułu utraty wartości maszyn w segmencie Home & Business Solutions w wysokości 29,7 mln EUR (12)
Sprzedaż segmentu Home & Business Solutions spadła o 30,2 % do 247,2 mln EUR w wyniku słabego popytu i presji cenowej; segment Large Scale & Project Solutions wzrósł o 7,9 % do 1 268,8 mln EUR, stanowiąc 83,7 % sprzedaży grupy; całoroczna sprzedaż grupy nieznacznie spadła o 0,9 % do 1 516,0 mln EUR (12)
Program restrukturyzacji i transformacji zakładający uzyskanie około 150 mln EUR rocznych oszczędności kosztowych do końca 2027 r., z czego 124 mln EUR zostało osiągnięte w 2025 r.; zainicjowano opracowanie strategii Strategy 2030; w Indiach powołano Global Competence Center ds. rozwoju oprogramowania; zawarto strategiczne partnerstwo ze spółką Create Energy w zakresie kontraktowej produkcji w USA (12)
EBITDA za dziewięć miesięcy spadła do -16,9 mln EUR z +83,5 mln EUR w analogicznym okresie poprzedniego roku, odzwierciedlając odpisy z tytułu utraty wartości zapasów w wysokości 121,4 mln EUR, straty z tytułu utraty wartości projektów deweloperskich w wysokości 36,2 mln EUR oraz odpis z tytułu utraty wartości maszyn w wysokości 29,2 mln EUR, skoncentrowany w segmencie Home & Business Solutions (10)
Prognoza na rok obrotowy 2025 skorygowana w dół w dniu 1 września 2025 r.: sprzedaż obniżona do 1 450-1 500 mln EUR (poprzednio 1 500-1 550 mln EUR), a EBITDA do -80 do -30 mln EUR (poprzednio +70-80 mln EUR) w związku z utrzymującą się słabością segmentu Home & Business Solutions (10)
Program restrukturyzacyjny rozszerzony o cel redukcji rocznych kosztów o ponad 100 mln EUR do końca 2027 r.; do końca 2026 r. planowana jest likwidacja dodatkowych 300 miejsc pracy w Niemczech i 50 za granicą (10)
Wzrost przychodów przyspieszył do +49,8 % r/r (poprzedni okres: −10,2 %). 112
Zysk netto za I półrocze zmienił się na -42,4 mln EUR z +44,1 mln EUR w H1 2024, w wyniku odpisów z tytułu utraty wartości zapasów w wysokości 46,8 mln EUR w segmencie Home & Business Solutions oraz zmniejszonej degresji kosztów stałych przy niższej sprzedaży (11)
Prognoza na rok obrotowy 2025 zawężona do dolnej tercji poprzedniego przedziału: sprzedaż 1 500-1 550 mln EUR i EBITDA 70-80 mln EUR, z powołaniem się na pogorszenie koniunktury makroekonomicznej oraz niepewność związaną z cłami w USA (11)
Segmenty Home Solutions oraz Commercial & Industrial Solutions zostały połączone w dywizję Home & Business Solutions z dniem 1 maja 2025 r. w ramach ogólnofirmowej restrukturyzacji; zatrudnienie zmniejszyło się o 716 pracowników (spadek o 15,6 %) do 3 878 osób na dzień 30 czerwca 2025 r. (11)
Sprzedaż w Q1 spadła o 9,4 % r/r do 327,7 mln EUR w wyniku słabego popytu w segmentach Home Solutions i Commercial & Industrial Solutions, częściowo skompensowanego wzrostem segmentu Large Scale & Project Solutions o 22,2 % do 279,5 mln EUR (9)
Prognoza na rok obrotowy 2025 ustalona na poziomie sprzedaży 1 500-1 650 mln EUR i EBITDA 70-110 mln EUR; kierownictwo zaznaczyło, że oczekiwane wyniki znajdą się w dolnej tercji przedziału ze względu na pogorszenie koniunktury makroekonomicznej (9)
Wynik operacyjny stał się dodatni po raz pierwszy po 2 ujemnych okresach (-139,1 do +11,4 mln EUR). 115
Zysk netto po raz pierwszy stał się dodatni po 2 ujemnych okresach (-152,4 do +5,5 mln EUR). 115
Wynik operacyjny zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (z 38,2 do 11,4 mln EUR, -70 %). 115
Zysk netto spadł o ponad połowę r/r (28,5 do 5,5 mln EUR, −81 %). 115
Pozycja gotówki netto wzrosła do 176,4 mln EUR z 84,2 mln EUR w 2024-Q3 (+110 %, wyliczone jako raportowany dług finansowy pomniejszony o gotówkę). 115
Przychody segmentu Large Scale & Project Solutions wzrosły o +22,2 % do 279,5 mln EUR w 2025-Q1 (85 % przychodów grupy), podczas gdy przychody grupy zmieniły się o -9,4 %. 9
2024 · 22 zdarzeń
„Musimy teraz podjąć zdecydowane działania zaradcze, aby kontynuować naszą ścieżkę wzrostu.”
(tłumaczenie, oryginał po najechaniu)
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej osiągnęły wartość dodatnią w ujęciu półrocznym (2024-H1: −173,5 do 2024-H2: +48,7 mln EUR, zagregowane z raportowanych kwartałów tam, gdzie było to konieczne). 114
EBITDA za rok obrotowy FY2024 spadła do -16,0 mln EUR (marża: -1,0 %) z 311,0 mln EUR (16,3 %), przy czym sam Q4 odnotował stratę operacyjną w wysokości -139,1 mln EUR; w skład obciążeń weszły odpisy z tytułu utraty wartości zapasów w kwocie 113,4 mln EUR oraz rezerwy restrukturyzacyjne w kwocie 33,4 mln EUR ujęte w grudniu 2024 8
Pozycja netto na koniec roku zmieniła się na zadłużenie netto w wysokości 0,4 mln EUR (środki pieniężne 195,8 mln EUR wobec brutto zobowiązań finansowych 196,2 mln EUR) z pozycji gotówki netto wynoszącej 283,3 mln EUR na koniec 2023 roku, po uruchomieniu linii kredytowej w wysokości 145 mln EUR oraz ujemnych przepływach pieniężnych z działalności operacyjnej za rok obrotowy FY w wysokości -112,8 mln EUR 8
Program restrukturyzacyjny ogłosił połączenie segmentów Home Solutions i Commercial & Industrial Solutions w nowy dział Home & Business Solutions, planowane na H1 2025; rezerwy restrukturyzacyjne w kwocie 33,4 mln EUR ujęto w grudniu 2024 8
Wynik operacyjny w Q3 stał się ujemny i wyniósł -10,2 mln EUR, a wynik netto -9,4 mln EUR, co stanowiło pierwszy stratny kwartał 2024 roku, gdy przychody spadły do 300,4 mln EUR 10
Wzrost przychodów spowolnił do −46,2 % r/r (poprzedni okres: −3,4 %). 10
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 322,6 mln EUR wobec 16,6 mln EUR w 2023-Q3 (×19,4). 10
Zarząd zainicjował ogólnogrupowy program restrukturyzacji i transformacji we wrześniu 2024 roku w celu zaradzenia utrzymującym się wyzwaniom rynkowym w segmentach Home Solutions i Commercial & Industrial Solutions 8
Segment Home Solutions spadł o 66,4 %, a segment Commercial & Industrial Solutions o 41,5 % w H1, co obniżyło łączne przychody za H1 do 759,3 mln EUR z 778,9 mln EUR, mimo dalszego wzrostu segmentu wielkoskalowego 7
Marża EBITDA za H1 2024 skurczyła się do 10,6 % z 16,1 % w H1 2023, przy czym EBITDA spadła o 35,7 % do 80,6 mln EUR; segment Home Solutions spadł o 66,4 %, a segment Commercial & Industrial Solutions o 41,5 % w H1 7
Prognoza przychodów na rok obrotowy FY2024 została obniżona do 1,550-1,700 mln EUR z 1,950-2,220 mln EUR; prognoza EBITDA obniżona do 80-130 mln EUR z 220-290 mln EUR, odzwierciedlając słaby popyt w segmentach Home Solutions i Commercial & Industrial Solutions oraz wysokie zapasy dystrybutorów 7
Wynik operacyjny zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (z 55,7 do 17,9 mln EUR, -68 %). 113
Zysk netto zmniejszył się o ponad połowę rok do roku (z 51,8 do 15,6 mln EUR, -70 %). 113
„SMA jest idealnie pozycjonowane na tym rynku wzrostu.”
(tłumaczenie, oryginał po najechaniu)
Segment Large Scale & Project Solutions wzrósł o 84,9 % do 228,7 mln EUR w Q1, stanowiąc 63,2 % łącznej sprzedaży, w miarę jak popyt na projekty wielkoskalowe wzrósł, podczas gdy łączne przychody grupy pozostały w przybliżeniu niezmienione na poziomie 361,8 mln EUR 6
Wzrost przychodów wyhamował do -1,5 % rok do roku (poprzedni okres +65,8 %). 107
Przychody segmentu Large Scale & Project Solutions wzrosły o +84,9 % do 228,7 mln EUR w 2024-Q1 (63 % przychodów grupy), podczas gdy przychody grupy zmieniły się o -1,5 %. 6
Marża brutto w Q1 skurczyła się do 26,2 % z 31,1 % w Q1 2023, napędzana zmianą mixu produktowego w kierunku falowników wielkoskalowych o niższej marży oraz zaplanowanymi wzrostami kosztów osobowych 6
Prognoza nakładów inwestycyjnych na 2024 rok podwyższona do około 200 mln EUR (wobec 95,1 mln EUR w 2023 roku), głównie z przeznaczeniem na finansowanie budowy GIGAWATT FACTORY w lokalizacji Niestetal, z docelową mocą produkcyjną prawie 40 GW 6
Przychody za pełny rok wzrosły o +78,5 % do €1 904,1 mln, przekraczając wszystkie zaktualizowane zakresy prognoz; sprzedaż mocy falowników wzrosła o +67,2 % do 20 454 MW 5
Marża EBITDA wzrosła do 16,3 % z 6,6 % w 2022 roku; EBIT poprawił się z €31,9 mln do €269,5 mln 5
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod GIGAWATT FACTORY odbyła się w kwietniu 2023 r. w celu podwojenia mocy produkcyjnych z ok. 21 GW do 40 GW, z planowanym uruchomieniem w 2025 r.; planowana zdolność produkcyjna w Ameryce Północnej wynosi 3,5 GW na 2025 r. 5
Prognoza na FY2024 zainicjowana: sprzedaż 1 950 do 2 220 mln EUR, EBITDA 220 do 290 mln EUR; planowane nakłady inwestycyjne ok. 200 mln EUR wobec 95,1 mln EUR w 2023 r. 5
2023 · 15 zdarzeń
Wynik operacyjny wzrósł ponad dwukrotnie rok do roku (z 10,1 do 67,9 mln EUR, +572 %). 105
Tempo wzrostu przychodów spowolniło do +65,8 % rok do roku (poprzedni okres: +121,4 %). 105
EBITDA za dziewięć miesięcy wzrosła o +360,6 % do €231,2 mln; marża poprawiła się do 17,3 % z 6,9 % w analogicznym okresie poprzedniego roku 4
Prognoza na FY2023 podwyższona po raz trzeci do sprzedaży €1 800 do 1 900 mln oraz EBITDA €285 do 325 mln 4
Wynik operacyjny wzrósł ponad dwukrotnie rok do roku (z 24,5 do 95,5 mln EUR, +290 %). 104
Zysk netto więcej niż podwoił się rok do roku (21,6 do 76,9 mln EUR, +256 %). 104
Tempo wzrostu przychodów przyspieszyło do +121,4 % rok do roku (poprzedni okres: +63,8 %). 104
EBIT w H1 osiągnął +€106,1 mln wobec straty €2,8 mln w H1 2022, przy czym marża EBITDA wzrosła do 16,1 % z 3,4 % 3
Prognoza na FY2023 podwyższona ponownie do sprzedaży €1 700 do 1 850 mln oraz EBITDA €230 do 270 mln 3
Zarząd podjął decyzję o całkowitym wycofaniu się z działalności O&M w Ameryce Północnej z powodu niemożności osiągnięcia docelowych marż zysku 3
„Po całkowitym przezwyciężeniu niedoboru komponentów Zarząd dostrzega doskonałe perspektywy wzrostu dla grupy SMA.”
(tłumaczenie, oryginał po najechaniu)
Przychody w Q1 wzrosły o +66,5 % do €367,2 mln, napędzane poprawą sytuacji w zakresie dostaw oraz silnym popytem we wszystkich segmentach 2
Prognoza sprzedaży na FY2023 podwyższona do €1 450 do 1 600 mln (poprzednio €1 350 do 1 500 mln), a EBITDA do €135 do 175 mln (poprzednio €100 do 140 mln) 2
Zysk operacyjny więcej niż się podwoił r/r (5,5 do 50,4 mln EUR, +816 %). 107
Zysk netto więcej niż się podwoił r/r (3,0 do 51,7 mln EUR, +1623 %). 107
Model biznesowy SMA Solar
Model biznesowy SMA Solar w skrócie: produkty, klienci i źródła przychodów zgodnie z opisem spółki w jej raportach. Metodologia NadirAlpha
SMA Solar Technology opracowuje, produkuje i sprzedaje inwertery fotowoltaiczne, systemy magazynowania energii oraz rozwiązania do zarządzania energią przeznaczone do zastosowań w sektorze mieszkaniowym, komercyjnym i wielkoskalowym. Spółka prowadzi działalność w ramach dwóch głównych segmentów: Home & Business Solutions, który obsługuje gospodarstwa domowe oraz małych i średnich klientów komercyjnych, oferując produkty takie jak inwertery stringowe, systemy magazynowania w bateriach oraz systemy zarządzania energią; oraz Large Scale & Project Solutions, który obsługuje wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne i duże komercyjne instalacje PV na całym świecie. Przychody pochodzą przede wszystkim ze sprzedaży produktów sprzętowych, tj. inwerterów i systemów magazynowania, uzupełnionej o przychody z projektów i usług.
Akcje SMA Solar: czynniki kształtujące kurs
Czynniki kształtujące kurs akcji SMA Solar z perspektywy spółki: popyt, ceny, koszty i moce produkcyjne zgodnie z opisem w raportach IR. Metodologia NadirAlpha
SMA powróciło do zysku operacyjnego w wysokości 49,1 mln EUR oraz zysku netto w wysokości 74,4 mln EUR przy przychodach 345,7 mln EUR w 2026-Q2, po kolejnych kwartalnych stratach w 2025 roku, takich jak strata operacyjna 104,2 mln EUR w 2025-Q3 116.
SMA wskazuje na Large Scale & Project Solutions jako największy składnik przychodów z dodatnią marżą segmentową; przychody zbliżone rok do roku; jest to kotwica wolumenowa biznesu falowników i magazynowania energii na skalę użytkową 13.
SMA odnotowuje wyższe rok do roku przychody z segmentu Home & Business Solutions przy wysokiej marży segmentowej, co wskazuje na odbudowę popytu w sektorze mieszkaniowym i małych instalacji komercyjnych po korekcie zapasów w 2025 roku 13.
SMA wprowadziło na rynek trójfazowy hybrydowy falownik Sunny Tripower Hybrid X w czerwcu 2026 roku i ukończyło systemy magazynowania Sunny Central Storage UP-S, SMA Storage XL Package oraz SMA Storage M w pierwszej połowie 2026 roku, poszerzając linię produktów magazynowania i falowników hybrydowych 14.
SMA rozbudowuje GIGAWATT FACTORY i zwiększa moce produkcyjne z 21 GW do około 40 GW; zakład nadal znajduje się w fazie rozruchu operacyjnego 14 3.
SMA wygenerowało operacyjne przepływy pieniężne w wysokości 104,4 mln EUR oraz wolne przepływy pieniężne w wysokości 96,1 mln EUR w 2026-Q2 przy niskich nakładach inwestycyjnych 8,3 mln EUR, przy pozycji gotówki netto wynoszącej 212,7 mln EUR 116.
trend sektorowy: Popyt na falowniki słoneczne i magazynowanie energii wydaje się stabilizować po dekoniunkturze w 2025 roku, wraz z odbudowującym się wykorzystaniem mocy SMA i marżami segmentowymi oraz podwyżką prognoz przez zarząd 116. Popyt na produkty związane z magazynowaniem energii jest najwyraźniejszym obszarem wzrostu, podczas gdy wolumeny projektów wielkoskalowych pozostają w zasadzie stabilne 13 14.
Przychody SMA Solar według segmentów (stan na 2026-Q2 · mln EUR · 7/8)
Segmenty SMA Solar w definicji samej spółki, każdy wiersz z podstawą (3, 6 lub 12 miesięcy), wiersze na szaro nie są już raportowane oddzielnie. Metodologia NadirAlpha
| Segment | Od | Przychody | Wzrost | Marża | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| Okres 2026-Q1 (3M) | |||||
| Large Scale & Project Solutions | 2022-Q1 | 279,5 | 0% | 12,1% | 13 |
| Home & Business Solutions | 2022-Q1 | 61,4 | 27,4% | 31,9% | 13 |
| Okres FY2025 (12M) | |||||
| Niemcy | FY2025 | 304,7 | – | – | 12 |
| EMEA | 2023-H1 | 700,8 | – | – | 12 |
| Ameryki | 2023-H1 | 647,5 | – | – | 12 |
| APAC | 2023-H1 | 184,6 | – | – | 12 |
| Okres 2025-Q1 (3M) | |||||
| Commercial & Industrial Solutions | 2022-Q1 | 26,3 | -62,8% | -100,4% | 9 |
| Okres FY2024 (12M) | |||||
| C&I Solutions | FY2023 | 183,8 | – | – | 8 |
Produkty i komunikaty spółki SMA Solar (29/58 aktywne+aktualne)
Komunikaty produktowe SMA Solar z raportów: wprowadzenia rynkowe, zatwierdzenia, partnerstwa, z pierwszą wzmianką i źródłem; produkty wycofane wyświetlane są na szaro. Metodologia NadirAlpha
Status: PlanowaneWprowadzonoStabilneWycofano
| Produkt / linia | Od | Status | Źródło |
|---|---|---|---|
| 2030 | |||
| Eliminacja 100 % ołowiu w produkcji elektroniki | 2030 | 12 | |
| 2027 | |||
| Wycofanie baterii NMC i NCA | 2027 | 12 | |
| 2026 | |||
| Wprowadzenie na rynek trójfazowego hybrydowego falownika Sunny Tripower Hybrid X | 2026-06 | 14 | |
| Opracowanie modułowego systemu magazynowania SMA Storage M | 2026-06 | 14 | |
| SMA Large Scale Stability Enhanced DC-Coupled Hybrid Solution | 2026-06 | 14 | |
| Rozwiązanie awaryjne SMA dla Sunny Tripower Hybrid X | 2026-06 | 14 | |
| Przejście na baterie LFP | 2026-06 | 12 | |
| Ukończenie opracowania 40-stopowej stacji energetycznej średniego napięcia | 2026-06 | 14 | |
| Storage XL Package (2×) | 2026 | 14 | |
| Stacje energetyczne średniego napięcia SMA z rozdzielnicami bez SF6 | 2026 | 11 | |
| 2025 | |||
| Rozruch zakładu produkcyjnego GIGAWATT FACTORY | 2025-12 | 11 | |
| Umowa EPC na projekt magazynowania energii Altenso 92,5 MW/231 MWh | 2025-09 | 8 | |
| SMA Home Energy Solution z integracją StromWallet Dynamic Pro | 2025-06 | 11 | |
| Wprowadzenie na rynek SMA eCharger | 2025-03 | 9 | |
| Rozpoczęcie najmu zakładu produkcyjnego | 2025-01 | 11 | |
| Nowa hala produkcyjna na Sandershäuser Berg | 2025-01 | 10 | |
| GIGAWATT FACTORY w Niestetal (2×) | 2025-01 | 14 | |
| Założenie Altenso Australia Pty Ltd | 2025-01 | 12 | |
| Sunny Tripower X 60 ze zintegrowanym zarządzaniem energią | 2025 | 12 | |
| Falownik komercyjny średniej wielkości Sunny Tripower X 60 (2×) | 2025 | 12 | |
| Sunny Central Storage UP-S (4×) | 2025 | 14 | |
| Sunny Central FLEX dla elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii | 2025 | 12 | |
| Rozbudowa mocy produkcyjnych z 21 GW do ok. 40 GW w Niestetal/Kassel | 2025 | 3 | |
| Uruchomienie mocy produkcyjnych w Ameryce Północnej | 2025 | 5 | |
| Rozszerzenie Global Repair Center na USA | 2025 | 12 | |
| Dodatkowy zakład produkcyjny w Polsce | 2025 | 12 | |
| 2024 | |||
| Projekty magazynowania energii Altenso GmbH (2×) | 2024-09 | 13 | |
| Sunny Central FLEX (2×) | 2024 | 12 | |
| 2023 | |||
| Sunny Island X (3×) | 2023-06 | 12 | |
| 2025 | |||
| SMA Commercial Storage Solution (2×) | 2025-12 | (2025-12) | 3 |
| Sunny Tripower 125 (3×) | 2025 | 7 | |
| 2024 | |||
| Falownik następnej generacji Sunny Tripower CORE 2 (125 kW) | 2024-06 | 5 | |
| Wprowadzenie SMA eCharger na rynek w krajach Beneluksu, Francji i Niemczech | 2024-06 | 5 | |
| Rozwiązania grid-forming z wielkoskalowymi systemami magazynowania | 2024-03 | 6 | |
| GIGAWATT FACTORY (4×) | 2024-03 | 5 | |
| Sunny Data Manager M | 2024 | 8 | |
| Produkty następnej generacji dla segmentów Home i C&I z technologią ogniw LFP | 2024 | 8 | |
| Wprowadzenie platform i produktów segmentowych na rynek | 2024 | 5 | |
| Domowy magazyn energii SMA z ogniwami LFP bez kobaltu | 2024 | 8 | |
| Wprowadzenie SMA eCharger na rynek w innych krajach europejskich | 2024 | 7 | |
| SMA eCharger (2×) | 2024 | 7 | |
| Wymiana systemu SMA Commercial Storage na alternatywną technologię ogniw | 2024 | 8 | |
| 2023 | |||
| SMA Commercial eMobility Solution z EV Charger Business | 2023-12 | 3 | |
| Produkt handlowy kwot GHG dla klientów komercyjnych | 2023-12 | 3 | |
| Centrum kompetencji usług stabilności sieci (2×) | 2023-10 | 5 | |
| Rozbudowa zdolności produkcyjnych w siedzibie głównej w Niestetal/Kassel, Niemcy | 2023-09 | 4 | |
| Falownik STP-X na rynek USA | 2023-06 | 3 | |
| Nowe modele w rodzinie produktów Sunny Tripower na globalne rynki PV | 2023-06 | 3 | |
| SMA Energy System Business | 2023-03 | 4 | |
| Cyfrowa platforma usług energetycznych | 2023-03 | 2 | |
| Systemy magazynowania energii w bateriach dla regionu EMEA | 2023-03 | 2 | |
| Wallbox Home EV Charger eCharger | 2023 | 5 | |
| Bateria SMA Home Storage (3×) | 2023 | 7 | |
| SMA Energy System Home | 2023 | 6 | |
| Rozwiązania do produkcji zielonego wodoru (2×) | 2023 | 2 | |
| Konwerter elektrolizerów do produkcji zielonego wodoru | 2023 | 6 | |
| Falownik Sunny Boy Smart Energy (7×) | 2023 | (2024-12) | 8 |
Transakcje i zdarzenia SMA Solar (19)
Wszystkie odnotowane przejęcia, sprzedaże i wyjścia SMA Solar, a także partnerstwa, umowy i zdarzenia regulacyjne wpływające na działalność, każde z datą i źródłem. Metodologia NadirAlpha
Przejęcia dokonane przez SMA Solar
| Transakcja / udział | Data | Typ | Źródło |
|---|---|---|---|
| 2025 | |||
| Utworzenie działu Home & Business Solutions | 2025-05 | Sfinalizowano | 10 |
| Podpisanie listu intencyjnego z Create Energy w sprawie lokalnej produkcji Sunny Highpower PEAK3 | 2025 | Ogłoszono | 12 |
| 2024 | |||
| Pierwsze sprzedanie projektu BESS Altenso inwestorowi strategicznemu (2×) | 2024-09 | Sfinalizowano | 8 |
| Altenso & Infinergies Holding Oy (7×) | 2024-04 | Sfinalizowano | 8 |
| Przejęcie AE Development Holdings 2023 Trust (2×) | 2024-04 | Sfinalizowano | 12 |
Dezinwestycje i wyjścia SMA Solar
| Transakcja / udział | Data | Typ | Źródło |
|---|---|---|---|
| 2025 | |||
| coneva GmbH | 2025-09 | Zbyte | 12 |
| Zbycie coneva GmbH | 2025-09 | Zbyte | 12 |
| Sprzedaż akcji coneva GmbH | 2025-08 | Zbyte | 12 |
| Korekta warunkowej ceny zakupu elexon GmbH | 2025-06 | Zbyte | 11 |
| 2024 | |||
| Sprzedaż akcji elexon GmbH | 2024-03 | Zbyte | 7 |
| Sprzedaż 42 % udziałów w elexon GmbH na rzecz VARO Energy Management AG | 2024-01 | Zbyte | 8 |
| elexon GmbH | 2024 | Zbyte | 8 |
| Sprzedaż akcji elexon GmbH | 2024 | Zbyte | 8 |
| Sprzedaż 100 % akcji komandytariusza w Altenso Batteriespeicher 001 GmbH & Co. KG | 2024 | Zbyte | 8 |
| Batteriespeicher 001 GmbH & Co. KG (4×) | 2024 | Zbyte | 12 |
| 2023 | |||
| Wycofanie z działalności O&M w Ameryce Północnej | 2023-06 | Zbyte | 3 |
| Zbycie udziałów elexon GmbH | 2023-06 | Zbyte | 3 |
| Planowana sprzedaż akcji w spółce stowarzyszonej | 2023 | Zbyte | 5 |
| Wyjście z długoterminowych kontraktów O&M dla instalacji PV w regionie Ameryk | 2023 | Zbyte | 5 |
Ryzyka spółki SMA Solar (109 od raportu rocznego z 2026-03-26, 229 łącznie zarejestrowanych)
Jakie ryzyka SMA Solar wskazuje od czasu raportu rocznego, najpierw specyficzne dla spółki, ogólne standardowe ryzyka w części rozwijanej; pierwsza wzmianka odnosi się do zasobu dokumentów od 2023 roku. Metodologia NadirAlpha
Kategoria: FinansePrawoGeopolitykaMakroRynekRegulacjeCyberKlienciKonkurencjaŁańcuch dostawKadryStrategiaTechnologia
| Ryzyko | Kategoria | Ostatnia wzmianka |
|---|---|---|
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Quarter raport kwartalny z dnia 2026-08-13 (2026-Q2), źródło 14 | ||
| Nowo wynegocjowane kowenant finansowe dotyczące odnawialnej linii kredytowej; progi przekroczone na koniec 2025 r., lecz dotrzymane na dzień 30 czerwca 2026 r. | = | |
| Odwołanie rządu USA w sprawie zwrotu ceł; zobowiązanie warunkowe w wysokości 42,6 mln EUR z tytułu potencjalnego odzyskania środków | = | |
| Testy na utratę wartości wykazują istotne straty jedynie w przypadku spadku cen o ponad 10 % poniżej planowanych poziomów | = | |
| Trwający konflikt na Bliskim Wschodzie przyczynia się do wyższych cen energii, zakłóceń w łańcuchu dostaw oraz niepewnych decyzji inwestycyjnych. | = | |
| Wysokie ceny energii hamują aktywność gospodarczą i inwestycje w systemy PV w wielu regionach. | = | |
| Komercyjne instalacje PV spadają; chiński rynek komercyjny obniżył się do około jednej trzeciej poziomu z roku poprzedniego. | = | |
| Nowo zainstalowane moce globalnego rynku PV w H1 2026 istotnie poniżej poziomu roku poprzedniego w wyniku zmian na rynku chińskim. | = | |
| Inwestycje prywatne w małe instalacje poniżej poziomu roku poprzedniego; powściągliwość wynikająca z otoczenia finansowania oraz wysokiego poziomu wcześniejszej ekspansji. | = | |
| Zmiany warunków wynagrodzenia chińskiego rządu wchodzące w życie w połowie 2025 r. mają istotnie obniżyć przyrosty mocy solarnych. | = | |
| Trwa projekt wdrożenia IFRS 18; obowiązkowy dla lat obrotowych rozpoczynających się 1 stycznia 2027 r. | = | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Annual raport roczny z dnia 2026-03-26 (FY2025), źródło 12 | ||
| Ryzyka produktowe i cyberbezpieczeństwa wzrosły z powodu izolowanych problemów jakościowych; trwa certyfikacja cyklu bezpiecznego wytwarzania oprogramowania zgodnie z IEC 62443. | 2026-Q2 2026-08-13 14 | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Quarter raport kwartalny z dnia 2025-11-03 (2025-Q3), źródło 10 | ||
| Cła USA na komponenty PV wpływają na ceny i łańcuch dostaw; orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie legalności taryf zaowocowało zwrotami. | 2026-Q2 2026-08-13 14 | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Annual raport roczny z dnia 2025-03-13 (FY2024), źródło 8 | ||
| Korekty wyceny zapasów na łączną kwotę 197,1 mln EUR; ryzyko utraty przydatności w horyzoncie 36 miesięcy | 2026-Q2 2026-08-13 14 | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Annual raport roczny z dnia 2024-03-06 (FY2023), źródło 5 | ||
| Ryzyko niewykonania zobowiązań wzrosło w związku ze zdolnością klientów do regulowania zobowiązań finansowych. | 2026-Q2 2026-08-13 14 | |
| Przychody segmentu systemów wielkoskalowych skoncentrowane na kluczowych rynkach: USA, Niemcy, Wielka Brytania, Australia. | 2026-Q2 2026-08-13 14 | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Quarter raport kwartalny z dnia 2023-05-11 (2023-Q1), źródło 2 | ||
| Zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane napięciami geopolitycznymi; ustrukturyzowane procesy zaopatrzenia uznane za priorytetowe z uwagi na zmienne otoczenie zamówieniowe. | 2026-Q2 2026-08-13 14 | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Quarter raport kwartalny z dnia 2026-05-13 (2026-Q1), źródło 13 | ||
| Zwroty ceł od rządu USA obarczone niepewnościami; zwrot klientom lub straty z tytułu nieściągalnych należności uzależnione od faktycznego uzyskania refundacji. | = | |
| USA dokonały korekty subsydiów w ramach Inflation Reduction Act w ciągu 2025 r., negatywnie wpływając na małe prywatne instalacje. | = | |
| Wahania kursu walutowego EUR/USD wpływają na wyniki; pierwotnie planowano przy założeniu słabszego dolara, który umocnił się od czasu konfliktu na Bliskim Wschodzie. | = | |
| Zaostrzone warunki finansowania i wysoka zmienność na rynkach finansowych wpływające na rozwój gospodarczy. | = | |
| Globalny wzrost prognozowany na poziomie 3,1 % w 2026 roku; strefa euro na poziomie 1,1 %; chińska gospodarka traci impet przy wzroście 4,4 %. | = | |
| Konflikt na Bliskim Wschodzie zakłóca infrastrukturę energetyczną i zwiększa niepewność co do globalnego rozwoju gospodarczego. | = | |
| Instalacja nowych mocy PV w krajach europejskich ma pozostać na niezmienionym poziomie lub spaść z powodu trudności z finansowaniem. | = | |
| Prognozowany spadek globalnych przyrostów mocy PV poniżej poziomu z poprzedniego roku w związku z ograniczoną ekspansją w Chinach. | = | |
| Niepewność regulacyjna w Niemczech dotycząca korekt pakietu sieciowego oraz potencjalnych zmian ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG). | = | |
| Utrzymująca się presja cenowa w segmentach komercyjnych i mieszkaniowych PV wpływająca na rentowność. | = | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Annual raport roczny z dnia 2026-03-26 (FY2025), źródło 12 | ||
| Linie kredytowe w wysokości 350 mln EUR zawierają klauzule zmiany kontroli umożliwiające bankowi wypowiedzenie umowy | = | |
| Kowenant finansowe początkowo zawieszone na okres do 31 grudnia 2025 r.; warunki zmienione w styczniu 2026 r. | = | |
| Niespełnienie renegocjowanych kowenantu finansowych dotyczących wskaźnika kapitału własnego i dźwigni finansowej może skutkować wyższymi kosztami finansowania lub rozwiązaniem linii kredytowej | = | |
| Odpisy na aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego mogą wystąpić, jeżeli planowane dochody do opodatkowania będą w przyszłych okresach niższe o 5 do 10 %. | = | |
| Nieprawidłowe usuwanie i recykling odpadów elektronicznych stwarza ryzyko środowiskowe i reputacyjne dla działalności SMA. | = | |
| Analiza wrażliwości wskazuje na możliwe dalsze odpisy w niskiej liczbie siedmiocyfrowej, jeśli założenia cenowe będą niższe o 5 % w segmencie Home & Business Solutions. | = | |
| Odpis w zakresie dwucyfrowych milionów jest możliwy dla aktywów niematerialnych segmentu Large Scale & Project Solutions, jeśli popyt rynkowy lub osiągalne ceny sprzedaży nie zostaną osiągnięte. | = | |
| Znaczące odpisy z tytułu utraty wartości zapasów w wysokości 228,3 mln EUR oraz skapitalizowanych projektów rozwojowych w wysokości 40,2 mln EUR. | = | |
| Ujemny EBITDA wynoszący -65,4 mln EUR oraz EBIT wynoszący -188,2 mln EUR są istotnie poniżej pierwotnych prognoz. | = | |
| Wskaźnik awarii w terenie wzrósł do 1,5 % w 2025 roku, przekraczając cel na poziomie 1,0 %; ryzyko wzrostu kosztów gwarancyjnych i wymian. | = | |
| Ryzyko niedostępności surowców i materiałów produkcyjnych z powodu niedoboru lub utraty poszczególnych strategicznych dostawców. | = | |
| Słaby popyt w segmencie Home & Business Solutions z ryzykiem dla pozyskiwania zamówień w roku obrotowym 2026. | = | |
| Utrzymująca się słabość rynkowa w sektorach mieszkaniowym i komercyjnym przy wzmożonej presji cenowej i konkurencji. | = | |
| Rotacja pracowników wzrosła do 19,6 % w 2025 roku w trakcie restrukturyzacji; zatrudnienie zmniejszyło się o 608 pracowników rok do roku. | = | |
| Planowane zwolnienia obejmujące kilkaset etatów w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy; ryzyko, że dobrowolne odejścia nie osiągną zakładanych celów. | = | |
| Ryzyko odejścia utalentowanych pracowników na kluczowych stanowiskach w trakcie restrukturyzacji; trudności z obsadzeniem stanowisk wymagającymi odpowiednich kwalifikacji. | = | |
| Program restrukturyzacji i transformacji wpływający na stabilność zatrudnienia i efektywność operacyjną. | = | |
| Znaczące redukcje zatrudnienia w roku sprawozdawczym w ramach programu restrukturyzacji i transformacji obejmującego wiele szczebli. | = | |
| Postępowania wyjaśniające dotyczące instalacji PV i incydentów pożarowych; ryzyko roszczeń pomimo posiadanego ubezpieczenia. | = | |
| Rezerwy na zobowiązania zakupowe wzrosły do 45,7 mln EUR w związku z przewidywanymi stratami. | = | |
| Rezerwy gwarancyjne w wysokości 136,0 mln EUR odzwierciedlają ryzyko awarii urządzeń i potencjalnych roszczeń klientów w okresach gwarancyjnych. | = | |
| Rosnące zobowiązania klientów w zakresie zgodności z wymogami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju i przejrzystości łańcucha dostaw. | = | |
| Przychody segmentu Home & Business Solutions spadły o 30,2 %, co wskazuje na strukturalne wyzwania rynkowe. | = | |
| Możliwość odzyskania wartości skapitalizowanych projektów deweloperskich w wysokości 93,6 mln EUR zależy od oceny wykonalności technicznej i ekonomicznej. | = | |
| Ryzyko dla suwerenności danych wynikające z korzystania z usług chmurowych podmiotów z USA podlegających eksterytorialnym regulacjom US CLOUD Act. | = | |
| Planowane nakłady inwestycyjne (CapEx) na działania związane z transformacją klimatyczną uzależnione od przyszłych decyzji w zakresie planowania finansowego i budżetowania. | = | |
| Zobowiązania finansowe zmniejszyły się z 196 229 tys. EUR do 140 026 tys. EUR; program restrukturyzacyjny jest w toku. | = | |
| Ryzyka walutowe wynikające z transakcji w USD oraz ryzyka translacyjne w zagranicznych jednostkach zależnych. | = | |
| Ryzyko obniżenia ratingu kredytowego w przypadku nieoczekiwanego spadku stanu środków pieniężnych; możliwe korekty warunków płatności dla dostawców. | = | |
| Nierozpoznane aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na stratach podatkowych do przeniesienia w wysokości 287,2 mln EUR stwarzają niepewność co do ich przyszłej realizacji. | = | |
| Spadek cen energii elektrycznej negatywnie wpływający na segment Home and Business Solutions. | = | |
| Niemożność osiągnięcia rentownego wzrostu w 2025 r. z powodu trudnego otoczenia rynkowego. | = | |
| Niepewność szacunków w prognozach emisji z zakresu 1/2 spowodowana przesunięciami budżetowymi i zasobowymi. | = | |
| Napięcia geopolityczne i konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie mogą zwiększać zmienność na rynkach energii i transportu. | = | |
| Napięcia geopolityczne i konflikty handlowe wpływające na globalny handel i ceny energii. | = | |
| Wysokie uzależnienie od surowców (aluminium, miedź, stal) pochodzących z wyczerpujących się złóż w górnictwie wyższego szczebla. | = | |
| Potencjalne wąskie gardła w dostawach surowców oraz wzrost kosztów spowodowane napięciami geopolitycznymi. | = | |
| Dekarbonizacja łańcucha dostaw na poziomie dostawców uzależniona od osiągnięcia przez nich celów opartych na nauce (science-based targets). | = | |
| Zużycie energii kopalnej w łańcuchu dostaw upstream przy produkcji komponentów (aluminium, stal, elektronika) | = | |
| Słaba produkcja przemysłowa i eksport w obliczu strukturalnych wyzwań gospodarczych w Niemczech | = | |
| Nierozstrzygnięte debaty regulacyjne stwarzające trudności w planowaniu i ustalaniu cen | = | |
| Niemiecka produkcja elektroniki jest w wysokim stopniu uzależniona od importu, przy potencjalnych naruszeniach praw człowieka w łańcuchach dostaw surowców | = | |
| Zmiany wolumenów subsydiów w ramach US Inflation Reduction Act oraz zaostrzonych wymogów wynikających z One Big Beautiful Bill Act administracji Trumpa | = | |
| Ryzyko, że stanowiska nie zostaną obsadzone wystarczająco szybko odpowiednimi pracownikami, powodując opóźnienia projektów | = | |
| Nadpodaż w branży prowadząca do spadku cen i nasilenia konkurencji | = | |
| Dodatkowe cła nałożone na podstawie IEEPA w 2025 roku zostały uznane za niezgodne z prawem przez Sąd Najwyższy USA w dniu 20 lutego 2026 roku | = | |
| Systemy kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem wymagają bieżącego monitorowania w zakresie zgodności z przepisami. | = | |
| Ryzyko zgodności z przepisami dotyczącymi importu/eksportu materiałów i wyrobów gotowych zarządzane za pośrednictwem systemu monitorowania IT | = | |
| Restrukturyzacja europejskiego rynku energii i zmiany w zakresie przyłączenia do sieci mogą wywierać presję na struktury kosztowe i łańcuchy dostaw | = | |
| Planowane odejście od baterii NMC na rzecz technologii LFP przewidziane na połowę 2026 r. ze względu na obawy dotyczące zrównoważenia łańcucha dostaw. | = | |
| Wymogi rozszerzonej odpowiedzialności producenta wynikające z dyrektywy EU WEEE wymagają bieżącej sprawozdawczości w zakresie zgodności. | = | |
| Interpretacja wymogów CSRD i EU Taxonomy pozostaje częściowo otwarta na interpretację | = | |
| Ograniczenia SVHC: nie można w pełni określić dokładności danych dostawców dotyczących substancji niebezpiecznych w całym łańcuchu dostaw. | = | |
| Bieżące wymogi zgodności z zasadami UN Global Compact i Wytycznymi OECD w globalnym łańcuchu dostaw. | = | |
| Obowiązkowe wdrożenie IFRS 18 od 1 stycznia 2027 roku będzie miało istotny wpływ na prezentację skonsolidowanych sprawozdań finansowych. | = | |
| Eliminacja subsydiów wspierających instalacje fotowoltaiczne może skutkować niechęcią do budowy nowych systemów | = | |
| Zmiany w niemieckim i zagranicznym prawie podatkowym oraz stawkach wymiarowania mogą wpłynąć na pozycje podatkowe SMA i efektywne stopy podatkowe. | = | |
| Amerykańskie cła na komponenty systemów PV z UE i Chin stanowią poważne ryzyko | = | |
| Zmniejszenie dotacji rządowych na wielu rynkach negatywnie wpływa na popyt | = | |
| Elektryfikacja flot pojazdów w USA/Australii opóźniona ze względu na duże odległości i brak infrastruktury ładowania | = | |
| Chińscy producenci rozbudowali moce produkcyjne, powodując nadpodaż i ostrą konkurencję w segmencie systemów mieszkaniowych i komercyjnych | = | |
| Ryzyko poprawy przez konkurentów jakości produktów, funkcjonalności, efektywności i oferowania bardziej konkurencyjnych rozwiązań pod klucz | = | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Half raport półroczny z dnia 2025-08-07 (2025-H1), źródło 11 | ||
| Odpis z tytułu utraty wartości należności w USA w wysokości 7,5 mln EUR spowodowany złożeniem przez klienta wniosku o upadłość. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Postępowania arbitrażowe dotyczące roszczeń klientów z tytułu rozliczenia umowy O&M za granicą zakończone wypływem środków pieniężnych. | = | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Annual raport roczny z dnia 2025-03-13 (FY2024), źródło 8 | ||
| Znaczące odpisy z tytułu utraty wartości zapasów wynikające z niepomyślnych perspektyw rynkowych w segmencie Home & Business Solutions. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Odpis z tytułu utraty wartości zapasów w wysokości 122,6 mln EUR odzwierciedla ryzyko nadwyżki surowców i produktów o obniżonej zbywalności. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Szczególne zagrożenia związane z prądem elektrycznym podczas uruchomień i prac serwisowych; łuki elektryczne i zagrożenia pożarowe stanowią poważne ryzyko urazu. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Rezerwy restrukturyzacyjne zostały ujęte, przy czym większość wypływów oczekiwana jest w roku obrotowym 2026. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Istotny negatywny wpływ związany z równością płci; luka w wynagrodzeniach z uwzględnieniem korekty zidentyfikowana szczególnie w wyższych przedziałach wynagrodzeń. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Rezerwy pracownicze w wysokości 24,1 mln EUR na program restrukturyzacji i transformacji świadczą o trwających dostosowaniach działalności. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Prognozowany niższy popyt i wynikający z niego niższy poziom sprzedaży w okresie planistycznym 2026-2028. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Niestabilne rynki i niepewność geopolityczna wpływające na skłonność do inwestowania | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Ryzyko nieprzestrzegania przepisów środowiskowych i wymogów odpowiedzialności producenta prowadzące do nałożenia kar | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Silna presja konkurencyjna prowadząca do utrzymywania agresywnych poziomów cenowych, co negatywnie wpływa na marże | FY2025 2026-03-26 12 | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Half raport półroczny z dnia 2024-08-08 (2024-H1), źródło 7 | ||
| Ryzyko dalszych odpisów aktualizujących wartość zapasów w związku z utrzymującą się wysoką zmiennością rynkową w segmencie Home & Business Solutions. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Rezerwy gwarancyjne wzrosły do 136,0 mln EUR w związku z zobowiązaniami gwarancyjnymi wynikającymi z rodzin produktów. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Słaby popyt w segmencie Home & Business Solutions, szczególnie na europejskich rynkach podstawowych | FY2025 2026-03-26 12 | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Quarter raport kwartalny z dnia 2024-05-08 (2024-Q1), źródło 6 | ||
| Zaprzestanie sprzedaży SMA Commercial Storage Solution w grudniu 2025 roku; produkt zostanie zastąpiony przez Storage XL Package w 2026 roku. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| SMA Solar: pierwsze wystąpienie w IR-Annual raport roczny z dnia 2024-03-06 (FY2023), źródło 5 | ||
| Starzenie się należności handlowych z odpisami w wysokości 33,5 mln EUR oraz przeterminowanymi należnościami w wysokości 42,1 mln EUR stwarza ryzyka windykacyjne. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Dwa poważne incydenty naruszenia praw człowieka zidentyfikowane w łańcuchu wartości upstream; zgłoszono 14 przypadków niezgodności z Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka oraz normami MOP. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Spadek wskaźnika kapitału własnego do 28,0 % oraz uzależnienie od uruchomienia linii kredytowych budzi obawy co do poziomu dźwigni finansowej. | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Wymogi RODO i ryzyko ochrony danych zwiększone ze względu na redukcję zasobów wynikającą ze zwolnień pracowniczych | FY2025 2026-03-26 12 | |
| Cyberprzestępczość, oszustwa e-mailowe i szpiegostwo gospodarcze stanowią znaczne ryzyka; kryzysy geopolityczne nasilają scenariusze zagrożeń | FY2025 2026-03-26 12 | |
Raportowane KPI spółki SMA Solar (zgodnie z ujawnieniami) (437)
Wskaźniki, które SMA Solar ujawnia samodzielnie poza standardowymi danymi finansowymi, takie jak wartość zamówień, przychody cykliczne czy wolumeny sprzedaży, podane zgodnie z raportem bez własnych wyliczeń. Metodologia NadirAlpha
| KPI | Wartość / zmiana | Źródło |
|---|---|---|
| SMA Solar, opublikowano 2026-08-13, okres 2026-Q2 | ||
| aktywa ogółem | 1,306.0 (EUR € million) | 14 |
| aktywa ogółem | 1,390.9 (EUR € million) | 14 |
| order backlog | 1,161.4 (EUR € million) | 14 |
| order backlog | 1,754.4 (EUR € million) | 14 |
| wskaźnik netto kapitału obrotowego | 14.0 | 14 |
| wskaźnik netto kapitału obrotowego | 11.7 | 14 |
| sprzedana moc falowników rok obrotowy | 19,852 | 14 |
| sprzedana moc falowników | 8,327 | 14 |
| sprzedana moc falowników | 8,985 | 14 |
| wskaźnik eksportu rok obrotowy | 79.8 | 14 |
| wskaźnik eksportu | 79.6 | 14 |
| wskaźnik eksportu | 73.7 | 14 |
| wskaźnik kapitału własnego | 28.0 | 14 |
| wskaźnik kapitału własnego | 31.7 | 14 |
| kapitał własny | 365.5 (EUR € million) | 14 |
| kapitał własny | 441.4 (EUR € million) | 14 |
| marża EBITDA rok obrotowy | -4.3 | 14 |
| marża EBITDA | 1.3 | 14 |
| marża EBITDA | 12.9 | 14 |
| Kapitał własny akcjonariuszy na 30 czerwca | 441,408 | 14 |
| Brutto przepływy pieniężne | 87,602 (EUR in €'000) | 14 |
| SMA Solar, opublikowano 2026-05-13, okres 2026-Q1 | ||
| Order backlog | 1,414.5 € million | 13 |
| Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 15.9% | 13 |
| Netto kapitał obrotowy | 242.9 € million | 13 |
| Sprzedana moc falowników | 4,448 MW | 13 |
| Wskaźnik eksportu | 74.2% | 13 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 28.4% | 13 |
| Marża EBITDA | 7.7% | 13 |
| SMA Solar, opublikowano 2026-03-26, okres FY2025 | ||
| odpady na milion sprzedaży | 1.22 tons | 12 |
| odpady na milion sprzedaży | 1.27 tons | 12 |
| spadek emisji z transportu upstream pct | 71.3% | 12 |
| całkowity wolumen odpadów | 2,097 tons | 12 |
| łączna masa odpadów | 2,526 tons | 12 |
| łączne pośrednie emisje GHG zakresu 3 brutto | 491,368 t CO₂e | 12 |
| łączne emisje GHG – metoda rynkowa | 493,723 t CO₂e | 12 |
| łączne emisje GHG – metoda lokalizacyjna | 501,712 t CO₂e | 12 |
| łączne zużycie energii | 33.7 thousand MWh | 12 |
| aktywa ogółem | 1,306.0 | 12 |
| opex taksonomiczny | €79.6 million | 12 |
| udział sprzedaży kwalifikowanej taksonomicznie | 89.9% | 12 |
| Capex taksonomiczny | €105.6 million | 12 |
| udział sprzedaży zgodnej z taksonomią | 74.8% | 12 |
| sprzedaż zgodna z taksonomią | €1,134.1 million | 12 |
| udział opex zgodnego z taksonomią | 81.8% | 12 |
| opex zgodny z taksonomią | €65.2 million | 12 |
| udział Capex zgodnego z taksonomią | 89.6% | 12 |
| Capex zgodny z taksonomią | €94.6 million | 12 |
| akcje w obiegu | 34,700,000 | 12 |
| kapitał zakładowy | €34.7 million | 12 |
| service business order backlog | 333.9 | 12 |
| zużycie materiałów wtórnych | 12.3 thousand tons | 12 |
| zużycie materiałów wtórnych | 15.9 thousand tons | 12 |
| udział materiałów wtórnych | 22% | 12 |
| udział materiałów wtórnych | 24% | 12 |
| spadek emisji zakresu 3 pct | 32.5% | 12 |
| wskaźnik nakładów na badania i rozwój | 8.1 | 12 |
| wydatki na badania i rozwój | 123.0 | 12 |
| zużycie energii odnawialnej | 23.5 thousand MWh | 12 |
| zarejestrowane znaki towarowe | 1,577 | 12 |
| pct odpadów poddanych recyklingowi | 99% | 12 |
| pct odpadów poddanych recyklingowi | 96% | 12 |
| odpady poddane recyklingowi | 2,079 tons | 12 |
| odpady poddane recyklingowi | 2,435 tons | 12 |
| użyte materiały z recyclingu | 45.3 thousand tons | 12 |
| użyte materiały z recyclingu | 53.0 thousand tons | 12 |
| wskaźnik materiałów z recyclingu | 82% | 12 |
| wskaźnik materiałów z recyclingu | 82% | 12 |
| spadek emisji z zakupionych towarów i usług pct | 34.8% | 12 |
| zakupione materiały techniczne do produktów | 55.2 thousand tons | 12 |
| zakupione materiały techniczne do produktów | 64.9 thousand tons | 12 |
| product business order backlog | 1,018.1 | 12 |
| oczekujące zgłoszenia patentowe | 470 | 12 |
| patenty i modele użytkowe | 1,654 | 12 |
| order backlog | 1,352.0 | 12 |
| zużycie energii nieodnawialnej | 10.2 thousand MWh | 12 |
| udział odpadów niepoddanych recyklingowi | 1% | 12 |
| udział odpadów niepoddanych recyklingowi | 4% | 12 |
| odpady niepoddane recyklingowi | 18 tons | 12 |
| odpady niepoddane recyklingowi | 91 tons | 12 |
| wskaźnik netto kapitału obrotowego | 14.0 | 12 |
| kapitał obrotowy netto | 212.6 | 12 |
| zużycie ołowiu | 33.3 kg | 12 |
| zużycie ołowiu | 67.0 kg | 12 |
| sprzedana moc falowników | 19,852 | 12 |
| udział odpadów niebezpiecznych | 20% | 12 |
| udział odpadów niebezpiecznych | 14% | 12 |
| odpady niebezpieczne | 416 tons | 12 |
| odpady niebezpieczne | 344 tons | 12 |
| emisje GHG zakres 1 brutto | 2,352 t CO₂e | 12 |
| emisje GHG zakres 1 i zakres 2 (rynkowy) brutto | 2,355 t CO₂e | 12 |
| emisje GHG zakres 2 (rynkowy) brutto | 3 t CO₂e | 12 |
| marża brutto | 8.1 | 12 |
| emisje GHG zakres 2 (lokalizacyjny) brutto | 7,992 t CO₂e | 12 |
| wskaźnik skuteczności globalnych centrów napraw | 95.6% | 12 |
| wskaźnik skuteczności globalnych centrów napraw | 96.5% | 12 |
| zobowiązania finansowe | 140.0 | 12 |
| wskaźnik awarii w terenie | approximately 1.5% | 12 |
| wskaźnik awarii w terenie | 1.4% | 12 |
| wskaźnik awarii w terenie 2019 rok bazowy | 1.4% | 12 |
| wskaźnik eksportu | 79.8 | 12 |
| wskaźnik kapitału własnego | 28.0 | 12 |
| kapitał własny | 365.5 | 12 |
| intensywność energetyczna wysokie oddziaływanie klimatyczne | 22.2 MWh/€ million | 12 |
| odpady elektryczne i elektroniczne % | 36% | 12 |
| odpady elektryczne i elektroniczne % | 25% | 12 |
| marża EBITDA | −4.3 | 12 |
| amortyzacja skapitalizowanych projektów rozwojowych | 12.3 | 12 |
| amortyzacja | 122.8 | 12 |
| udział Danfoss | 20.00% | 12 |
| wykorzystanie linii kredytowej | 44.9% | 12 |
| skapitalizowane projekty rozwojowe | 32.3 | 12 |
| spadek emisji z dóbr kapitałowych % | 61.2% | 12 |
| uniknięte koszty środowiskowe | €21 billion | 12 |
| uniknięte emisje CO2 | 69 million tons | 12 |
| śr. masa na kW falownik | 0.96 kg/kW | 12 |
| śr. masa na kW falownik | 1.00 kg/kW | 12 |
| śr. masa na kW falownik | 1.47 kg/kW | 12 |
| działalność 7 6 przychody % | 5.1% | 12 |
| działalność 7 6 przychody | €77.1 million | 12 |
| działalność 3 1 przychody % | 69.7% | 12 |
| przychody działalności 3 1 | €1,057.0 million | 12 |
| Capex działalności 3 1 (% przychodów) | 86.9% | 12 |
| Capex działalności 3 1 | €91.8 million | 12 |
| Rezerwy gwarancyjne | 135,961 (EUR in €'000) | 12 |
| Niewykorzystane linie kredytowe | 209.5 million | 12 |
| Nieujęte podatki odroczone od strat podatkowych (podatek handlowy) | 309.7 million | 12 |
| Nieujęte podatki odroczone od strat podatkowych | 287.2 million | 12 |
| Nieujęte podatki odroczone od strat podatkowych (podatek dochodowy) | 249.9 million | 12 |
| Straty podatkowe do odliczenia (podatek handlowy) | 519.1 million | 12 |
| Łączne straty podatkowe do odliczenia (Grupa) | 532.4 million | 12 |
| Łączna zainstalowana moc falowników | more than 185 | 12 |
| Kapitał własny akcjonariuszy | 365,536 | 12 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 267,523 | 12 |
| Sprzedana moc falowników PV (spółki powiązane) | 13.4 GW | 12 |
| Sprzedana moc falowników PV (spółki powiązane, rok poprzedni) | 13.2 GW | 12 |
| Sprzedana pojemność falowników PV | 19,852 MW | 12 |
| Order backlog prior year | €1,355.6 million | 12 |
| Order backlog | €1,352.0 million | 12 |
| Kapitał obrotowy netto (% przychodów) | 14.0% | 12 |
| Netto kapitał obrotowy | 14 (EUR % of sales) | 12 |
| Gotówka netto | 176.4 | 12 |
| Sprzedana moc falowników | 19.5 GW | 12 |
| Sprzedana moc falowników | 19.9 | 12 |
| Udział sprzedaży zagranicznej (%) | 79.8% | 12 |
| Zagraniczne straty do przeniesienia (podatek odroczony) | 5.0 million | 12 |
| Zobowiązania finansowe, długoterminowe | 83,006 | 12 |
| Zobowiązania finansowe, krótkoterminowe | 57,020 | 12 |
| Wskaźnik kapitału własnego rok poprzedni | 35.9% | 12 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 28.0% | 12 |
| Marża EBITDA | -4.3 | 12 |
| Marża EBIT | -12.4 | 12 |
| Krajowe straty do przeniesienia (podatek odroczony) | 71.4 million | 12 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku od strat do przeniesienia | 76.4 million | 12 |
| Bieżące zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 10.5 million | 12 |
| Straty do przeniesienia z tytułu podatku od osób prawnych | 493.7 million | 12 |
| SMA Solar, opublikowano 2025-11-03, okres 2025-Q3 | ||
| Suma aktywów | 1,390.0 (EUR € million) | 10 |
| Order backlog | €1,281.7 | 10 |
| Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 15.7 | 10 |
| Sprzedana moc falowników | 13,610 | 10 |
| Marża brutto | 7.6 | 10 |
| Wskaźnik eksportu | 80.1 | 10 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 28.9 | 10 |
| Kapitał własny | 402.2 (EUR € million) | 10 |
| Marża EBITDA | −1.5 | 10 |
| Dni sprzedaży należności | 48.7 | 10 |
| SMA Solar, opublikowano 2025-08-07, okres 2025-H1 | ||
| Rezerwy gwarancyjne | 123,363 (EUR in €'000) | 11 |
| Zastrzeżone nazwy marek | 1,577 | 11 |
| Chronione patenty i wzory użytkowe | 1,654 | 11 |
| Order backlog | 1,161.4 million | 11 |
| Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 19.4% | 11 |
| Sprzedana moc falowników | 8,327 MW | 11 |
| Marża brutto | 18.2% | 11 |
| Wskaźnik eksportu | 79.6% | 11 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 33.4% | 11 |
| Marża EBITDA | 1.3% | 11 |
| Marża EBIT | -2.8% | 11 |
| Projekty rozwojowe | 58,279 | 11 |
| Dni sprzedaży należności | 46.0 days | 11 |
| SMA Solar, opublikowano 2025-05-08, okres 2025-Q1 | ||
| Service business order backlog | 321.8 (EUR € million) | 9 |
| Product business order backlog | 972.1 (EUR € million) | 9 |
| Order backlog | 1,293.9 (EUR € million) | 9 |
| Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 24.3 | 9 |
| Netto kapitał obrotowy | 363.9 (EUR € million) | 9 |
| Sprzedana moc falowników | 4,124 | 9 |
| Marża brutto | 24.2 | 9 |
| Wskaźnik eksportu | 79.8 | 9 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 34.0 | 9 |
| Marża EBITDA | 7.5 | 9 |
| Marża EBIT | 3.5 | 9 |
| Dni sprzedaży należności | 45.0 | 9 |
| SMA Solar, opublikowano 2025-03-13, okres FY2024 | ||
| Wypadki przy pracy wysokiego ryzyka | 5 | 8 |
| Wypadki przy pracy | 44 | 8 |
| cel udziału kobiet | 28.0% | 8 |
| kobiety na dwóch najwyższych szczeblach zarządzania | 16.0% | 8 |
| wolumen odpadów poddanych recyklingowi rok poprzedni | 2,835 tons | 8 |
| wolumen odpadów poddanych recyklingowi | 2,435 tons | 8 |
| odsetek odpadów poddanych recyklingowi | 96% | 8 |
| odsetek zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego rok poprzedni | 21% | 8 |
| odsetek zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego | 25% | 8 |
| wolumen odpadów unieszkodliwionych rok poprzedni | 117 tons | 8 |
| wolumen odpadów unieszkodliwionych | 91 tons | 8 |
| odsetek odpadów unieszkodliwionych | 4% | 8 |
| niewykorzystane linie kredytowe | 184.0 million | 8 |
| całkowity wolumen odpadów rok poprzedni | 2,953 tons | 8 |
| całkowity wolumen odpadów | 2,526 tons | 8 |
| łączna liczba złożonych reklamacji | 37 | 8 |
| aktywa ogółem | 1,541.2 (EUR € million) | 8 |
| odsetek dostawców ocenionych wg wolumenu zakupów | 90.3% | 8 |
| pokrycie oceny zrównoważonego rozwoju dostawców | 90% | 8 |
| projektowy okres użytkowania falowników SMA | 20 years | 8 |
| wskaźnik wytworzonych odpadów na jednostkę rok poprzedni | 1.14 tons of waste/€ million of sales | 8 |
| wskaźnik wytworzonych odpadów na jednostkę | 1.27 tons of waste per € million of sales | 8 |
| wskaźnik awarii falowników SMA po 15 latach | 15% annual average | 8 |
| poważne wypadki przy pracy | 0 | 8 |
| poważne incydenty dot. praw człowieka w łańcuchu wartości | 1 | 8 |
| zużyte materiały wtórne rok poprzedni | 14.6 thousand tons | 8 |
| zużyte materiały wtórne | 15.9 thousand tons | 8 |
| udział materiałów wtórnych rok poprzedni | 26% | 8 |
| udział materiałów wtórnych | 24% | 8 |
| wskaźnik skuteczności napraw rok poprzedni | 97.5% | 8 |
| wskaźnik skuteczności napraw globalne centrum serwisowe | 96.5% | 8 |
| wytwarzanie energii odnawialnej rok poprzedni | 11.3 thousand MWh | 8 |
| wytwarzanie energii odnawialnej | 11.6 thousand MWh | 8 |
| udział energii elektrycznej odnawialnej | 3.3% | 8 |
| zużyte materiały nadające się do recyklingu rok poprzedni | 45.3 thousand tons | 8 |
| zużyte materiały nadające się do recyklingu | 53.0 thousand tons | 8 |
| wskaźnik materiałów nadających się do recyklingu rok poprzedni | 82% | 8 |
| wskaźnik materiałów nadających się do recyklingu | 82% | 8 |
| zakupione produkty i materiały rok poprzedni | 55.4 thousand tons | 8 |
| zakupione produkty i materiały | 64.9 thousand tons | 8 |
| przypadki niezgodności w łańcuchu wartości | 15 | 8 |
| wskaźnik netto kapitału obrotowego | 30.9 | 8 |
| kapitał obrotowy netto | 473.0 (EUR € million) | 8 |
| limit wieku zarządu | 65 years | 8 |
| LTIR na 200 tys. godzin | 1.28 | 8 |
| LTIR na 1 mln godzin ESRS | 6.04 | 8 |
| Pracownicy z certyfikatem ISO 45001 | 3,113 | 8 |
| Pokrycie certyfikatem ISO 45001 [%] | 72% | 8 |
| Sprzedana moc inwerterów [MW] | 19,524 | 8 |
| Zainstalowana moc inwerterów globalnie | more than 165 GW | 8 |
| Wskaźnik awarii branżowy 15 lat | 34% | 8 |
| Ilość odpadów niebezpiecznych rok poprzedni | 336 tons | 8 |
| Ilość odpadów niebezpiecznych | 344 tons | 8 |
| Udział odpadów niebezpiecznych rok poprzedni [%] | 11% | 8 |
| Udział odpadów niebezpiecznych [%] | 14% | 8 |
| FPY inwertery strunowe | 90.5% | 8 |
| FPY centrale inwerterów | 87.3% | 8 |
| Wskaźnik awarii polowych rok poprzedni | 1.0% | 8 |
| Wskaźnik awarii polowych | 1.4% | 8 |
| Śmiertelne wypadki przy pracy | 0 | 8 |
| wskaźnik eksportu | 78.8 | 8 |
| Oczekiwany udział kobiet w top 2 szczebli | 18.0% | 8 |
| Oczekiwane pokrycie ocen dostawców | 98% | 8 |
| Projektowana żywotność ładowarki EV | at least ten years | 8 |
| wskaźnik kapitału własnego | 35.9 | 8 |
| Pracownicy za granicą | 1,108 | 8 |
| Wypadki elektryczne | 3 | 8 |
| pracownicy działu dystrybucji i administracji | 1,432 | 8 |
| kary za korupcję | 0 | 8 |
| wyroki skazujące za korupcję | 0 | 8 |
| pokrycie szkoleń z compliance - pozostali pracownicy | 3,432 | 8 |
| pokrycie szkoleń z compliance - zarząd | 2 | 8 |
| pokrycie szkoleń z compliance - menedżerowie | 459 | 8 |
| pokrycie szkoleń z compliance - funkcje wysokiego ryzyka | 761 | 8 |
| szkolenia z compliance - funkcje wysokiego ryzyka | 90% | 8 |
| skargi - poważne naruszenia praw człowieka | 0 | 8 |
| skargi - dyskryminacja | 6 | 8 |
| wyroki skazujące za naruszenie prawa konkurencji | 0 | 8 |
| wskaźnik wynagrodzenia CEO do mediany pracowników | 1:38.5 | 8 |
| projektowany okres eksploatacji falownika centralnego | 25 years | 8 |
| średnia masa na kW | 1.0 kg/kW | 8 |
| średnia masa na kW | 1.24 kg/kW | 8 |
| średnia masa na kW | 2.47 kg/kW | 8 |
| dostawcy A i B ocenieni pod kątem zrównoważonego rozwoju [%] | 90.0% | 8 |
| wskaźnik kapitału obrotowego | 30.9 | 8 |
| zwrot z kapitału własnego po opodatkowaniu | -19.0 (EUR %) | 8 |
| zwrot z aktywów po opodatkowaniu | -7.4 (EUR %) | 8 |
| Zysk przed opodatkowaniem | −102,100 | 8 |
| Order backlog | 1,355.6 | 8 |
| Zysk operacyjny EBIT | −93,052 | 8 |
| Netto kapitał obrotowy | 473.0 | 8 |
| Sprzedana moc falowników | 19,524 | 8 |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 252,805 (EUR in €'000) | 8 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 35.9 | 8 |
| Marża EBT | -6.7 | 8 |
| Marża EBITDA | -1.0 | 8 |
| Marża EBIT | -6.1 | 8 |
| Dni sprzedaży należności | 59.0 | 8 |
| SMA Solar, opublikowano 2024-08-08, okres 2024-H1 | ||
| Rezerwy gwarancyjne | 131,119 (EUR in €'000) | 7 |
| Łączna zainstalowana moc inwerterów na świecie | 155 | 7 |
| Kapitał własny akcjonariuszy | 714,553 | 7 |
| Koszty sprzedaży | 59,171 (EUR in €'000) | 7 |
| Koszty sprzedaży | 71,226 (EUR in €'000) | 7 |
| Koszty badań i rozwoju | 31,358 (EUR in €'000) | 7 |
| Koszty badań i rozwoju | 48,922 (EUR in €'000) | 7 |
| Zastrzeżone nazwy marek | 1,547 | 7 |
| Wskaźnik kosztów B+R | 6.4 | 7 |
| Wskaźnik kosztów B+R | 4.0 | 7 |
| Chronione patenty i wzory użytkowe | 1,641 | 7 |
| Zgłoszenia patentowe w toku | 547 | 7 |
| Other operating income | 20,830 (EUR in €'000) | 7 |
| Other operating income | 37,632 (EUR in €'000) | 7 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 23,089 (EUR in €'000) | 7 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 16,304 (EUR in €'000) | 7 |
| Order backlog service business | 378.4 (EUR € million) | 7 |
| Order backlog service business | 360.6 (EUR € million) | 7 |
| Order backlog product business | 2,075.3 (EUR € million) | 7 |
| Order backlog product business | 988.0 (EUR € million) | 7 |
| Order backlog | 2,453.7 (EUR € million) | 7 |
| Order backlog | 1,348.6 (EUR € million) | 7 |
| Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 20.6 | 7 |
| Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 31.2 | 7 |
| Netto kapitał obrotowy | 392.1 (EUR € million) | 7 |
| Netto kapitał obrotowy | 587.7 (EUR € million) | 7 |
| Gotówka netto | 283.3 (EUR € million) | 7 |
| Gotówka netto | 65.7 (EUR € million) | 7 |
| Sprzedana moc inwerterów | 7,213 | 7 |
| Sprzedana moc inwerterów | 20,454 | 7 |
| Sprzedana moc falowników | 9,107 | 7 |
| Podatek dochodowy | 3,009 (EUR in €'000) | 7 |
| Podatek dochodowy | 11,675 (EUR in €'000) | 7 |
| Marża brutto | 26.0 | 7 |
| Marża brutto | 30.2 | 7 |
| Koszty ogólne i administracyjne | 36,272 (EUR in €'000) | 7 |
| Koszty ogólne i administracyjne | 42,579 (EUR in €'000) | 7 |
| Wskaźnik kosztów ogólnych i administracyjnych | 5.6 | 7 |
| Wskaźnik kosztów ogólnych i administracyjnych | 4.7 | 7 |
| Przychody finansowe | 2,037 (EUR in €'000) | 7 |
| Przychody finansowe | 3,183 (EUR in €'000) | 7 |
| Koszty finansowe | 2,146 (EUR in €'000) | 7 |
| Koszty finansowe | 3,574 (EUR in €'000) | 7 |
| Wskaźnik eksportu | 59.5 | 7 |
| Wskaźnik eksportu | 63.4 | 7 |
| Wskaźnik eksportu | 73.6 | 7 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 42.3 | 7 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 42.6 | 7 |
| Kapitał własny | 686.2 (EUR € million) | 7 |
| Kapitał własny | 714.6 (EUR € million) | 7 |
| Pracownicy za granicą | 1,176 | 7 |
| Pracownicy za granicą | 1,369 | 7 |
| Marża EBITDA | 16.1 | 7 |
| Marża EBITDA | 16.3 | 7 |
| Marża EBITDA | 10.6 | 7 |
| Dywidenda na akcję | 17,350 | 7 |
| Amortyzacja | 19.3 (€ million) | 7 |
| Amortyzacja | 41.5 (€ million) | 7 |
| Amortyzacja | 24.4 (€ million) | 7 |
| Dni sprzedaży w należnościach | 51.5 | 7 |
| Dni sprzedaży w należnościach | 41.3 | 7 |
| SMA Solar, opublikowano 2024-05-08, okres 2024-Q1 | ||
| aktywa ogółem | 1,656.3 (EUR € million) | 6 |
| order backlog | 1,467.8 (EUR € million) | 6 |
| wskaźnik netto kapitału obrotowego | 24.4 | 6 |
| kapitał obrotowy netto | 463.7 (EUR € million) | 6 |
| sprzedana moc falowników | 4,253 | 6 |
| wskaźnik eksportu | 67.9 | 6 |
| wskaźnik kapitału własnego | 43.2 | 6 |
| kapitał własny | 715.3 (EUR € million) | 6 |
| Pracownicy za granicą | 1,374 | 6 |
| SMA Solar, opublikowano 2024-03-06, okres FY2023 | ||
| akcje rozwodnione | 34,700 | 5 |
| Wykorzystane linie kredytowe | 21.7 | 5 |
| Niewykorzystane linie kredytowe | 74.6 | 5 |
| Sprzedana moc falowników PV | 20.5 | 5 |
| Order backlog | 1,705.0 | 5 |
| Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 22.4% | 5 |
| Netto kapitał obrotowy | 392.1 (EUR € million) | 5 |
| Gotówka netto | 283.3 | 5 |
| Długoterminowa linia kredytowa | 380 | 5 |
| Wskaźnik inwestycji (Capex/przychody) | 4.4 | 5 |
| Sprzedana moc falowników | 20,454 | 5 |
| Gwarancyjne linie kredytowe | 74.8 | 5 |
| Wskaźnik eksportu | 63.4 | 5 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 42.3 | 5 |
| Pracownicy za granicą | 1,338 | 5 |
| Marża EBITDA | 16.3 | 5 |
| Marża EBIT | 14.2 | 5 |
| EBIT | 269.5 | 5 |
| Amortyzacja | 41.5 (€ million) | 5 |
| Dni sprzedaży należności | 41.3 | 5 |
| Zobowiązania naliczone | 123.3 | 5 |
| SMA Solar, opublikowano 2023-11-09, okres 2023-Q3 | ||
| Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 21.0% | 4 |
| Netto kapitał obrotowy | 352.9 million | 4 |
| Sprzedana moc falowników | 12,890 MW | 4 |
| Wskaźnik eksportu | 60.9% | 4 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 41.1% | 4 |
| Kapitał własny | 641.9 million | 4 |
| Marża EBITDA | 17.3% | 4 |
| SMA Solar, opublikowano 2023-08-10, okres 2023-H1 | ||
| Rezerwy gwarancyjne | 118,599 (EUR in €'000) | 3 |
| Kapitał własny akcjonariuszy | 565,732 | 3 |
| Service order backlog | 378.4 million | 3 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 195,003 | 3 |
| Product order backlog | 2,075.3 million | 3 |
| Order backlog | 2,453.7 million | 3 |
| Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 18.2 | 3 |
| Netto kapitał obrotowy | 250.4 million | 3 |
| Gotówka netto | 304.6 million | 3 |
| Sprzedana moc falowników | 7,213 | 3 |
| Marża brutto | 30.2 | 3 |
| Wskaźnik eksportu | 59.5 | 3 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 39.5 | 3 |
| Marża EBITDA | 16.1 | 3 |
| Dni sprzedaży należności | 45.3 | 3 |
| SMA Solar, opublikowano 2023-05-11, okres 2023-Q1 | ||
| Aktywa ogółem rok poprzedni | 1,110.0 | 2 |
| Suma aktywów | 1,264.8 | 2 |
| Order backlog service business Mar 31 | 371.0 | 2 |
| Order backlog service business Mar 31 | 475.3 | 2 |
| Order backlog product business Mar 31 | 2,097.2 | 2 |
| Order backlog product business Mar 31 | 572.1 | 2 |
| Order backlog Mar 31 | 2,468.2 | 2 |
| Order backlog Mar 31 | 1,047.4 | 2 |
| Wskaźnik kapitału obrotowego netto rok poprzedni | 22.4 | 2 |
| Wskaźnik netto kapitału obrotowego | 19.5 | 2 |
| Kapitał obrotowy netto rok poprzedni | 238.5 | 2 |
| Netto kapitał obrotowy | 236.2 | 2 |
| Sprzedaż mocy falowników | 3,236 | 2 |
| Sprzedaż mocy falowników | 2,788 | 2 |
| Sprzedaż mocy falowników | 12.2 | 2 |
| Marża brutto | 31.1 | 2 |
| Marża brutto | 20.7 | 2 |
| Wskaźnik eksportu K1 | 59.3 | 2 |
| Wskaźnik eksportu K1 | 72.4 | 2 |
| Wskaźnik eksportu | 68.8 | 2 |
| Wskaźnik kapitału własnego rok poprzedni | 41.8 | 2 |
| Wskaźnik kapitału własnego | 40.6 | 2 |
| Kapitał własny rok poprzedni | 463.5 | 2 |
| Kapitał własny | 513.1 | 2 |
| Pracownicy za granicą K1 | 1,121 | 2 |
| Pracownicy za granicą K1 | 1,008 | 2 |
| Pracownicy za granicą | 1,025 | 2 |
| Marża EBITDA K1 | 16.3 | 2 |
| Marża EBITDA K1 | 6.7 | 2 |
| Marża EBITDA | 6.6 | 2 |
| Marża EBIT K1 | 13.7 | 2 |
| Marża EBIT K1 | 2.5 | 2 |
| Dni sprzedaży należności rok poprzedni | 50.7 | 2 |
| Dni sprzedaży należności | 49.3 | 2 |
| Gotówka i ekwiwalenty gotówki rok poprzedni | 165.4 | 2 |
| Gotówka i ekwiwalenty gotówki | 214.2 | 2 |
Rozwój działalności SMA Solar
Jak rozwijał się SMA Solar od 2023: jeden akapit na okres: przychody, wyniki, przepływy pieniężne i czynniki wzrostu; najpierw najnowszy okres, pogrupowane według lat. Metodologia NadirAlpha
FY2026: SMA Solar
SMA Solar Technology odnotowała przychody w wysokości €340,9 mln w Q1 oraz €345,7 mln w Q2 2026, przy czym portfel zamówień osiągnął €1 754,4 mln na koniec czerwca 2026 14. Wynik netto w H1 2026 zmienił się z straty w wysokości €42,4 mln w H1 2025 na zysk w wysokości €72,8 mln, wspierany przez zwroty ceł USA oraz odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów z poprzedniego roku w dywizji Home & Business Solutions 14. Marża brutto w H1 2026 wyniosła 30,4 % w porównaniu z 18,2 % w H1 2025, co odzwierciedla przede wszystkim redukcję kosztu własnego sprzedaży oraz odwrócenia odpisów na zapasy 14. Po wynikach Q2 kierownictwo podwyższyło prognozę na cały rok, podnosząc przedział przychodów do €1 625-€1 725 mln oraz przedział EBITDA do €180-€230 mln 14. Trwający program restrukturyzacji i transformacji, zapoczątkowany we wrześniu 2024, obniżył stan zatrudnienia do 3 653 osób w połowie roku z 3 878 rok wcześniej 14.
FY2025: SMA Solar
SMA Solar Technology AG odnotowała skonsolidowaną sprzedaż za FY2025 w wysokości €1 516,0 mln, co oznacza spadek o 0,9 % względem €1 530,0 mln w 2024 roku, gdyż wzrost o 7,9 % w segmencie Large Scale & Project Solutions do €1 268,8 mln został zniwelowany przez spadek o 30,2 % w segmencie Home & Business Solutions do €247,2 mln w warunkach słabego popytu mieszkaniowego, spadających cen energii elektrycznej i ograniczonych dotacji rządowych (12). EBIT Grupy pogorszył się do -€188,2 mln z -€93,1 mln w 2024 roku, napędzany przede wszystkim przez odpisy na zapasy i ich złomowanie w wysokości €122,6 mln, odpisy z tytułu utraty wartości skapitalizowanych projektów rozwojowych w wysokości €40,2 mln oraz odpisy z tytułu utraty wartości maszyn i urządzeń w wysokości €29,7 mln, skoncentrowane w segmencie Home & Business Solutions (12). Raportowana EBITDA przyjęła wartość ujemną -€65,4 mln, poniżej skorygowanego we wrześniu przedziału prognozy -€80 do -€30 mln i znacznie poniżej pierwotnej prognozy €70-€110 mln, natomiast EBITDA z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych wyniosła €106,6 mln wobec €147,5 mln w 2024 roku (12). Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej poprawiły się znacząco do €143,0 mln z -€124,8 mln w 2024 roku dzięki poprawie zarządzania kapitałem obrotowym, a płynność netto wzrosła do €176,4 mln z €84,2 mln na koniec 2024 roku (12). Spółka rozszerzyła program restrukturyzacji i transformacji w 2025 roku, redukując zatrudnienie z 4 282 do 3 674 pracowników na koniec roku i dążąc do uzyskania oszczędności kosztów na poziomie approximately €150 mln rocznie do końca 2027 roku, przy czym w 2025 roku osiągnięto €124 mln (12).
FY2024: SMA Solar
SMA Solar Technology AG odnotowała pełnoroczne przychody za 2024 rok w wysokości 1 530,0 mln EUR, co stanowi spadek o 19,7 % z 1 904,1 mln EUR w 2023 roku, ponieważ gwałtowne skurcze w segmencie Home Solutions (-70,6 %) i segmencie Commercial & Industrial Solutions (-61,6 %), napędzane znormalizowanymi warunkami podaży i podwyższonymi zapasami dystrybutorów, zostały tylko częściowo skompensowane przez wzrost o 39,1 % w segmencie Large Scale & Project Solutions do 1 175,8 mln EUR 8. EBITDA grupy spadła do -16,0 mln EUR (marża: -1,0 %) z 311,0 mln EUR (marża: 16,3 %) w 2023 roku, obciążona odpisami z tytułu utraty wartości zapasów w kwocie 113,4 mln EUR oraz rezerwami restrukturyzacyjnymi w kwocie 33,4 mln EUR ujętymi w drugiej połowie roku 8. Wynik netto zmienił się w stratę -117,7 mln EUR (EPS: -3,39 EUR) z zysku 225,7 mln EUR (EPS: +6,50 EUR) w 2023 roku, podczas gdy przepływy pieniężne z działalności operacyjnej stały się ujemne na poziomie -112,8 mln EUR, a spółka uruchomiła 145 mln EUR w ramach odnawialnej linii kredytowej, zmieniając pozycję netto z gotówki netto w wysokości 283,3 mln EUR na koniec 2023 roku do zadłużenia netto w wysokości 0,4 mln EUR na koniec 2024 roku 8. We wrześniu 2024 roku Zarząd zainicjował ogólnogrupowy program restrukturyzacyjny, obejmujący planowane połączenie segmentów Home Solutions i Commercial & Industrial Solutions w nowy dział Home & Business Solutions w pierwszej połowie 2025 roku 8.
FY2023: SMA Solar
SMA Solar Technology AG odnotowało przychody za pełny rok 2023 w wysokości 1 904,1 mln EUR, co stanowi wzrost o 78,5 % w porównaniu z 1 065,9 mln EUR w 2022 roku, napędzany poprawą dostępności komponentów, wyższymi wolumenami produkcji oraz silnym popytem we wszystkich trzech segmentach działalności 5. EBIT poprawił się z 31,9 mln EUR do 269,5 mln EUR, a EBITDA osiągnęła 311,0 mln EUR przy marży 16,3 % w porównaniu z 6,6 % w roku poprzednim 5. Zysk netto wzrósł do 225,7 mln EUR z 55,8 mln EUR, a zysk na akcję zwiększył się z 1,61 EUR do 6,50 EUR 5. Spółka trzykrotnie podwyższyła prognozę na pełny rok 2023 w trakcie roku i ostatecznie przekroczyła wszystkie zaktualizowane zakresy prognozy; wszystkie trzy segmenty, Home Solutions, Commercial & Industrial Solutions oraz Large Scale & Project Solutions, wygenerowały dodatni EBIT 4 5. Środki pieniężne netto poprawiły się do 283,3 mln EUR z 220,1 mln EUR, a uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod GIGAWATT FACTORY odbyła się w kwietniu 2023 roku z docelowym podwojeniem mocy produkcyjnych do 40 GW do 2025 roku 5.
Słowniczek
- Przychody: Przychody z umów z klientami po pomniejszeniach, tak jak wykazuje je sama spółka; nie produkcja całkowita, przychody brutto, GMV ani napływ zamówień.
- Zysk operacyjny: Operacyjna pozycja rachunku zysków i strat, czyli zysk operacyjny; EBIT tylko jako oznaczone zastępstwo, nigdy zysk przed opodatkowaniem ani zysk zwyczajny.
- Zysk netto: Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, po działalności zaniechanej; bez udziałów mniejszości i bez całkowitych dochodów.
- EPS: Rozwodniony EPS przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej; wartość opublikowana zawsze ma pierwszeństwo przed wyliczoną, wartości wyliczone są oznaczone.
- FCF: FCF = przepływy operacyjne minus Capex na rzeczowe aktywa trwałe; własna wartość FCF spółki jest pokazywana osobno.
- Przepływy op.: Przepływy operacyjne zgodnie z publikacją; spółki MSSF mogą ujmować zapłacone odsetki w przepływach finansowych, więc porównywalność bywa ograniczona.
- Gotówka: Gotówka i jej ekwiwalenty, bez papierów wartościowych, chyba że spółka ujmuje je w tej pozycji.
- Dług netto: Dług netto = zadłużenie finansowe bez zobowiązań leasingowych minus gotówka na ten sam dzień; własna pozycja netto spółki może się różnić.
- *: wyliczone, wzór w dymku
- ≈: wyliczone, przybliżenie
- ~: niepewne; wartość pozostaje widoczna, oceny jej nie używają
- °: poprawione przez zapytanie do dokumentu lub skorygowane na podstawie dowodu
- EBIT: EBIT jako zastępstwo: rachunek wyników nie zawiera pozycji operacyjnej
- basic: podstawowy EPS jako zastępstwo, gdy brak rozwodnionego
Źródła: raporty kwartalne, raporty roczne i dokumenty relacji inwestorskich
14 źródeł dotyczących SMA Solar od 2023; cyfry w indeksie górnym w rozdziałach odsyłają do tych wierszy, starsze dokumenty znajdują się w części rozwijanej. Metodologia NadirAlpha
| # | Typ dokumentu | Opublikowano |
|---|---|---|
| #2 / #102 | IR-Quarter raport kwartalny | 2023-05-11 |
| #3 / #103 | IR-Half raport półroczny | 2023-08-10 |
| #4 / #104 | IR-Quarter raport kwartalny | 2023-11-09 |
| #5 / #105 | IR-Annual raport roczny | 2024-03-06 |
| #6 / #107 | IR-Quarter raport kwartalny | 2024-05-08 |
| #7 / #108 | IR-Half raport półroczny | 2024-08-08 |
| #8 / #109 | IR-Annual raport roczny | 2025-03-13 |
| #9 / #111 | IR-Quarter raport kwartalny | 2025-05-08 |
| #11 / #113 | IR-Half raport półroczny | 2025-08-07 |
| #10 / #112 | IR-Quarter raport kwartalny | 2025-11-03 |
| #12 / #114 | IR-Annual raport roczny | 2026-03-26 |
| #13 / #115 | IR-Quarter raport kwartalny | 2026-05-13 |
| #14 / #116 | IR-Quarter raport kwartalny | 2026-08-13 |
Starsze źródła (+1)
| # | Typ dokumentu | Opublikowano |
|---|---|---|
| #1 | IR-Report raport | 2021-03-25 |
FAQ o akcjach SMA Solar
Czy istnieje prognoza zarządu (Guidance) na okres FY2026?
Tak. Zarząd opublikował cele na okres FY2026, w tym Przychody. Rozdział dotyczący Guidance tracking przedstawia wszystkie cele i porównuje je z późniejszymi wynikami rzeczywistymi; neutralnie, bez własnych szacunków.
Jakie dodatkowe wskaźniki raportuje SMA Solar?
Zgodnie z raportem za Q2 2026: Kapitał własny akcjonariuszy na 30 czerwca 2026, Brutto przepływy pieniężne. Rozdział Raportowane KPI wymienia każdą wartość ze źródłem. Przychody są podzielone według Niemcy, C&I Solutions, EMEA, Ameryki.
Czy SMA Solar wypłaca dywidendę?
Dokumenty zgłoszeniowe zawierają informacje o dywidendzie; najnowszy wpis: dywidenda na akcję 17 350 (2024-H1) (zgodnie z raportem, bez własnej oceny). Szczegóły z linkami do źródeł znajdują się w rozdziałach raportu.
Gdzie mogę znaleźć oficjalne dokumenty Investor Relations spółki SMA Solar?
NadirAlpha podaje w rozdziale źródeł linki do wszystkich 14 wykorzystanych dokumentów oryginalnych (Dokumenty IR): raport kwartalny, raport półroczny, raport roczny, każdy z typem, datą publikacji i bezpośrednim odnośnikiem; każda liczba w raporcie ma numer źródła.